zirve

Arama sonuçlarınız

1. T

Basit Usül Mükellefden Servis Hizmeti Alındığında Tevkifat

Üstadlar, Tüzel kişiliğe haiz bir sermaye şirketiyiz. Bir şantiyemiz için, Basit usül mükellefiyete tabi bir kişiden aracıyla beraber servis hizmeti alacağız. Onun bize keseceği fatura tevkifata tabi olacak mı, yoksa kdv'siz kesip biz sorumlu sıfatıyla %18 kdv nin tamamını ödeyeceğiz. Ya da...
  2. T

Mizanda Görünen Faydalı Ömrü Sona Ermiş Tmc Ve Demirbaşlar Hk.

Sn. Üstadlar, Firma aktifinde kayıtlı yaklaşık 1.5 milyon TL tutarında TMC ve Demirbaş bulunmaktadır. Bunların faydalı ömürleri bitmiş ve 2-3 sene evvel son amortisman ayrılmış; ancak mizanda nominal değerleriyle halen aktifte duruyorlar. a) Herhangi bir işlem yapmadan mizanda (257 B - 253 A)...
  3. T

İnşaat İşlerinde Maliyet

Süresi 1 yıldan az olan ve süresi sonunda işverene maliyet+kar ile fatura kesilecek bir inşaat işyerinde, yüklenicinin inşaatta kullanmak üzere aldığı ve inşaat maliyeti içerisinde yer alacak (yapılan inşaatla beraber işverene verilecek) örneğin 2000 TL değerinde bir dalgıç pompa; 740 hesaba mı...
  4. T

Geçici Vergide Matrah Azaltıcı Düzeltme...

3. dönem Geçici vergiyi düzenlerken 2 konuda arkadaşlar yanlış yapmışlar ve ödenecek geçici vergi çıkmış, bu şekildede onaylanmış. Geçici verginin son verilme gününde yani dün bunu farkedip süresinde düzeltme yaptık ve ödeme çıkmadı. Ancak borç durumumuzu kontrol ettiğimizde önceki yanlış...
  5. T

KV Beyannamesinde Önce Yatırım İndirimi İstisnası mı, Yoksa Bağış mı Düşülür?

2013 Kurumlar beyannamesinde ticari kardan düşülecek istisna, indirim ve bağışlarda sıralama mecburiyeti var mı? Şöyleki, -Ticari Kar : 2.000.000 TL -İndirilebilir Yatırım indirimi istisnası: 5.000.000 TL (%19,8 stopajlı) -Tamamını indirebileceğimiz okul bağısı: 280.000 TL Şimdi ticari kardan...
  6. T

Özel İnşaat İşinde Vergilendirme

Şirketimiz ortaklarından biri, kendi şahsına ait bir arsa üzerinde konut yapmak istemektedir.Binayı kendi şahsi nam ve hesabına ikamet etmek için yapacak; inşaat işinide bir inşaat firmasına verecektir. Bu sebeple kendi şahsına sgk dan işyeri açtırmıştır. İnşaat firması da alt işyeri açacaktır...
  7. T

Geriye Dönük 5 Yıldan Önceki Kar Ve Zararlar

Şirketimiz 2003-2012 yılları arasında genelde kar etmiş ve bu sene kar dağıtımı yapılması isteniyor. Ancak 5 yılı geçen kar'lar da var zararlar da. Benim forumda net cevabını bulamadığım için bazı sorularım olacak. - Yeni TTK ve ilgili mevzuata göre 5 yıldan önceki karları dağıtabiliyormuyuz? -...
  8. T

Vergi Mükellefi Olmayan Bilirkişiden Rapor Hizmeti Alınması

Sayın üstadlar, forumda bulamadığım bir konu hakkında acil yardımlarınıza ihtiyacım var. A.Ş. olan firmamız, mahkeme kararıyla görevlendirilmeyen ve dışarıdan, vergi mükellefi olmayan bir bilirkişiden bir rapor hazırlanması konusunda hizmet almıştır. Bu kişi aynı zamanda devlet memurudur...
  9. T

Teminat Olarak Alınan Döviz Çeklerinin Kur Farkı ?

Henüz doğmamış bir alacağımıza istinaden, bu alacağımızı sağlama almak amacıyla borçludan döviz teminat çeki aldık. Ancak dövizde bildiğiniz üzere aşırı arttı. Sene sonunda bu döviz teminat çekine kur değerlemesi yapmak zorunda mıyız? Ayrıca şunu belirtmek isterim. İlgili alacak doğduğunda bu...
  10. T

Birleşen Şirketlerde Sermaye Muhasebe Kaydı

Sayın üstadlarım, kendi aralarında grup şirketi olan ve ortakları aynı 5 firmamız birleşiyor. Yani 1 büyük firmamız, diğer 4 adet firmayı devir alıyor; ortaklar aynı. Devrolunan firmaların hepsinde devir alan tüzel kişi firmanın %99 oranında hissesi var. Birleşme işlemleri tamamlandı ve kül...
  11. T

EPDK'ya Ödenen Tutar Gider Olarak Kaydedilebilir mi ?

Bir firmamız için daha önce almış olduğumuz enerji lisansını iptal ettirmek ve teminat mektubumuzu geri alabilmek için başvuruda bulunduk. Ancak EPDK,Elekt.piyasası yön.15.md.(7) fıkraya göre,"Lisansı kapsamındaki üretim tesisini tamamlamadan kendi talebi ile lisansını sona erdirmek isteyen...
  12. T

Belirli Süreli İş Sözleşmesi Bitimi

1 yılı süre ile "belirli süreli iş sözleşmesi" yapılan bir personel için;Belirli süreli iş sözleşmesi sona erdi ve belirsiz süreli olarak yenilemek istiyoruz. Sadece bir zeyilname yeterli midir, yoksa sıfırdan "belirsiz süreli iş sözleşmesi" mi hazırlanması mı gerekmektedir. Saygılarımla
  13. T

Kıdem Tazminat Tavan Değişiklikleri...

Sevgili arkadaşlar, Bir personelimizin işten çıktı ve bu konuda siz üstadlarıma sormam gereken bir şey var. a) Bu personelimiz, brüt ücreti:5.229 TL ve kıdeme esas gün 665 gün ve geçen ay çıktı.Benim hesaplarıma göre alması gereken net kıdem:5.497 TL; ancak sormam gereken konu şu ki, ilk yıl...
  14. T

Brüt mü, Net mi ?

Üstadlar, 2 konuda acil yardımınıza ihtiyacım var. 1. Kıdem tazminatı tavanı olan 3.033.98 TL tutar net mi, brüt mü? Yani bu tutardan damga kesilecek mi kesilmeyecek mi? (Araştırdım ama net bir şey bulamadım) 2. İhbar tazminatında bir personelimizin çıktığı ayda bordrosunda gelir vergisi bir...
  15. T

Otel İşletmesi Açmak Amacıyla Yapılması Gerekenler

Sevgili Üstadlar, belirteceğim konu ile ilgili bir işlem yapacağım ve zor durumda kaldım. İşleri kolaylaştırmak için maddeler halinde yazdım. Sanki test gibi oldu ama kusura bakmayın. Ben c) işleminin yapılacağını iddia ediyorum ama emin olamadığımdan ısrar edemiyorum. Gerekçesi ile birlikte...
  16. T

4b'ye tabi iken 4a'dan emekli olunması...

Sayın üstadlar Bir mükellefimin 12 yıl SSK da ve son 9 yıl da Bağkur da hizmeti bulunmaktadır. Halen işyeri faal durumdadır. Bu kişi SGK dan emekli olmak istediği için işyerini kapatmadan kendi üstüne kayıtlı olarak sgk ya tabi olmak istemektedir. 1. Kendi işyerini kapatmadan SGK'ya tabi...
  17. T

İşten ayrılış bildirgesi düzeltmesi

Bir işçimiz 27 Haziranda çıktığı halde yanlışlıkla çıkış tarihi 30 Haziran olarak yazılmış. Eski çıkış bildirgesini iptal edip, düzgününü girmek gerekiyor. Çıkış bildirgesi 30 Haziran da yapılmış. Buna göre Ayrılış bildirgesi verilme tarihi itibarıyla 10 günlük süre geçmedi, bu sebeple iptal...
  18. T

Muhasebe Müdürü aranıyor

-Konya/Ereğli'de çalışacak ve ikamet edecek -Maliyet muhasebesini bilen -Tercihen SMMM Bay muhasebe müdürü aranmaktadır. Ücret tatminkardır. (1 aydır eleman arıyoruz ve cevap verileceğini zannetmiyorum ama bir umut yazayım dedim)
  19. T

Maliyet muhasebesinden anlayan, belgeli muhasebeci

Arkadaşlar Konya yada Ereğlide maliyet muhasebesinden anlayan belgeli muhasebeci aranmaktadır. Ücret orta seviyededir. Bay ve Özellikle fabrika tecrübesi olanlar tercih sebebidir. Başarılı oldukça yükselme imkanı da bulunmaktadır. Ücret taleplerinide belirtir,Resimli ve detaylı özgeçmişleri...
  20. T

Meslek Lisesi Stajyer Çalıştırılması

Üstadlar, 3308 sayılı kanuna göre 17 yaşında meslek lisesi turizm stajyeri çalıştıracağız. Buna göre forumlar açılmış ama biraz karışık. Aşağıda gruplandırdığım şekilde işlem yapmayı düşünüyorum. a)Firmamızla okul müdürlüğü arasındaki sözleşmeye göre,stajyerin sigortasını okul müdürlüğü yapıyor...