zirve

Arama sonuçlarınız

1. I

İhracat Faturalarında E-irsaliye İptali

Merhaba; İhracat faturası için kesmiş olduğumuz e-irsaliyeyi nasıl iptal edebiliriz? Bildiğim kadarıyla mevzuatta açık olarak belirtilmemiş konu. Uygulama yapan meslektaşlarımızdan bilgi rica ediyorum.
  2. I

Serbest/ Freelance Çevirmenlik İle İlgili.

Açılış maliyeti için bir mali müşavirle görüşün çok olacağını sanmıyorum.
  3. I

Sizinki aslında hizmet işi olacağı için fatura kestikçe vergi çıkacaktır. Onun dışında en önemli gider bağkur primi ve stopaj olur. Ama ev sizinse stopaj ödemezsiniz. Her fatura kestiğinizde Kdv %18 + gelir vergisi %15 diye düşünün. Yani bunları da ekleyin öyle teklif verin derim. Gelir...
  4. I

Merhaba; Home ofis olarak şahıs şirketi açabilirsiniz aslında. Çok maliyetli bir şey değil. Yaşınız da gençse bağkur ve gelir vergisi desteği de oluyor diye biliyorum.
  5. I

Kdv Tevkifatı

Merhaba; Tevkifatlı olarak almış olduğunuz ne tür ürünlerdir? Ne alıyorsunuz? Siz ne olarak satıyorsunuz?
  6. I

Tecil Dosyası İhlal Edilmiştir.

Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine bir dilekçe ile başvurun. Durum nedir öğrenin, ona göre bir yol izlersiniz.
  7. I

İlk iki taksidi ödemeyi unuttuysanız yapılabilecek bir şey yok. Fakat sonraki taksitlerde bir aksama varsa vergi dairesine başvurun.
  8. I

Sayın safaktezel; Ödeyemeyi unuttuğunuz taksit kredi yurtlar kuruma olan borcunuzun taksiti mi? Kaçıncı taksidi ödemeyi unuttunuz?
  9. I

Ağır ve Tehlikeli İşlerde Engelli Personel Çalıştırma

Sayın Ferhat Bey ve Sayın Keremcem bey; Cevaplarınız için teşekkürler. Personelin sağlık raporu var ve raporun "Çalıştırılamayağı İşlerin Niteliği" bölümünde bir şey yazmıyor. Zaten biz de işyerimizde meydancı olarak çalıştırmayı düşünüyoruz.
  10. I

Ağır ve Tehlikeli İşlerde Engelli Personel Çalıştırma

Merhaba Üstadlarım; Firmamız ağır ve tehlikeli iş sınıfına giriyor, engelli personel çalıştırabilir miyiz?
  11. I

Yıllı İzin Kaydı Hakında

Bu işveren ve işçiye kalmış bir durum. İş kanununda hafta tatilinin kesintisiz en az 24 saat olması gerektiği yer almaktadır. Cumartesi günleri idari izin sayılıyor. Yani işçi ile işveren arasındaki sözleşmeye bağlı. Böyle bir sözleşme yoksa yıllık izin gibi kullanılmasında bir sakınca yok kanımca.
  12. I

İşgücü Temin Edildiği Durumlarda Kesilen Fatura Ve Kdv hk.

Merhaba; Ben de işgücü temin hizmeti ile ilgili bir soru sormak istiyorum. İşgücü temin hizmetini sadece Özel İstihdam Büroları mı verebiliyor? Biz bir elemanımız için kdv tevkifatlı olarak fatura kesip, bu kiralamayı yapıyoruz. Acaba bununla ilerde sıkıntı yaşar mıyız?
  13. I

Bağkur Emeklisi Olması İçin Çıkışı Yapılan İşçi Hk.

Teşekkürler üstadım ama bu çalışana ihtiyacımız var. Çalıştırmamız gerekiyor. Acaba şöyle yapsak olur mu? İşe girişini sgdp ile yapıp daha sonra emekli olamazsa işe giriş bildirgesine düzeltme versek. Cezai yaptırımı ne olur?
  14. I

Bilgisi olan üstadlardan cevap rica ediyorum.
  15. I

Evet çalışma günleri bağkurda fazla. Bu yüzden emekli olmak için başvuru yaptı bağkurdan. Başvurusu yüzde 80 kabul edilecek gibi ama daha kesin değil. Bizde ssk dan çıkış yaptık. Ama işçi hala çalışmaya devam ediyor.
  16. I

Merhabalar; Bağkur emeklisi olmak için işten çıkışı yapılan işçi halen şirketimizde çalışmaktadır. Bu işçinin işe girişini Tüm sigorta kolları mı yoksa Sosyal Güvenlik Destekleme Primi olarak mı yapmalıyız?
  17. I

İşten Ayrılma Bildirgesi İleri Tarihli Verilir mi ?

Nasıl verilebilir ki? Gelmemiş bir gün için şimdiden işlem yapmak ne kadar doğru?
  18. I

E-Deftere Geçiş ?

Ticarete konu sebze ve meyveler ile arz ve talep derinliğine göre belirlenecek et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, su ve su ürünleri, bal ve yumurta gibi diğer gıda maddeleri ile kesme çiçek ve süs bitkileri gibi malların toptan satışı amacıyla kendi adına ve başkası hesabına komisyon esası...
  19. I

Kira Stopajı

Merhaba; Eğer mükellefiniz kirayı fatura ile ödüyorsa ocak, şubat ayları için kdv(5000 ve üzeri ise ba-bs'ye) beyannamelerine düzeltme vermelisiniz. Eğer faturalı değilse ocak, şubat muhtasar beyannamelerine düzeltme vermelisiniz.