zirve

Arama sonuçlarınız

1. E

E-Fatura Uygulaması - Başvuru, Süreç, Kullanım ve Teknik Bilgiler

Merhabalar, İstanbul'da kurulmuş yabancı sermayeli bir limited şirket E-Fatura Uygulaması kullanacaktır. Bununla ilgili Uygulama ve Veri Yönetimi Daire Başkanlığına, Ankara'ya başvuru yapılması gerekiyor. Daha önceden bu başvuruyu yapmış, süreci sonuçlandırmış ve uygulama kullanımı hakkında...
  2. E

Yurtdışına Çıkacak Personel İçin İzin Belgesi (Özel Sektör)

Merhaba, mali müşavirlik büromuzda çalışan bir personelimiz turistik seyahatini yurtdışında geçirecek (Almanya), konsolosluktan vize için İzin Belgesi isteniyormuş. Bu belge bizim yıllık ücretli izin belgesi gibi birşey mi? Bilgisi olan veya elinde matbu bir form bulunan var mı?
  3. E

6111 Sayılı Kanun ile KSS gönderilen beyannameler hk.

Arkadaşlar bir konuyu toparlamak istiyorum. Bende bir mükellefimin 2009-2010 yıllarına ait beyannamelerini 6111 sayılı kanundan faydalanarak gönderdim. Arada B formları da vardı. E-Beyanname ile KSS ve 6111 seçeneklerini seçip beyannameleri gönderdiğinizde karşınıza vergiye istinaden...
  4. E

Muhtelif Kişilere Kesilen Faturalarda BS Formu Durumu Hk.

Merhabalar, bilanço usulüne göre defter tutan tekel ve kuruyemiş işletmesi için 30.000,00 TL + KDV olarak muhtelif kişilere stok çıkışı yaptım. Buna istinaden BS Formu için nasıl bir bildirim yapmam gerekecek? Faturayı henüz kesmedim.
  5. E

Emtia, makine, teçhizat ve demirbaş affı hk.

6111 sayılı Kanunun işletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlar ile ilgili 10 uncu maddesi hükmünden yararlananlar var mı? Var ise şayet tahakkuku vergi dairesinden nasıl ve ne kadar süre içerisinde kestirdiğini öğrenmek istiyorum. İyi günler.
  6. E

Hacizli Yazar Kasanın Kapanışı nasıl yapılır.?

Merhabalar, İzmir'de bir şube işyeri açan ve yazar kasa kullanan mükellefim; 01.05.2010 tarihinde işyerini, kiralarını ödeyemediğinden dolayı 12.04.2010 tarihinde mal sahibi tarafından haciz ettirdildiği için kapatmak zorunda kalmıştır. Vergi dairesi de yoklamayı tutup kapanışı yapmıştır...
  7. E

Zayi veya ziyan edilen kargolarda fatura düzenlenmesi

Merhabalar, X Spor Mağaza A.Ş, A Lojistik Ltd.Şti'ne 90 adet şemsiyeyi son kullanıcıya göndermek üzere teslim ediyor. Bunun karşılığında A Lojistik Ltd.Şti, X Spor Mağaza A.Ş'ye KDV dahil 90,00 TL. olmak üzere nakliye hizmet bedeli faturası kesiyor. A Lojistik Ltd.Şti. de malları B Paket...
  8. E

Erken Ödeme İndirimi

Merhabalar, SGK Sigorta Primleri borcumuz yoksa işçi başına 38,03 TL erken ödeme indiriminden faydalanabiliyorduk, bu 01.01.2011 itibariyle bir değişikliğe uğradı mı? Teşekkürler...
  9. E

Kira Ödemesi

Merhabalar, 01.11.2008 tarihi itibariyle işyeri ve konut kiralarının "Net Tutarı" banka kanalıyla ?Kira Ödemesi? ibaresi ile mal sahibine ulaştırılmak zorundadır, aksi halde asgari 320,00 TL cezaya muhatap olursunuz. şeklinde bir yazı okudum, doğru mudur? İyi günler...