zirve

Arama sonuçlarınız

1. M

Vergi Usul Kanunu

selamlar, vergi usul kanunu yorum ve açıklamalar şeklinde bir kitap alacağım kimi tavsiye edersiniz, ayrıca kurular vergisi yorumları arıyorum önerilere açığım... ikinci sorum, kitap nereden alabilirim internet ve gidip bakıp seçebileceğim, inceleyebileceğim bir kitapçı varsa söyleyin...
  2. M

Yolcu Taşıma Bileti

Arkadaşlar hayırlı işler cümleten... Yolcu biletleri ile ilgili bir sorum olacak. 1-Eğer üzerinde KDV oranı yazmıyor sadece KDV dahil ibaresi var ise KDV ayırmıyoruz. 2-Eğer üzerinde KDV oranı yazmıyor fakat KDV oranını güncel listeden bulabilmişsek ve KDV dahil ibaresi var ise KDV ayırıyoruz...
  3. M

Tevkifatlı İşlem

Merhaba, Tevkifatlı olması gereken bir danışmanlık işini 8 aydır tevkifat uygulamadan fatura kesildiği anlaşılmıştır. Tevkifata tabi bir faturanın tevkifatsız kesilmesinde, hem faturayı düzenleyen hem de kabul eden taraf açısından cezi müeyyideleri nelerdir bilgi verebilirmisiniz. iyi çalışmalar.
  4. M

İndirilemeyecek Kdv

Merhabalar, kdv kanununda 58.maddede mükellefçe indirilebilecek kdv gider olarak kabul edilemez diyor. halbuki ocak 24 tarihinden sonra gelen 2012 yılına ait ne kadar fatura varsa, çünkü mütabakatlarda ortaya çıkıyor ki kasım-aralık ayında atladığımız bir takım faturalar varmış bunlar (bs-ba...
  5. M

Temizlik İşlerinde Tevkifat

selamlar, akşam akşam aklıma takıldı. temizlik hizmeti veren firmalar faturaları tevkifatlı kesmek zorunda... fakat bulunduğum işyerinde temizlik firması plazaya genel olarak temizlik hizmeti vermesine karşın, bazı katlardaki firmalar ayrıca akşamları personel mesaisini bitirdikten sonra gece...
  6. M

Bilanço Tarihinden Sonra İade edilen İşler

selamlar herkese, durum bayağı bir karışık, konuyu birebir anlatmam da söz konusu değil, özet geçiyorum. arkadaşlar, iki ayrı firmaya kestiğim, ekim, kasım ve aralık 2012 tarihindeki Hizmet faturaları, müşteri firma tarafından kayıtlara alınmamış. bir firmaya kesilen faturalar 1500+kdv...
  7. M

İş Teklifi Konusunda Fikir Verebilecek....

selamlar, henüz bugün bir iş teklifi aldım, geçen yıl 23.500.000 lira ciro yapan, alanında saygın, kurumsal boyutlardaki bir firmadan, muhasebe müdürü olarak görev yapmam için teklif aldım. 150-200 civarında personel çalıştırıyorlar, faaliyet alanları hizmet sektörü. 3-4 hafta içinde karar...
  8. M

Stopaj Bakiye Veriyor !!

Selamlar, 2011 yılında ödediğimiz banka faizlerine ait stopaj kesintilerini Kurumlar vergisi beyannamesinde mahsup etmeyi atlamışız. 136 hesabın bakiyesini bu dönem kurumlarda kapatalım istiyoruz. Bu rakam 689 zarar olarak mı KKEG olarak mı gidecek karar veremedim. Görüşlerinizi...
  9. M

Kapanış Faturalama

Selamlar, Yıl içinde çalıştığımız firmaların birkaçı ile yapılan işlerin hakedişlerine ve hizmete ait eksik kesilen faturalar sebebi ile aramızda farklar oluştuğunu tespit ettik. Mart-Temmuz dönemine ait fatura keseceğim. Ft. açıklamasına Mart-Nisan-Mayıs dönemi eksik faturalanan hakedişler...
  10. M

Şube Adres Değişikliği

selamlar, başka bir ildeki şube adres değiştirdi. ticaret sicil, vergi dairesi vs. nerelere bildirim yapmalıyız ? iyi çalışmalar.
  11. M

Yanlış Muhasebe Kayıt

selam arkadaşlar. 15.280+kdv =18030,40 fatura kesiliyor kayıtlara, 120 17950,40 600 15200 391 2750,40 kdv dogru islenmis satis 80 lira eksik kayitlara alinip beyan edilmis. haziran ayinda yapilmis 2.gecici gecti aradan... karsi firma ise kayitlara 18.030,40 alarak odeme...
  12. M

Bs Form

Merhaba Gerçek kişiye, şirketin aktifindeki iki adet aracı 12 bin tl'ye sattık. Bs Form'da bu satışı göstermelimiyiz ? Teşekkürler.
  13. M

Şüpheli Ticari Alacak Sorusu

öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim. 4 sene önce şu an iflas etmiş ve kayyum atanmış bir şirket mevcut. 1 yıl nasıl olduysa karşılık ayırmamışız. firmaya 4 sene öncesinin 150 bin liralık satışımız var. firmadan tahsilat yapabilme imkanımız yok, fakat açtığımız dava da dün karar 150 bin...
  14. M

Yurtdışı Ödemelerde KDV

Selamlar, Yurtdışı firmanın kestiği hizmet faturası için kdv2 hesaplanıp beyan edildi. Hizmet teslim edildikten 60 gün sonra vade bitiminde 12.000 lira kur farkı oluşuyor. Satıcı ve Alıcı lehine/aleyhine gerçekleşmesi durumunda kur farkı için kdv matrahı ortaya çıkacakmıdır. İyi çalışmalar.
  15. M

Diğer İndirimler

selamlar, gelir vergisi kanunu 89. md. ile düzenlenen diğer indirimlerde personel adına ödenen, bireysel emeklilik paylarının indirime konu edileceği bildirilmiştir. fakat dönem sonunda zarar doğması yada doğacak karın geçmiş yıllardan gelen zararı karşılayamaması sonucunda Dönem Net K/Z...
  16. M

Yurt Dışı Fuar

selamlar, şirketin iç denetçileri ile karşıt görüşler içindeyiz. bir de sizin fikrinizi almak istedim. bu ay gerçekleşen işlemlerle ilgili, soru birden çok katman içeriyor kısaca değineceğim: a-pazarlama müdürü ile bir pazarlama personeli almanya'daki bir fuara katılacaklar, amaç stand...
  17. M

Yüksek Tutarlı Giderleştirilen Fatura

merhaba, bir alış faturası şehven 50 lira yerine 100 lira tutar ile girişi yapılmış, kdv oranı da o tutarda fazla olmuş ve gidere de bu nispette fazladan gider atılmış. ay kapandığı için kayıtta oynama yapabilmek mümkün değil.... en uygun kayıt tekniği ne olabilir fikrinizi almak istiyorum...
  18. M

Personel Taşıma Hizmetinde Kdv

31 Aralık 1984 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 18622 KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO:9) 8- Katma değer vergisi uygulamasında personele sağlanan menfaatlerden aşağıda sayılanlar vergiye...
  19. M

Vergi Cezaları

günaydınlar, aklıma takılan bir konu var. herhangi bir şekilde vergi hesaplamasını kusurlu hesaplar ve bunun sonucunda maliyeye ödenmesi gereken vergi borcunun altında, eksik bir ödeme yaptığımızda ve ardı sıra bu beyannameyi düzeltme, ikmalen tarhın artması neticesinde doğan her türlü hesap...
  20. M

Personel Şahsi Kusuru İle Oluşan Zarar-Ziyanın Tazmini

selamlar, iş kanunu ile ilgili şöyle bir soru sormuştum: http://forum.alomaliye.com/kanunu-mevzuati/46402-personelin-sahsi-kusuru-ile-olusan-zararlar.html yine GVK ile ilgili kısmı forumun bu kısmına danışmayı doğru buldum. bir personel, kendisine verilen araç ile kaza yapıyor 4/8 kusurlu...