zirve

Arama sonuçlarınız

1. R

Bir Mali müşavir İçin En İyi Muhasebe Programı Hangisi ?

Selam arkadaşlar Bu konu daha önce defalarca tartışıldı. Belki kimilerine konu başlığı gereksiz gelecek. Ben yinede bu konu hakkında güncel bir başlık açmak istedim. Belki yeni meslek mensuplarına da faydası olur. Başlıkta da belirttiğim gibi günümüzün teknolojik gelişmelerini de dikkate...
  2. R

Sermaye Artırımında 1/4 Lük Tutar Sorunu

merhaba sermaye artırımında artırılan sermayenin 1/4 nün tescilden önce şirket hesabına yatırılması gerekiyor. her ortağın payları oranında bu tutarı yatırması mı gerekiyor acaba? örneğin 4 ortaklı bir şirkette A %50 B %30 C %10 D %10 paya sahip. şirketin sermayesi 100.000 ve ortaklar...
  3. R

İşe Giriş Güncelleme Ekranı

Merhaba arkadaşlar, Sigortalının 2 farklı şirkette 15'er günlük kısmi süreli sözleşmesi var. Bunlarda değişiklik yapılması gerekiyor. 1.şirkette 20 gün diğer şirkette 10 gün sigortalı çalışacak. İşe giriş güncelleme ekranından bu değişikliği yapabilir miyim acaba? Yani 1.şirkette gün sayısını...
  4. R

Sgk İşyeri Bildirgesi

Merhaba arkadaşlar, İşyeri bildirgesinde ortak bilgileri ve yönetici bilgilerini doldurmamız zorunlu mu?
  5. R

[email protected] Hesabı

selam arkadaşlar bu hesaba ne oldu giremiyorum bir türlü. yardımcı olursanız sevinirim.
  6. R

Denetimden Kursa Gitmeyi Düşünen Var mı ?

deha kadıköy ve deha bakırköyü aradım. talep olursa denetimden kalanlar için kurs açabiliriz dedi yetkili. ben daha önce gitmedim kursa ama bu sefer gitmeyi düşünüyorum.başka türlü olmayacak. evde çalışamıyorum.
  7. R

Başabaş Noktasının Altında Tahvil İhracı

selam şu soruyla ilgili yardımcı olabilirmisiniz? 2.000 tl nominal bedelli 1000 adet 2 yıllık tahvil ihraç edilmiş ve 10.11.2013 tarihinde 1.900 tl adetten tamamı satılmıştır.alıcılar bedeli bankaya yatırmışlardır. 10.11.2013 ve 31.12.2013 tarihlerinde ki muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır?
  8. R

A.Ş.' ler de Kar Dağıtımı

selamlar A.Ş.lerde kar dağıtımında, 1. tertip yedek akçeler, dönem karı üzerinden mi yoksa mali kar üzerinden mi hesaplanacak acaba? TTk/519-1'de yıllık kar ifadesi var. eski TTk/466'da ise safi kar ifadesi yer almaktaydı. örneğin Ticari Kar: 70.000 K.K.E.G : 10.000 Geçmiş Yıl Zararı ...
  9. R

Yeterlilik Sınavı İle İlgili Bir Sorun

selam arkadaşlar biraz geç olacak ama pazar günü yapılan analiz sınavında, imza listesinde yanlışlıkla benimle aynı soyada sahip olan başka birinin yerine imza attım. yerine imza attığım arkadaş sınava gelmemiş. sınav sonunda farkettim ve gözetmen düzeltti ama cumartesi girdiğim 3 sınavda da...
  10. R

Sermaye Arttırımı Muhasebe Kaydı

selam şirket yeni bir şube açmaya karar veriyor. bunun içinde sermaye arttırımına gidiyor. ortaklardan biri sermaye taahhüdü olarak kendisine ait bir binayı şirketin kullanımına bırakıyor. bu işlemin muhasebe kaydı nasıl olacak acaba?
  11. R

Damga Vergisi Defteri

selamlar bütün anonim şirketlerin, vergi dairesinden damga vergisi mükellefiyeti açtırması ve damga vergisi defteri tutması zorunlumudur acaba?
  12. R

Tüccarlar Arası Sınıf Değiştirme

selam arkadaşlar vuk 177'de 1. sınıf tüccarlar için şu açıklama yapılmış; 1. Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satan ve yıllık alımlarının tutarı 150.000 -TL veya satışları tutarı 200.000 -TL lirayı aşanlar. 179' da ise şu açıklama var; 1. Bir hesap döneminin iş hacmi...
  13. R

İhbar Tazminatı İle İlgili Bir Soru

selamlar ihbar tazminatı ödenerek sözleşmenin feshi ile bildirim sürelerine ilişkin ücretin peşin ödenerek sözleşmenin fesh edilmesi arasındaki fark nedir acaba? ikisinde de işçinin kıdemine göre hesaplanan bildirim süresinin tutarı peşin olarak ödenerek sözleşme fesh ediliyor. yani mantık...
  14. R

Yılmaz Özbalcı'nın Kitapları

selamlar Yılmaz Özbalcının mevzuat serisini arıyorum. özellikle vergi usul kanunu yorum ve açıklamaları isimli kitabını. elinde son baskısı- yani 2012- olan ve satmayı düşünen varsa benimle iletişime geçsin lütfen.
  15. R

İşletme Defteri Demirbaş İadesi

selamlar 4.ayda işletme demirbaş almış.9. ayda ise bu demirbaşı iade etmiş ve iade faturası kesmiş. ama 4. aydaki faturada bilgisayar yazıcı ve çeşitli parçaları vardı. ben bunu tek demirbaş olarak işledim. işletme sadece bir parçayı iade etmiş.şimdi bu iade faturasının kaydını nasıl yapabilirim.
  16. R

Dönem Sonu Stok Sayımı

selamlar vuka göre emtia ticareti ile uğraşanların hesap dönemi sonunda, fiili stok sayımı yapması gerekiyor. hesap dönemi derken geçici vergi dönemleri mi? yoksa 1 yıllık hesap dönemi mi kastediliyor? ayrıca, örneğin bir kuruyemişçi ya da bir market nasıl fiili stok sayımı yapabilir ki? çok...
  17. R

İade Faturası İle İlgili

selamlar bir hizmet işletmesi ( işletme defterine tabi) 6. ayda aldığı demirbaşı iade edecek. iade faturası kesecek ama faturaları irsaliyeli değil doğal olarak. bu durumda irsaliye faturasını alıcı firma kesecek değil mi?
  18. R

Vade Farkı Kur Farkı Muhasebe Kaydı

selamlar. bu işlemin muhasebe kaydı nasıl olmalı bir mal ithalatı ile bilgiler aşağıdaki gibi cif: 68970 tl gümrük vergisi: 1662 tl diğer masraflar: 2820 tl kdv: 13.219 cif bedeli için, 3 ay vadeli 53.054 usd poliçe poliçe düzenlenmiş diğerleri nakit ödenmiş.. işlem günü kur 1 usd: 1.30 tl...
  19. R

İşyeri Kirası

selamlar işyeri kiralarının kredi kartı ile ödenmesi mümkün müdür? sonuçta banka kanalı ile tahsil edilmiş oluyor. aynı şekilde kredi kartı ile taksitli ödenebilir mi?
  20. R

Defter Tasdik Ücretleri Muhasebe Kaydı

yeterlilik sınavında da böyle bir soru vardı. 2013 defter tasdik ücretlerinin muhasebe kaydı nasıl olmalı arkadaşlar. ben 770e attım.dehanın cevap anahtarında 180 nolu hesabı kullanmışlar. üniversiteden muhasebe hocama sordum o da 180 veya 280 dedi.ama bana mantıksız geliyor. sonuçta tasdik...