zirve

Arama sonuçlarınız

1. H

Çağrı Merkezi Muhasebesi

selam arkadaşlar benim çağrı merkezlerinin muhasebesi hakkında yardıma ihtiyacım var...
  2. H

İnşaat Taahhüt İşinde Geçici Vergi

1.geçici vergi döneminde başlamış ve 2.geçici vergi döneminde bitmiş bir inşaat taahhüt işine ait kar zarar 2.geçici vergi döneminde beyan edilmekte.. 1.dönemde hakediş yoksa ve hakediş 2.dönemde gerçekleşmiş ise sadece 1.dönem maliyetler 1.dönem geçici vergiye konu edilmekte peki 3.dönem ve...
  3. H

Kuruluş Giderleri

yeni şirket kuruluş işleminde tescil ve noter masrafları ,kasanın alacaklı çalışmaması için 331 hesapta takip edilebilir mi
  4. H

Serbest Meslek Erbabı Demirbaş Satışı

bir serbest meslek erbabı örneğin envanterine kayıtlı bilgisayarını bir şirkete satarsa serbest meslek makbuzu düzenler kdv hesaplar peki gelir vergisi stopajı yapar mı ? bilgisayar envantere kayıtlı değilse o zaman makbuz düzenlemez karşı taraf gider pusulası düzenler stopaj yapılmaz diye...
  5. H

Mimarlık Şirketi Hesap Planı

mimarlık şirketlerinde nasıl bir hesap planı olmalı aynı zamanda şirket inşaat taahhüt işi de yapabilir mi ?
  6. H

Tahsil Edilemeyen Smmm Ücreti

ücret alınamadığı durumda serbest meslek makbuzu düzenleniyor...özelgeler ise ücret alınamadığı durumda yine düzenleyin ama sadece kdv'yi gösterin diyo..yani normalde aşağıdaki gibi düzenliyorum brüt smmm ücreti..................7.500 GV stopajı............................1.500 KDV hariç net...
  7. H

Brüt mü Net mi ?

merhabalar,üç sorum var yardımcı olursanız minnettar kalırım 1-SMMM ücret tarifesindeki bedellerle kdv dahil mi brüt ücret mi kastediliyor 2-smmm sözleşmesi hazırlanırken damga vergisi brüt'ten mi hesaplanıyor örneğin brüt smmm ücreti 7.500 GV stopajı...
  8. H

Büro Kapatmadan Ume

smmm ruhsatımı yeni almış bulunmaktayım büro açmayı düşünüyorum..kasım kgk sınavına girmeyi ve sınavdan sonra büromu kapatmadan ume yapmayı ve 2 yıl içinde bağımsız denetçi olmak istiyorum..hem 4/b'li olup hem de dışardan bir denetçinin yanında veya bir denetim kuruluşunda stajyer denetçi olarak...
  9. H

Uçak Bileti Muhasebe Kaydı

seyahat acentelerinin ve thy'nin uçak biletleri satış bedelleri üzerinden düzenledikleri belgelerin muhasebeleştirilmesi nasıldır?komisyon faturası düzenlenir mi? bilet bedeli 125 kdv dahil iç hat meydan servis ücreti 6 kdv'ye tabi midir? sigorta ücreti 4 kdv dahil PTA (bilet transfer...
  10. H

(5/10, N 30) Şartıyla Ne Demek

İşletme, peşin satış fiyatı 5.900-TL(KDV % 18) olan deposundaki elektrik malzemelerinin bir kısmını alıcı “M” İşletmesi’ne (5/10, n 30) şartıyla 7.080,-TL (KDV% 18)’ye veresiye satmıştır diye bi soru var 120 (B) 7.080 600 (A) 5.000 602 (A) 1.000 391 (A) 1.080 şeklinde çözülüyor...nasıl oluyor...
  11. H

Smmm Yeterlilik Satış İadesi Sorusu

arkadaşlar SMMM yeterlilik 2013-2 .dönem finansal muhasebe 17.soru şöyle... daha önce 10.000 TL +%18 KDV ile vadeli mal alan bir müşteri borcunu vadesinden önce ödediği için kendisine 500 TL indirim yapılmıştır...ben bu soruyu şu şekilde yapıyorum.. ilk kayıt 120 (B) 11.800 600 (A) 10.000 391...
  12. H

Stok Kartına Hangi İşlemler Kaydedilir ?

devamlı envanter yöntemini uygulayan bir ticari işletmede stok kartına satış giderleri (760 ta izlemeyip 612 de izliyorum) ve satış iskontoları yazılır mı ? kitaplardaki örneklerde stok kartına sadece malın maliyetine konu işlemler (DB stok - mal alış - mal alış gideri - alı iade - alış iskonto...
  13. H

Mal Alış İade Giderleri Nasıl İzlenir ?

arkadaşlar şöyle bir sorum var...alıcı işletme adedi 100 TL den 7 adet TV almış ve TV lerin taşınması için 70 TL de nakliye gideri yapmış olsun..(TV lerin işletmeye maliyeti artık 100 TL değil 110 TL olmakta) daha sonra aldığı bu TV lerin hepsini kestiği alım iade faturasıyla satıcı işletmeye...