zirve

Arama sonuçlarınız

1. F

Eski Tarihli Fatura Kesmek

Bir mükellefimiz ısrarla Aralık başı tarihli bir fatura kesmek istiyor.. müşterisinin teşvikten faydalanmasıyla ilgili bir mevzu.. ama şu tarihe kadar faturalar kesildi.. 20 ocak 2020 den sonra aralık 2019 fatura kesilemez diyoruz.. ayrılmış boş fatura veya kullanılan başka koçan da yok ..onlar...
  2. F

Evde Çalışan Kadın Teşvikleri

Evde çalıştırılacak kadın işe ilgili en son teşvikler nedir acaba ?
  3. F

Ticaret Sicilde İmza Beyannamesi

Şirket ortağı Yabancı tüzel kişinin türkiyedeki işler içşn imza yetkisi verdiği kişi ( o da yabancı ) değilecek.. yeni imza beyannamesi çıkartacağız.. önceden noterden çıkarıp sonra tic sicile gidiyorduk şimdi bu beyannamenin de ticaret sicilde çıkartılacağını , kişi yabancı olduğundan...
  4. F

Gidilmeyen Kurs Ücreti Maaştan Kesilebilir mi?

Firma çalışanların da isteğiyle bir yabancı dil firmasıyla dil eğitimi için anlaşıyor. Ancak daha sonra bazı çalışanların bu kursa devam etmemiş olduğu hatta sınava dahi girmediğini öğreniyorlar. Bu durumda gidilmeyen kısma ait ödemeleri maaşlarından kesmek istiyorlar bu mümkün müdür?
  5. F

İşletme Devri

100% yabancı ortaklı bir limited şirket sene sonunda tasfiye olacak. Ancak tüm çalışanlar, müşteriler , işyeri ve içindeki mobilyalar vb yeni kurulan (aynı adreste) Türk ortaklı başka limited şirkete devrolacak. Bunun için 2 şirket aralarında bir İşletme Devri Sözleşmesi imzaladılar. Sorum bu...
  6. F

Mal İadesi Ve Tazminat

Önceki yıl bir firmaya makina satılmıştı. Ödemesi de alınmıştı..Firma daha sonra bu sene makinanın arızalı olduğunu söyleyerek iadesini istedi.. satıcı firmayla mahkeme süreci başladı .. biz bu aşamada olası tazminat ödemesi için karşılık ayırdık ..şimdi iki girma atasında anlaştı.. makina iade...
  7. F

Bağkur Emeklilik

Bağkur'da gün ve yıl dolduğu takdirde, işyerini kapatmadan emeklilik dosyasını açtırıp prim ödemeden yaş bekleme şansı var mıdır yoksa mutlaka işyerinin kapatılması mı gerekir ?
  8. F

Limited şirket hisse devri

2 ortaklı ltd şirkette ortakların hisse oranları 65-35.. 35% oranlı hissedarın rızası olmadan diğer hissedar sermaye arttırım kararı alabilir mi ?
  9. F

Eşlerin Kira Durumu

Bir ailede , bayanın sahibi olduğu ev var, kiraya verilmiş ve kontrat kocasının üzerine yapılmış ( neden bilmiyorum) ama kira yine bayanın hesabına yatıyor. Ayrıca bu aile kirada oturuyor ve kontrat kocanın üzerine.. Bu durumda beyannameyi vermesi gereken kadın diye düşünüyorum doğru mudur...
  10. F

Hem Bağkur Hem SSK'lı Olmak

Hem bağkur hem de ssk lı olunabileceğine dair birçok yazı okudum ama ne yazık ki bunu nasıl yapacağımı bir meslek mensubu olarak bilemiyorum. Büromu kapatmadan başka bir şirkette örneğin tercüman vb gibi meslekle bağdaştığı kabul edilen bir unvanla çalışıyor gözüküp, hem bağkur hem ssk primi...
  11. F

Yurtdışı Fatura

yabancı ortaklı bir firma , yurtdışındaki başka firmaya hizmet faturası kesiyor ( hizmet yurtdışında veriliyor). şimdi bu firma (Polonya'da) biz burada sizin faturanız için vergi ödüyoruz ( aynı bizim burada yurtdışından aldığımızda ödediğimiz stopaj gibi) bunu bakiyenizden düşüyoruz siz sonra...
  12. F

Kep

KEP alma zorunluluğu ile ilgili son durum nedir acaba? Kimler almak zorunda? Bizler de dahil miyiz?
  13. F

Devir

Bir mükellefimiz tamamen keyfi bir şekilde defterlerini almak istiyor. sene sonuna kadar sözleşmemiz var 1)sene sonuna kadar olan ücretleri talep edebilirmiyiz? 2) yevmiye ve defteri kebirleri tabii ki bastırıp vereceğiz. ama örneğin muavinleri istiyorlar vermek zorunda mıyız?
  14. F

SSK lı Olunabilir mi ?

Kendi büromuzda bağımsız olarak çalışırken, aynı zamanda bağımsız denetçi ünvanımızla denetim yapma hakkımız da var. peki bir bağımsız denetim şirketinde aynı zamanda ssk lı gözüksek şu bağkurdan kurtulma şansımız olur mu? ( 26 senedir sigortalıyım, günüm falan çoktan doldu 45 yaşındayım sgk...
  15. F

Hak Devri

Şirketin marka hakkını bir ortak eski ortaktan devralıyor .şahıstan yani. Bu durumda ödenmesi gereken bir vergi var mı?
  16. F

Emeklilik

Ssk lı olsam bu sene emekli olabilecektim ama bürıdan dolayı bağkurluyuz malum..geçen bir yazı okudum sanırım ali tezel di. Meslekle bağdaşan iş örneğin tercümanlık yapıyor gözüküp smmm lerin ssk lı olabileceğini ısrarla yazmış. Ne yapayım hem ssk hem bağkur ödemeye de razıyım bağkur için...
  17. F

Huzur Hakkı

limited şirket ortağı ( aynı zamanda müdür ) huzur hakkı alabilir mi? alabilirse vergi ssk durumu nedir? teşekkürler
  18. F

Ortaklara Borçlar Kur Farkı

bu konuda değişik yazılar okudum bir de sizlerin fikrini almak istedim. ortaklardan alınan Euro cinsi borçlarla ilgili kur farkları ( örtülü sermaye sınırını aşıyor) kurumlar vergisi beyannamesinde kanunen kabul edilmeyen gider olarak mı gösterilmelidir? teşekkürler
  19. F

Hem Ssk Hem Bağkurlu Olmak

merhaba ben hem işyerimi açık tutmak hem de ssk dan emekli olabilmek için ssk lı olmak istiyorum. okuduğum kadarıyla 2011'den beri bu mümkün. bunu yapan var mı? ( meslekle bağdaşan iş örneğin tercümanlık olarak göstererek) 1) bunun için bağkura bir dilekçe mi vermem lazım ssk girişi yapılınca...
  20. F

Genel Kurullar

limited şirketler ve a.ş. ler için genel kurullarla ilgili bir değişiklik süre uzatımı vb var mı, bu ay sonuna kadar yapılması gerekiyor değil mi? Limited şirket genel kurulları ticaret sicile tescil edilmek zorunda değil diye biliyorum doğru mu? tşkrlr