zirve

Arama sonuçlarınız

1. S

Gerçek Faydalanıcı Hakkında İki Soru

İnternet Vergi Dairesinde --> "Diğer Bildirim ve Bilgi Girişleri" menüsünden doldurulabilir. Form onaylanınca herhangi bir alındı çıkmıyor. Formu onayladığımızdan emin olup ekran görüntüsü almakta fayda var. Sadece Kaydet derseniz onaysız kalabilir, dikkat.
  2. S

Aşı Olmayan,Olmakta İstemeyen İşçinin Durumu !

Sadece gece dezenfeksiyon tabi ki anlamsız olur. İnsanı algılayınca otomatik cihazı kapatan sistemler var. Asansörlerde kullanılıyor mesela, insan yokken devreye girip canlı algılayınca kapanıyor. Elemanları saatte bir, 1-2 dk dışarı çıkartıp cihazın çalışması sağlanabilir. Biraz uçuk çözümler...
  3. S

Aşı Olmayan,Olmakta İstemeyen İşçinin Durumu !

UV ışınları ile ortamdaki covid19 dahil virüsleri öldüren uv sterilizasyon cihazları var. Böyle bir cihaz alıp 1-2 saatte bir ortamı virüsten temizlemek bir çözüm olabilir. (Ortamda insan yokken çalıştırılıyor, UV ışını insana zararlı olduğu için). Böyle bir sistemle aşılı kişiler korunmuş...
  4. S

Meskende İşyeri Açmak

Belediyenin rastgele denetimle ruhsat sorduğu da oluyor ama dışarıda tabela olan, aktif işyerlerine girip denetim yapıyorlar. Dışardan bakınca işyeri olduğu farkedilmeyen bir yere girip denetim yapmıyorlar (şikayet dışında). Ellerinde bir veri olmuyor muhtemelen, rastgele o an açık olan...
  5. S

Şahıs Firması Ünvan Sorunu

Esnaf odası kaydı kabul edilebiliyor ama meslek odası kaydını bilemiyorum, vergi dairesine sormak daha iyi olur, bazen vergi daireleri arasında da uygulama farkı oluyor. Vergi dairesindeki kaydınız serbest meslek faaliyeti şeklinde ise kabul edilir diye düşünüyorum. Ticari işletme şeklinde ise...
  6. S

Home Office Ev Adresi Yoklama Sorunu

Yoklama sırasında tutanak tutulur, gelen memur ve siz imzalarsınız normalde, gelen memur ile telefonda görüşüp durumu izah ederseniz daha sonra vergi dairesine giderek imzalayabilirsiniz tutanağı. Gelecek olan memura bağlı sorun çıkıp çıkmaması ama uygulamada firma sahibi o an yerinde...
  7. S

Şahıs Firması Ünvan Sorunu

İnteraktif vergi dairesinden İşlem Başlat-->Vergi İşlemleri-->Genel Amaçlı Dilekçe--> "Vergi levhasına ünvan ekleme" konulu br dilekçe gönderirseniz ekleme yapılır diye tahmin ediyorum, en azından yazılı bir cevap döner. Tabela asılması gibi zorunluluğa hiç rastlamadım, sadece TTK'ya göre...
  8. S

Türmob E-Tahsilat

Muhasebecilere özel değil ama biz uzun süredir kredi kartı ile tahsilat için Wirecard'ın "Satış Linki" sistemini kullanıyoruz. Sabit hiçbir masrafı yok, ödeme üzerinden %3,22 komisyon alıyor. Wirecard'a başvuru yapıp (sözleşme imzalayıp) onların sistemleri üzerinden kullanıyorsunuz...
  9. S

Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi 1003B

Ödenecek vergiyi artıran bir durum olduğu için normalde "sadece" 2.düzeltmeyi vermiş olsanız direkt ödenmesi gereken gerçek rakamı ödemeniz durumunda sorun olmazdı, ama aradaki 1.düzeltme vergi dairesindekilerin kafasını karıştırabilir, ödemeyi yapıp durumu izah eden bir dilekçe vermeniz daha...
  10. S

İki Bitişik İşyerinin Ortadan Birleştirilmesi

Şube açılışına gerek olmadığını düşünüyorum. Adresleri No:5/3-4 gibi iki bağımsız yanyana bölümü içeren bir çok şirket var. Bunlar ayrı şube gibi işlem görmüyor, daha önce bizim de aynı şekil durum oldu. Vergi dairesine durumu izah eden bir "adres güncelleme" dilekçesi ile başvuru yaparsınız...
  11. S

Yevmiye Defteri

Defterin doğru yazdırılıp yazdırılmadığı noteri ilgilendirmez sonuçta zaten, noter şu sayfalar yazdırılmıştır, şu sayfalar boştur tespiti yapıyor, ileride yeni kayıt girişi olmasının önüne geçilmesi için. İlk sayfaların iptal yapılması iyi olmuş tabi. Defterin tersten yazdırılması da hayatın...
  12. S

Tasfiyeye Girince Vergi Numarası Ve Ticaret Sicil Numarası Değişir mi ?

Değişmez, sadece ünvanınız Tasfiye Halinde XXX Ltd. Şti. şekline geçer.
  13. S

Şirket Kurmadan Önce Alınan Malların Kaydı

Aradan 2-3 yıl gibi uzun bir süre geçtiği için Gider Pusulası ile şahsınızdan şirketinize alım şeklinde girişini sağlayabilirsiniz. Gider pusulasındaki stopajı muhtasar ile ödersiniz. Gider pusulanız yok ise, kırtasiyeden alıp noterde onaylatabilirsiniz.
  14. S

Gekap Hak.

Çalışma alanı itibariyle gekap kapsamına giren bir işletmede z raporlarında hiç poşet yoksa boş olarak verilir. Ama bu durum inandırıcı bulunmazsa sorun olabilir. Örneğin yüksek işlem kapasiteli bir markette hiç poşet satışı olmaması normal karşılanmaz. --------------- Hazine ve Maliye...
  15. S

Gekap Hak.

Hiç verilmiyor.
  16. S

Huzur Hakkı Hakkında Merak Edilen Konular

Huzur hakkının kasadaki paranın yüzdesi gibi bir mantıkla hesaplanması doğru olmaz. Huzur hakkı şirketin işlerinin yoğunluğu, ortağın faaliyetlerden dolayı aldığı risklerle orantılı olmalıdır. Ciro, kar, işlem yoğunluğu gibi kriterlere göre emsal şirketlerle uyumlu, mantıklı bir rakam olmalı...
  17. S

Ödenmiş Sermayeli Şirket

Şirket kuruluşunda nakit veya gayrimenkul ile ödeme yapılabilir diye biliyorum, adınıza kayıtlı gayrimenul varsa, şirkete devrederek de (tapudan) ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.
  18. S

MUHSGK 3 Aylık

3 aylık dönem içinde dönem değişikliğine izin verilmediğini yazmıştı arkadaşlar, ağustos eylül için de aylık verip, sonrasında 1 ekim itibariyle 3 aylığa çevirmek daha sağlıklı gibi. Dönem değişikliğini İnteraktif Vergi Dairesinden giriş yapıp (internet vergi dairesi girişi değil, interaktif...
  19. S

Muhtasar Sgk Tüm Türkiye Genelinde

Bu çok saçma :mad:, eğer böyle bir durum varsa 3 aylıkta kalan bütün muhtasarları tedbiren 1 Ekimden itibaren bari aylığa çevirmek gerek.
  20. S

İşten Çıkarma Yasağı Bitti mi ?

Evet 2 ay daha uzamış, özel sektörde yasaklarla iş yürümüyor ki. Memnun değilsen elemanı çıkartırsın, yerine başka eleman alırsın, çıkartmak yasak denirse eleman alınmaz, ssk'sız çalışma artar, dolayısıyla işsizlik artar, işsizliği önlemek için yapılıyor ama önlüyor mu ☹ Diyelim eleman...