zirve

Arama sonuçlarınız

1. C

Site Muhasebesi Fazla Mesainin Bordroda Hesaplanışı

Arkadaşlar merhaba , Bir konu hk görüşlerinize ihtiyacim var. Site defterim var ve kapici çalisani ağustos ayinda 8 saatlik fazla mesai yapti. Malum gv ve damga vergisinden muaf oldugu icin bordroda bunu nasil yansiticam. Luca kullaniyorum. Fazla meszi tutarinin brütünü giriyorum ancak bordroda...
  2. C

Meslekte Yeni Olanlar Ne Durumdasınız ?

Arkadaşlar merhaba , Ofisimi açali 3yil olmasina ragmen hala daha toparlanabilmiş değilim. Eski patronum mukellef mukellef dogururdu derdi ama malum ulkedeki karisiklik , ekonomik kriz derken birakin mukellefin mukellef dogurmasini mevcuttakiler kapaniş verecek diye ödüm patliyor. Girdik bu...
  3. C

Emeklilik Süreleri

Arkadaşlarmerhaba, Yeni bir meslek mensubuyum . Malum en cok gelen soru ne zaman emekli olacagim ?forumdagoruyorum ki emeklilik konusuna hakim bir cok arkadaşim var. Sgk sayfasindan inceliyorum ancak cok karisik geliyor. Yillar ,dogum askerlik borclanmalari3600 gun ile kismi emeklilik ...vs...
  4. C

Site Yönetimi Genel Kurul

Arkadaşlar kolay gelsin. Site yonetimi defterim var ve genel kurul yapacağim. Daha evvel site defterim olmamişti bununla ilgili sorularim var . Genel kurul olarak evraklarim nelerolucak ? Divan kurulu baskan, yardimcisk...vssececek miyim ? Genel kurulu hesap tarihi olarak yillik tutuyorum ...
  5. C

Büro Devri

Arkadaşlar merhaba herkese ; İzmir de büro devri yapacak meslektaşım varsa devir almayı düşünüyorum ( şartlar da uygun olursa ) . Herkese hayırlı işler ve hayırlı mükellefler dilerim.
  6. C

Hisse Devri Ltd Şti

Arkadaslar merhaba, hisse devri yapacagim takildigim bir kac hususu sormak istedim. 1 suan ki mevcut mudur disardan atanmisti artik o da ortak olacak o zaman yeniden mudur atanmasi kararina gerek yok degil mi ? Sonucta mudur olarak kendisi devam edecek 2 sirket icin wyeni bir imza sirkusu...
  7. C

Gelir Vergisine Dair Sorular

Arkadaşlar merhaba , herkese öncelikle kolayliklar diliyorum malum gelir vergisi bu ay ve hepimiz yoğunuz ancak benim bir kaç sorum olacak şimdiden bu tarz sorulari nasil sorarsiniz gibj tepkiler verecek olanlar ola aktir ancak ofisimi açali bir yil bile olmadi o nedenld takildiğim hususlar...
  8. C

Lucada Stoklu Çalışma

Arkadaşlar merhaba konuyu doğru yere actimmi bilmiyorum ancak ciddi anlamda sıkıntı yasadigim bir konu var. Mukellefim mobilya satiş ile iştigal etmekte . Kasim ayinda açilişi yaptim . Kasim aralik ayi faturalarini mahsup fisinden isledkm ancak bu ay farkettkm ki yaklaşik 200 tane farkli mal...
  9. C

Aktifte Gözüken Ancak Fiilen Olmayan Aracın Çıkışı

Arkadaşlar merhaba ; Başka bir meslektaşımdan gelen bir a.ş. defterinde oldukça sıkıntılı olan taşıtlar ve demirbaşlar hesabı var. Mükellef zamanında şirket üzerine araç almış ancak bunu muhasebeyede bildirmemiş meslektaşımda hiç sormamış bu hesapların akıbeti nedir diye. Mükellefim şimdi sorar...
  10. C

Tek Kişilik Ltd Şti Ye Hisse Devri İle Ortak Alma

Arkadaşlar merhaba ; 2 gün evvel tek kişilik limited şirket kurdum. Mükellefim hisse devri yaparak bir ortak daha alacağını belirtti. Hisse devri daha evvel yapmadım . 1- mersisten yine bilgi gi,rişi yapacak mıyım _ 2-şirketi mersisten kurdum hisselerde değişiklik olacağı için e-imza almak...
  11. C

Şahıs Şirketinin Kurulmasından Önce Kullanılan Kredinin Durumu

Arkadaşlar günaydın ; şahıs firması (bilanço ) mükellefim 12.11.2014 tarihinde kuruldu. Kendisinin şirket kurulmadan önce kullandığı 150.000 TL lik kredisi var. Ancak bu kredi herhangi bir ipotek yada teminata bağlı olmayıp , ticari itibara ithafen kullandırılan kredidir. 12,11,2014 tarihinde bu...
  12. C

Kdv Dahil Faturada Hesaplanan Kdv'nin Durumu

Merhaba ; güzellik salonu mükellefim (1. sınıf şahıs firması ) 2000 TL lik faturayı kdv dahil kesmiş. İndirilecek kdv de tarife ve özel matraha tabi ise indirim konusu yapılabiliyor. Ancak tarifeye bağlı bir iş değil fatura içeriği. Kestiği bu faturada hesaplanan kdv düşecekmiyim ?
  13. C

6552 Sayılı Kanun Ltd Ve A.Ş. Bağkur Affı

Arkadaşlar merhaba ; 11,12,2014 tarihine kadar şirket ortaklarının bağkura bildirimi ile ilgili bir yazı okudum ve kafam çok karıştı. 170 i aradım hiç bir şey bilmiyorlar. Bağlı bulunduğum sgk yı aradım farklı cevap veriliyor. Sizede danışmak istedim. mükellefim ltd şti. 1- şirket 2010 da...
  14. C

Bes Primlerinin Gelir Vergisi Matrahından Düşülmesi

Merhaba arkadaşlar ; herkese kolay gelsin. İşverenlere verilen bes primlerinin artık bordrolarda gösterilmeyeceğini biliyorum ancak kafama takılan bir soru var ve araştırdım internette pekte sağlıklı bir bilgi bulamadım. Şöyle ki ; şahıs firması mükelleflerimin yıl sonunda gelirlerinden...
  15. C

İcra Kesintisi İşlemleri

Merhaba arkadaşlar ; personelin maaşına icra geldi. Bu işlemi ilk kez yapacağım için size sormak istedim. Net maaşın 1/4 ü icra dairesine yatırıyoruz. Bordoradada kesinti olarak gösteriyoruz. E- bildirgede maaşı ne olarak gözükecek ? orada herhangi bir kesinti yapacakmıyım ? Hizmet listesinde...
  16. C

Ne Kadar Sürede Masraflarınızı Çıkartmaya Başladınız ?

Arkadaşlar merhaba ; yeni ofisini açanlar için yol gösterici olması açısından ofisi açtıktan kaç ay / yıl sonra işleri düzene oturttunuz ? Masraflarınızı çıkartmaya başladınız ?
  17. C

Luca Programı Tehlike Sınıfları

Günaydın herkese ; Hayırlı işler diliyorum. 01,09,2013 tarihinde çıkan resmi gazetede biliyoruzki kısa vadeli sigorta kolları prim oranı %2 de sabitlendi. Tehlike dereceleri kalktı. Ancak yeni ssk dosyası açıp sskdan işyeri sicil evrağını aldığımda tehlike sınıfı 01 veriliyor. Buraya kadar...
  18. C

Emekli Bir Kişinin SSK lı Olarak Çalışması

Merhaba arkadaşlar ; hayırlı işler diliyorum herkese. Sorum şu : Mükellefim kantin işletmesi açacak bir lisede. Ancak kantin işletme belgesi kendisinde olmadığı için başka birinden belgesnin kiralayacak. Ancak bu kişi emekli. 1- İşe girişini nasıl yapıyorum bu kişinin? sgdp olarak değil mi ? 2-...
  19. C

Doğum İzni-Raporu- Parası

Merhaba arkadaşlar ; İlk kez doğum ile ilgili işlemler yapacağım . Doğru mu yapıyorum diye sizin bilgilerinize ihtiyacım var . 1- işçi 32. haftada çalışamaz raporu getirdi. Bu raporda doğum tarihi 18,08,2014 yazılmış. 18,08,2014 tarihinde ben bu raporu e- vizite den onaylayacağım .doğru mu ? 2-...
  20. C

4447 Sayılı Yasa Geçici 10. Md Luca Ve E- Bildirgeden Kaydı

Arkadaşlar merhaba; İlk defa 6111 teşvikinden faydalanarak işçi girişi yapacağım. Yardımlarınızı rica ediyorum. 1- Önce lucadan personel kartı girişi yaptım. Kanun nu 6111 seçtim. gerekli şartları doldurdum 30 ay teşvik verdi. kaydettim doğru mu ? 2- E-SGK dan normal işçi girişi yaptım kanun no...