zirve

Arama sonuçlarınız

1. T

İşyeri Tahsisi Stopaj

Merhaba , vergi dairesi şefi telefonla aradı , işyerimin sahibinin babama ait olduğunu ve böyle olsa bile stopaj ödemem gerektiğini bir kanun maddesi okuyarak anlattı. Israr ediyor. Bende daireye gelmek istediğimi söyledim. Daireye giderken nasıl bir dökümanla gitmem gerek. (işyerimin emlak...
  2. T

6552 Say.Kan. Yapılandırma Ödeme Süre Aşımı

Arkadaşlar mükellef 6552 e göre yapılandırılan borcunun yarın ilk taksidini ödeyemeyeceğini , ancak 10 gün sonra ödeyebileceğini belirtti. Bu yapılandırmayı bozar mı ? Bir takvim yılında üst üste 2 taksit ödenmez ise bozulur biliyorum ? ilk taksit 10 gün sonra ödensede bozulmaz ? Doğrumu düşüncem ?
  3. T

Kooperatif Denetimi Hakkında

Çok sayıda dükkanı olan Bir oto satış kooperatifi yıl içinde hesaplarının denetlenmesi için bilgi istiyor. Nasıl bir yolla denetlenebilir ? SMMM olarak denetci ile anlaşabilirmi ? Karar mı almak zorundalar ? Denetci seçilen kooperatif üyesi var ama dışardan denetim hukiki olarak nasıl olur?
  4. T

Eski Kitapcı Alışı Stopaj Var mı ?

merhaba , eski kitap satan müşterim piyasadan bit pazarından kişilerden kitap alıyor ve satıyor. Şahıslardan Kitap alırken Gider Pusulası ile imzalatarak almış. 1- stopaj varmı ? 2- yılda 2-3 defa vergi mükellefi olmayan 1 kişiden 2.000- 3.000 tl. gibi alışlar yapmış , satan kişi için sorun...
  5. T

İşletme Defteri

Arkadaşlar işletme defterinde iade faturası nı matraha mı işliyorsunuz ? KDV beyannamesinde matrah olursa mükellef 1. sınıfa geçmek istemiyor ? KDV sini ilav kdv ye mi işleyeceğiz beyannamede ? syg.
  6. T

Torba Yasada SGK ile İlgili Başlık

Arkadaşlar torba yasada geçmişte vergi kaydı olupd a prim ödememiş kişiler için borçlanma varmı ?
  7. T

Smmm Borcu Mahsuben İade Dilekçesi Düzeltmesi

arkadaşlar elektronik iade dilekcesi verdim. ama düzeltmem lazım. şef ekrandan yapılıyor dedi ama ben bulamadım. nerden yapılıyor düzeltmesi ??
  8. T

Bağkur Giderini SMMM Gideri

Arkadaslar 2012 de Bagkur ödememi Gelir vergi beyanname mde düştüm. Ancak v.daire şefi yatan toplam rakamin ne kadari prim borcu ne kadarı gecikme faizi görmek istiyor. Faizi indiremezsin diyor. Bagkura gittim ama bagkur sistemden Göremem diyor ve evrak vermiyor. Sizin başınıza geldimi böyle...
  9. T

Geçici Vergi Ertelenmesi İçin

erteleme için https://twitter.com/memetsimsek adresine tweet atıyoruz
  10. T

Kdv İndirebilir mi ?

MAYIS 2014 DE Basit usulden Gerçek Usule (2.sınıf) geçen mükellef , ocak+şubat+mart+nisan aylarındaki alış faturalarının KDV sini Mayıs KDV beyannamesinde İNDİREBİLİRMİ ?
  11. T

Alacağın Temliki İnşaat Faturası

A şirketi müteahit , B şirketi Arsa sahibi ; c şirketi Taşeron . A şirketi B şirketinin arsasına konut yapım işini almış inşaatları yapıyor. (Konutların hepside arsa sahibinin oluyor) - Müteahit A şirketi ortağı gerçek kişi Ahmetin B (arsa sahibi) şirketten şahsi alacağı var .şahıs bu alacağı...
  12. T

Terk Şirket Fatura İptali Sorunu

arkadaşlar şirketimiz İDARECE 31/12/2012 de TERK olundu. (tasfiyesiz terk)Çünkü şirket akaryakıt istasyonuydu (ki sonra POMPA ökc leri çıktı piyasaya) ve satışları 2005 YILINDA BİTTİ , belediye ruhsat vermediği için enerji piyasası kurumu istasyonu kapattı. Şirket yeri belediye parkı oldu...
  13. T

Yeni Açılışta Hatalı Tarih İşçi Girişi

Arkadaşlar yeni işyeri 10.temmuz 2014 de 1 işci çalıştırmaya başladı Açılış işyeri bildirgesinde yazılı. -Ancak ben 2 işcininde işcinin işe girişini 18.Temmuz yapmışım. 1 aylık vaktim var yeni işyeri olduğu için. Peki bu işcinin işe girişini nasıl 10. temmuz olarak değiştiririm.
  14. T

Ortak Şirketin Döviz Borcunu Ödedi

Arkadaşlar şirket 9 ay önce 1.500.000 EURO kredi çekti , taksitleride euro olarak büyük ortak ödüyor. zaten Ortağın TL. alacağı da baya yüksek şirketten. Şirket bu çektiği krediyi 9 ay önce yurtdışına yolladı (borç olarak) ve bir yabancı şirkete ortak olmuştu. Şimdi o para yine 1.500.000 Euro...
  15. T

Şirket Kapanış Ve Müşavirin Hakkı

GERÇEK OLAY :) *2005 de kapısına kilit vurdu. Memur geldi gitti bugün yarın deken oyaladık kapatmadık (geçmiş yıl karları ve kasada 300.000 tl. vardı) *(bu arada firma 2009 da 250.000 tl. tazminat kazandı belediyeden, geçmiş yıl karlarından düştüm vergi çıkmadı ) *2009 sonunda ise durum...
  16. T

Yeni İşyeri Açıp İlk İşci Çalıştıran İndirimli 6111 sk.Faydalanabilir mi ?

arkadaşlar yeni işyeri açan şahıs ilk işci girişinde 6111 s.k. indirimli ssk hakkından faydalanabilirmi?syg
  17. T

Koltuk Tamiri KDV Oranı %

Arkadaşlar koltuk tamiri kdv % oranı nedir ? Biz kumaş sünger vs alıp tamir için kullanıyoruz. teşekkürler
  18. T

Basit Usulden Gerçeğe Daire Geçiş Yapması

mehaba arkadaşlar. Basit usul (mobilya tamirken) şube açılış yaptık. Gelen memur Şubede mobilya satışını yazmış yoklamaya. Buna göre bu dönem sonu yani 2014 yılında Gerçek usule geçmemiz gerekmezmi ? Daire hemen gerçek usule geçirmiş mükellefi ?
  19. T

Sgk Girilmiyor ?

arkadaşlar sgk e bildirgeye girilmiyor ?
  20. T

E-Beyanname Yoğun Girilmiyor

arkadaşlar problem mi var ?