zirve

Arama sonuçlarınız

1. M

Şi̇rket Çalışanları

Değerli meslekdaşlar bir şirketimiz var.merkez dışındaki illerde merkezdeki işçileri ile iş yapıyor merkezdeki ilde sgk kapsamındadırlar.merkezdeki vergi dairesi müdürlüğüne bilgi vermek suretiyle yurdun çeşitli bölgelerinde iş yapma durumunda ileride herhangi bir sorumluluk olurmu...
  2. M

Kiralanan Yeri̇n Başkasına Ki̇ralanması..

Değerli arkadaşlar, ticarı gelir vergisi mükellefiyim.depo olarak kiraladığım işyerini başka bir gelir vergisi mükellefine kiraya verdim.kdv hesaplayım fatura düzenlemem gerekirmi? Teşekkürler.
  3. M

Muhtelif Kişilere Fatura

Değerli Meslekdaşlar.. 30 yıllık bir işyerini kapatıyoruz.Elde stoklarımız var.Bu stokları muhtelif kişilere satış yapıp kdv sini hesaplayıp satışlara ilave edeceğiz.Aşağı yukarı 500 kalem mal var KDV oranları farklıdır.Muhtelif kişilere fatura kesersek uygun olurmu? Teşekkürler İyi Günler.
  4. M

11 Ağustos 2017 Gümrük Bakanlığı Tebliği Hk.

Değerli meslekdaşla 11Ağustos 2017 tarihinde Gümrük bakanlığının yayanılamış olduğu Elektronik ticaret hakkında tebliğde mesleğimizle ilgili bir işlem varmıdır? Teşekkürler Mustafa Bayraktar
  5. M

Yıllık Gelir Vergisi

Sayın meslekdaşlar,,, 2016 yılı vergi beyannamesinde Serbest meslek kazancı 50.000 TL alınan kâr payı 6.000 TL Kâr payından tevkifat yapılmıştır.Menkul sermaye iradımı yıllık gelir vergisi beyanname bildirmem gerektiğini ilgililer söylemektedir.Ancak ben beyana dahil edilmemesini...
  6. M

Defter Tastiki

Değerli arkadaşlar, 2016 yılı alışları % 205.000 TL alışlar 170X20=34=204.000 TL işletme defteri tastik edildi.Ocak ayında bilanço defteri tastik edersem ne olur. Teşekkürler..
  7. M

Kira Beyanı

Değerli arkadaşlar,;Basit usul mükellefi olan bir işyerim var yıllık 3000.-TL kira alıyorum.Ayrıca başka bir işyerim daha var gerçek usul vergi mükellefi stopajı yatırılıyor yıllık kirası 10.000 tl.Mart ayında verilecek beyannamede stopajı yapılan işyeri geliri beyannameye konulacakmı.Yalnız...
  8. M

Kira Beyanı

Değerli arkadaşlar, Basit usul mükellefi olan bir işyerim var yıllık 3000.-TL kira alıyorum.Ayrıca başka bir işyerim daha var gerçek usul vergi mükellefi stopajı yatırılıyor yıllık kirası 10.000 tl.Mart ayında verilecek beyannamede stopajı yapılan işyeri geliri beyannameye konulacakmı.Yalnız...
  9. M

Şirket Ortağının Sigortalılığı

DEĞERLİ DOSTLAR. Şirket ortağı olmadan önce bir işyerinde 4/a kapsamında ssk oldum.Daha sonra 1996 yılında limited şirket ortağı oldum.Sigortam devam ederken.1997 yılında askere gittim.Dönüşte şirkete 4/a kapsamında sigortalı oldum ve halen çalışmaya devam ediyorum.Bağkurum yok.Şirketteki...
  10. M

İş Sağlığı Hakkında.

Değerli arkadaşlar, 1Temmuzda iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili işlemlerin yapılması gerekmektedir.Bu koşullarda işlemlerin yapılması çok zor görünmektedir.Acaba Süre uzatımı olurmu?Bilgisi ilgisi olanlarara önemle duyurulur. Teşekkürler....
  11. M

İş Sağlığı

Değerli Arkadaşlar, Birkaç Tehlikeli ve çok tehlikeli işyeri işlemleri yasal sürede yapılamamıştır.Ceza konusunda bilgiye ihtiyaç vardır.Halen işlemleri yapılmayan işyereleri vardir.İlk tesbitte ceza ulgularacağı,daha sonra da yapılmaz ise cezanın artarak devam edeceği söyleniyor.Sizce...
  12. M

Şirket Hisselerinin Devri Hk.

Değerli arkadaşlar, Şirket ortağı ölmüş hisselerinin varislerine kalacağı tabiidir.Veraset ilamı çıkmış: Dört ay içinide veraset beyannamesi verilmiştir.Gayrimenkullerin intikalleri yapılmış.Ancak şirket hisselerinin devri yapılamamıştır.Aradan altı ay geçmiştir.İntikalleri yaptırmak...
  13. M

Serbest Meslek Defteri

Değerli arkadaşlar, Serbset meslek defterimi A4 yapraklı değil, muteharrık yapraklı defter şeklinde tastik ettirdim.Kayıtlarımı bilgi sayar ortamında tutyorum.Bu kayıtları tastikli deftere aktarma olanağı varmıdır?Yoksa ellemi yazılması gerekiyor ayrıca? Teşekkürler. Mustafa Bayraktar
  14. M

Dönem Sonu Stok

Değerli arkadaşlar, Ötedenberi dolap ,masa raf gibi ürenleri imal ederek satan mükellef çeşitli nedenlerle kapanış yapmak istemektedir.Kdv alacağı yoktur,uzun bir zamandanberi de satış yapmamaktadır.Elindeki stokları kendisine fatura eedersek birkaç yıldır satlamayan ve bir kısmı da bozulmuş...
  15. M

Muhtasar Beyannamelerde İşçi Sayısı Hakkında.

Değerli arkadaşlar, aynı işverenin bir çok işyerinde aynı işçi ayda 2 şer gün çalışırsa muhtasar beyannameyi aylık mı vermesi gerekiyor. Mustafa bayraktar
  16. M

Veraseten Hisse Devri

Değerli arkadaşlar. Şirket ortağı vefat etmiş veraset beyannameleri süresinde verilmiştir şirket devir işlemleri bu süre içindemi yani dört ay içindemi yoksa daha sonra da yapılabilirmi.Teşekkürler.. MUSTAFA BAYRAKTAR
  17. M

Muhtasar Beyannamelerde İşçi Sayısı Hakkında

Değerli dostlar.. Bir işletmenin aynı yerde iki işyeri var.Altı işçi çalıştırmaktadır.Ancak bu işçiler 15 günü merkezde 15 günü şubede çalışmaktadırlar.Her ay giriş çıkışları yapılmaktadır.Muhtasar beyanname yönünden aylık mı yoksa üç aylık mı muhtasar beyanname verecekler. İyi çalışmalar...
  18. M

Kendine Kesilen Fatura.

Değerli Arkadaşlar, Bir şahıs işletmesi işyerini kapattı elinde stokları var.Bu stokları satma şansı da yoktur.Haliyle kendine fatura etmesi gerekiyor.Rakkam da 20.000TL.üstünde.Tevsik zorunlluğu ve bs formu verilip verilmeyeceği hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.İyi çalışmalar...
  19. M

Defter Noter Bilgi Girişi

Değerli Arkadaşlar, Sözleşmelere 2015 yılı noter bilgi girişlerinin ay sonuna kadar girilmesi istenmektedir.Girilmeyen ya da yanlış girilen sözleşmeler için ceza uygulaması nedir?Ayrıca Aracılık sözleşmesi yaptığımız dernekler için derneğin defterleri noterden tastikli değildir.İşlem yapılması...
  20. M

Dernek

Değerli arkadaşlar, Bir talebe derneğimiz var Yoksul öğrencileri kiralıyacağımız bir binada ikamet ettireceğiz. mal sahibine ödeme yaparken stopaj yapacakmıyız? Teşekkürler.. İyi günler..