zirve

Arama sonuçlarınız

1. S

Ltd.Şti. Ortağı ve YMM süresi

Özel bir sektörde iç denetçi olarak çalışan birisi ssk'lı olarak çalışıyor. Aynı zamanda bir smmm ltd.şti. ortağı olarak 10 yıl faaliyet gösterdikten sonra YMM sınavına girmeyi hak eder mi? İlginizden dolayı teşekkür ederim.
  2. S

A.Ş. İçin Damga Vergisi Defteri

Ben A.Ş. için damga vergisi defterinin tasdikinin zorunlu olup olmadığını öğrenmek istiyorum. İlginizden dolayı teşekkür ederim.
  3. S

İşçi Ücretleri En Geç Kaç Gün İçinde Ödenmeli

01 Aralık 31 Aralık tarihleri arasında çalışan işçilerin maaşı kaç gün içinde ödenmelidir. Kanunda üçretleri aylık olabileceği sözleşme ile bir haftaya kadar indirilebileceği geçiyor ama kaç gün içinde ödenmesi gerektiğine dair bir husus bulamadım. İlginiz için teşekkür ederim.
  4. S

Vergi Dairesi Yoklaması

Değerli üstadlar Ben şube açılışı için yoklama tutturacağım. Normal şartlarda yoklama memurunu benim mi götürmem lazım şubeye yoksa kendisinin mi gelmesi lazım. Biraz zora koşuyorda beni şu saatte şuradan alırsan gideriz. Yok şu saatte araba varsa gideriz tarzında konuşmalar yapıyor.
  5. S

Kira Sözleşmesinin İcraya Verilmesi

Bir işyeri sahibi ile kira sözleşmesi yapılımış. Kira sözleşmesine göre süre bitimi 01/10/2009 fakat ekonomik sebeblerden dolayı 01/12/2008 tarihinde sözleşmeyi fehs ettiğimize dair noterden bildirimi gönderdik. Şimdi işyeri sahibi kira kontratını esas alarak 10 aylık kira bedelini icraya...
  6. S

Tevkifatlı Faturada Fiyat Farkı faturası

Fason tektil işi yapan bir firma yanlışlık bazı ürünlerin fiyatını yüksek kesmiş. Şimdi biz bu firmaya fiyat farkı faturası kesmek istiyoruz. Bu durumda bizim kestiğimiz fatura da mı tevkatlı olacak. İlginiz için teşekkür ederim.
  7. S

Şirketler Arası Nakil Durumunda Asgari Geçim İndirimi

Bir şirkette çalışan işçimizi diğer şirkete ayın 15 inde nakil yaptım şimdi bu işçinin asgari geçim indirimini hesaplarken her iki şirketten de mi hesaplayacağım yoksa bir şirketten bir defa mı hesaplayacağım. İlginiz için tşk ederim.
  8. S

Konsinye Satışda Komisyon Kdv Oranı Ne Olmalı ve Pos Makinası Kime Ait Olmalı

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firma aynı işyerini başka bir firma ile konsinye satış sözleşmesi yapmak istiyor. Aklıma takılan bir kaç konu şunlar 1- Komisyoncu firma diğer firmaya fatura keserken KDV oranı ne olmalı %8 mi %18 mi ? 2- Bazı satışlar kredi kartıyla yapılacak bu...
  9. S

Bölge Çalışma Müdürlüğü Dosya Numarası

25/11/2008 tarihinde sigorgalı çalıştırmaya başladık ve bununla ilgili olarak bölge çalışmaya posta ile gönderdik şimdi EK-1 EK-2 leri göndereceğim ama bölge çalışma müdürlüğü dosya numarası yok ilginiz için teşekkür ederim.
  10. S

İşçi Çalıştırmaya Yeni Başlama da İşe Giriş

Ben 19/11/2008 tarihinde 2 adet şube için işyeri bildirgesi verdim. 1.şubede 20/11/2008 tarihnde 4 işçi çalışacak dedim 2. şubede ise 6 işçi çalışacak dedim. Ben işe girişleri 25/11/2008 tarihinde yaparken yanlışlıkla 4 işçilik şubeye diğer 6 işçilik şubenin girişini yaptım. Bu durumu nasıl...
  11. S

Ciro Primi Kdv Oranı

Üstadlar acil bir problemim var yardımınız için teşekkür ederim. Biz Vakko dan ürün satın alıyoruz. Aldığımız ürünlerin KDV oranı %8 Yıl sonunda belli bir ciro yu yakaladığımız zaman iskonto uyguluyorlar ve ciro primi alıyoruz bunun bizim VAKKO ya kestiğimiz faturanın Kdv oranı ne olmalı...
  12. S

Şubenin Kapandığı Yere Yeni Şirket Açma

Bizim bir şirketimiz vardı 5 şubeli biz bazı sebeblerden dolayı yeni bir şirket kurduk ve şirket adresi diğer şubelerin birinin adresi oldu. Şimdi eski şirketin şubesinde ki yazar kasa yeni şirket için kullanacağım. Bu işlemi eski şubenin kapanışını yapmadan yapabilirmiyim. Tşk ederim.
  13. S

İşten Ayrılma Bildirgesinde İşe Giriş Tarihi

İşten ayrılma bildirgesinde işe giriş tarihi giremiyorum. Girmediğim zaman da işe giriş tarihini istiyor teşekkür ederim.
  14. S

Oda Naklinden Önce Vergi Mükellefiyeti

Arkadaşlar ben sivas odasına kayıtlıyım. Fakat Ankarada çalışıyorum. Şimdi bir kaç mükellef buldum acilen internet şifresini alıp bu kişilerin beyannamelerini benim göndermem gerekiyor. Şimdi ankaya nakil yapacağım ama nakil işi 2 hafta felan sürer diyorlar bu süre içinde mükellefiyeti felan...
  15. S

A.Ş'nin Ltd. Şti. ye Dönüşümü

5 ortaklı bir anonim şirketimiz var bu şirketin 3 ortağı hisselerini diğer 2 ortağa devredecek bu durumda bu şirket ltd.şti'e dönüşmüş olur mu ? İlgilniz için tşk ederim.
  16. S

İşten Ayrılma Bildirgesi

Arkadaşlar benim ayın 1. inde işten ayrılan personelim var şimdi ben bunu internetten e-bildirge ile bildereceğim ama hala sitede öyle bir kısım göremedim elle mi vereceğiz işten ayrılma bildirgesini
  17. S

Sigorta Acentalarının Şirket Olma Zorunluluğu

Sigorta acentalarının şirket olma zorunluluğu var mı ? Gerçek kişi bir kişi sigorta acentalığı yapamaz mı ? İlginiz için tşk ederim.
  18. S

İşçinin Haklı Nedenle Feshi ve İhbar Tazminatı

İşveren işçiye hakaret ediyor. Bunun üzerine işçi işi bırakıp gidiyor bu işçi dava açacak bu işçi ihbar tazminatı talebinde de bulunabilir mi ? İlginiz için tşk ederim.
  19. S

Yevmiye Defterinin Aradaki İki Sayfası Kayıp

Yevmiye defterinin arada ki iki sayfası kayıp bu durumda ne yapabilirim sürekli form kağıt yırtılmış ve sanki kasıtlı gibi o iki sayfa yok ?
  20. S

İşçi Maaşlarının Banka Hesabından Ödenmesi Zorunluluğu ?

İşçi maaşlarının banka hesabından ödenmesi konusu bir ara gündemde iyidi ve Eylül ayı olarak ertelendi hatırlıyorum. Şu an ne durum da teşekkür ederim.