zirve

Arama sonuçlarınız

1. I

Rotatif Kredi

Nazik yorumunuz icin tesekkur ederim. Asagida kendi gorus ve dusuncelerimi detayli olarak yaziyorum ancak okumaya baslamadan not dusmek istedim. Eger her ay sonu kullanilan kredi icin tahakkuk atmak ise, size katiliyorum. Benim yorumum genelde bankadan kullanilan krediye istinaden tahakkuk...
  2. I

Rotatif Kredi

Yukaridaki yorumuma ek yapmak istedim, tahakkuku her ay sonu kullanilan kredi tutari uzerinden hesaplayip atacak iseniz, tabi ki atabilirsiniz. Bir baska kisinin daha onceki sorusu ile karistirip ona benzer yorum yapmisim yukarida. (Orada ileriki donemde olusabilecek tutarlar icin de 381/481...
  3. I

Rotatif Kredi

Merhaba, Affiniza siginarak ben farkli gorusteyim. Daha once benzer bir soru icinde benzer bir gorusu ilgili bir makaleyi de paylasarak belirtmistim. Tahakkuk gerceklesen ama finansal tablolariniza henuz yansimamis olaylar icin gerceklestigi periyodlarda atilir. Karsi taraf size hizmeti...
  4. I

Özelge:Birden fazla faturanın aynı yevmiye maddesine kaydedilip kaydedilemeyeceği

Ben muhasebenin operasyonel tarafinda bulunmadim, dolayisi ile yanlis anlama / hatalar var ise kusura bakmayin
  5. I

Özelge:Birden fazla faturanın aynı yevmiye maddesine kaydedilip kaydedilemeyeceği

Merhaba, konu ile direk ilgili degil ve bu konulardan kopali epey oldu ancak yanlis hatirlamiyorsam onceden calistigim sirkette magazalar gunluk satislarini muhasebeye tek bir fiste aktariyordu. Bunun uygun olacagina dair Buyuk Mukellefker VD’den gorus alinmisti. E-deftere gecerken tekrar gorus...
  6. I

Faturanın İçinden Tek Bir Kalemi İşlememek

Merhaba, Kişi çalışan ise kişisel harcamayı kişinin rızası ile bordrosundan düşmeniz gerekir (veya aynı yardım olarak geçirmeniz). Kişi ortak ise ortaklardan alacaklar hesabına atmanız gerekir. (Her iki durumda da KDV dahil tutarı, ilgili kalem için). KKEG yapmak doğru olmaz çünkü çalışan ise...
  7. I

Bordrolama Hizmeti

Meslek yasasından emin değilim ancak muhasebe / finans eleman hizmeti veren firmalar bulunuyor. Dolayısı ile kanuni olarak uygundur diye düşünüyorum (tabi siz konuya hakim birisinden teyid alın) Burada eleman ile siz sözleşme imzalayacağınız ve sadece bu iş için alacağınız için her türlü...
  8. I

280 Gelecek Yıllara Ait Giderler, Ne Zaman 180'e Dönüşür?

Aynı şeyleri okuyup farklı yorumluyoruz. Aynı fikirde olmamız da gerekmiyor. İkimizde görüşlerimizi ilettik, hem biz hem burayı okuyanlar kendilerine göre tercih yapabilirler. Bilançonun yapıldığı tarih itibarı ile 1 yılın altında olan kalemler dönen varlık / KVYK , 1 yılı aşanlar ise duran...
  9. I

Bu kural hem Türkiye hesap planı, hem UFRS, hem de Amerikan hesap planında aynıdır. Bizim kullandığımız hesap planı bizim sıfırdan oluşturduğumuz bir hesap planı değil, kendimize uyarladığımız bir hesap planıdır. Bu hesapların kullanım amacı yatırımcıya (hissedar veya banka) firmanın...
  10. I

İlgili açıklama 180/280 hesap bazında değil genel olarak dönen ve duran varlıklara ilişkin mevcuttur. Bilanço tarihi ile 12 aydan kısa vadeli olan kalemler dönen varlıklarda, 12 aydan uzun olanlar ise duran varlıklar da yer almalıdır. (Kısa vadeli yabancı kaynak ve uzun vadeli yabancı kaynaklar...
  11. I

Merhaba, 180/280, vb hesaplar dönemsellik ilkesi gereği kayıt edildikleri tarih itibarı ile 12 ayı geçenler 2 li veya 4 lü hesaplara, 12 ayın altında kalanlar ise 1 li veya 3 lü gruba kayıt edilir. Burada içerisinde bulununlan yıla değil gerçekleşene kadar geçecek zamana bakılır aksi takdirde...
  12. I

Merhaba, 280 hesap kullanabilmeniz icin 12 aydan uzun olmasi gerekir. Sonraki aya ait 3 aylik kira odemesini 280 degil 180 hesapta takip etmeniz gerekir. Her bilanco doneminde 12 ay ve altina inen pesin odenen giderlerinizi 280 hesaptan 180 hesaba tasimaniz gerekir. (Aynisi bu mantikla calisan...
  13. I

Kredi Kartlı Satış

Nasıl sistemler ile çalıştıklarını bilmiyorum ancak normalde kasadan ilgili aydaki kredi kartı ile satış bilgilerini alıp buna göre doldurabilirsiniz. 108 hesabın borç kayıtlarını da dikkate alabilirsiniz, tabi iptalleri düşerek (Zaten birbirlerine eşit olmaları gerekir) Şirketin bir bilgi işlem...
  14. I

Kredi Kartlı Satış

Merhaba, başka bir hesap açmana gerek yok yıl ayrımı için. Kolaylık olması açısından eğer biliniyor ise bankaları için ayrı hesap açabilirsin. Her bankadan olan kredi kartı alacağını ayrı takip etmek için. (Ekstreleri ile karşılaştırırken kolaylık olur) Buradaki tek önemli nokta nasıl bakiyeyi...
  15. I

İş Sözleşmesi Devam Ederken Kıdem Tazminatına Karşılık Ödeme Alınması

Merhaba Tahsin Bey, öncelikle yanlış anlamayın sorguladığım şey cevabınız değil uygulamanın kendisi hakkında. Yargıtay kararını anlıyorum ve katılıyorum. Çalışan gelecekteki bir alacağını (hizmetini değil) teminat göstererek firmadan borç para alıyor. Firmada kendisine erken ödediği bu tutar...
  16. I

Mali Müşavirlerin Yapabileceği İşler

Defteri tuttuğunuz veya denetlediğiniz firmanın hisselerine yatırım yaptığınız takdirde tarafsızlığınızı kaybetmiş olacağınız için kurallar olabilir, bunun dışında içeriden edinilen materyal bilgi ile borsada oynanmasına karşın ciddi kurallar var, oda değil ama SPK nın koyduğu. Dolayısı ile...
  17. I

Atatürk'ün Çocukluk Anısı: Rum Çocuk Çetesi

Okudum ve dehşete kapıldım. Çok şanslıyım ki benim zamanımda bunlara denk gelmedim. Benim zamanımdan aklımda kalan sadece savaşa girdiğimiz ülkeler yenilince bizde yenilmiş sayıldık sözüydü. Bunların yanında nispeten çok iyi kalır, ayrıca tamamen yanlış da değil, doğruluk payı var. Birinci...
  18. I

Kur Farkının Maliyete Eklenmesi Nasıl Olmalı ?

Ben yukarda saçmalamışım, bir rapor için takla attırmaya çalışıyordum hesap planına, o kafa ile yazmışım :)
  19. I

Defter Beyanda Leasing Faturası

İşletme defteri konusuna hakim değilim maalesef. Belki başka üyeler yardımcı olabilir.
  20. I

Defter Beyanda Leasing Faturası

İnternette çok sayıda örnek bulabilirsiniz. https://www.vergi.net/dtt/1/SavasCobanSMMM-FinansalKiralamaileAlinanIktisadiKiymetlerinM_12995.aspx