zirve

Arama sonuçlarınız

1. A

Kuyu Temizleme İşçisi

Firmamız tekstil işi ile uğraşıyor tehlike derecesi 1, kuyu temizlemesi yaptırmak için bir işçi ile anlaştı ve 10 günlük sigortası yapıldı, bu işçinin tehlike derecesi 3,5 mu olmalı,
  2. A

Kredi Karşılıkları

Merhaba, Hangi kredilere karşılık ayrılır, Rotatif,Exim,TL,Döviz Bazı krediler ödendikçe faizleri alınıyor hesaplanıyor. Karşılık ayırmak için belli bir şart varmıdır
  3. A

Şirket Personelinden Araç Kiralama

Günaydın, şirket personelimizin üzerine olan aracı şirket işlerinde kullanıyoruz arada bir sözleşme yaparak giderlerini kullanmak istiyoruz. 1. Personel vergi mükellefi olmadığı için sözleşme üzerinden KDV hesaplayıp KDV2 beyan edip ödenecek, İndirilecek KDV dede gösterilecek 2. Bu personel...
  4. A

Şüpheli Ticari Alacaklar

Merhaba, 2011 Dönemi bir alacakla ilgili dava açılmış, ama evraklar bana 2012 döneminde geldiği için 2011 döneminde karşılık ayıramadım, 2012 döneminde nasıl bir kayıt atmalıyım, dönemsellik ilkesi gereği gider yazamam ama dava devam ediyor, 120-128 kaydı atarsam 128-129 hesap tutmuyor, diğeri...
  5. A

Kar Payı Dağıtımı

Merhaba, Geçmiş yıl karlarını, Karın %10 unu yedek akçe olarak ayırıp kalanı üzerinden %15 oranın stopaj ayırıp ödeyen biri var bu ne kadar doğru, benim bildiğim hesaplaması daha farklı, yanlış hesaplamanın herhangi bir yaptırımı varmı
  6. A

Stajyer

Günaydın, Meslek Lisesi stajyerlerini ssklı yapmamız gerekiyormu? ben sadece asgari ücretin %30 unu ödüyorum, ssk lı yapmıyorum, zorunluluğum yok diye, haftanın 3 günü geliyor,
  7. A

Kiralık Araçlar

Günaydın, Kiralık arabaların trafik cezalarını, araç çekme masraflarını işleyebilirmiyim, Arada kira sözleşmesi var, yakıtlarını ve diğer masraflarını işliyorum ama trafik cezası ve araç çekme de şüphede kaldım, kiralama yapan firmanın bana bu tutarı yansıtması gerekmezmi
  8. A

Kebir Defteri

Merhaba, Kebir defteri yazdırırken sayfalar yetmedi, arkasına yazdırabilirmiyim, arkasına yazdırırsam sorun olurmu :(
  9. A

İşsizlik Maaşı

Merhaba, İşten ayrıldım işsizlik maaşı almak için başvurucam, yalnız merak ettiğim, 3 ay süresince kendi sigortamdan yararlanabileceğim 3 ay sonra eşimin sigortasından yararlanmak istersem işsizlikten alacağım maaş kesilirmi
  10. A

Çekip Giden İşçi

Merhaba, Çalışanlardan biri 1 senesi dolmadzn izne ayrılmak istedi, iyi niyet kullanarak kullandırdık, ama 1 senesi dolmadan çıkarsa kesileceğini söylediğimiz zaman, olurmu öyle şey, uğraşsın ozaman muhasebeniz deyip, ne istifa ne herhangi bir evrak imzalamadan çekip gitmiş. Tabi bunu bize...
  11. A

İşsizlik Ödeneği

Merhaba, Evlilik nedeni ile işten ayrılan kadın işçi işsizlik ödeneği alabilirmi
  12. A

Sendika Aidatı

Merhaba Sendika Aidatı hangi ücret üzerinden hesaplanır
  13. A

Karşılık Gideri Ayırma

Merhaba, Firmamız 22/12/2011 tarihinde bir alacağı için dava açmış, fakat bu 2011 deki kayıtlarda şüpheli alacak olarak karşılık ayrılmamış, 2012 şüpheli alacak olarak kayıt atabilirmiyim
  14. A

İbraname noter kanalı ile nasıl imzalattırılır?

Günaydın, İşten çıkan işçilere ibranamelerini noter kanalı ile imzalatmak istiyoruz ama noter işten çıkışta bir ay süre geçtikten sonra ibraname imzalanır, yeni iş kanunu çıktı gibi bir açıklama yapmış, İbranameyi noterden ibraz etmenin prosüdürü nedir acaba
  15. A

Bankadan ödenen bina aidatlarının giderleştirilmesi hk?

Merhaba Firmamız adına, 2 tane daire için, site yönetimine bankadan firma hesabından bina aidatı ödeniyor, Ama site yönetiminden herhangi bir evrak gelmiyor, Bu ödemeyi, banka dekontundan giderleştirebilirmiyim
  16. A

İndirimli Orana Tabi İşlemlerde İade Edilecek Verginin Hesabında İktisadi Kıyme

İndirimli Orana Tabi İşlemlerde İade Edilecek Verginin Hesabında İktisadi Kıyme Ekli ?İndirimli Orana Tabi İşlemlerde İade Edilecek Verginin Hesabına Amortismana Tabi İktisadi Kıymetlere Ait Katma Değer Vergisinin Dahil Edilmemesine İlişkin Kararın Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Karar?ın...
  17. A

Kesilen Faturanın Kabul Edilmemesi

Merhaba 2011 döneminde çalıştığımız firmalardan birine fiyat farkı faturası kestik ve beyan ettik, ama karşı firma kabul etmedi ve 2012/06 dönemde faturamız bize geri geldi ve bu faturayı iptal etmemizi istiyorlar, nasıl bir kayıt atılmalı, 689 B 320 A lımı yoksa KDV 'si Mal satışından...
  18. A

Haziran Dönemi Beyanname Verme Süreleri

Merhaba, Beyanname verme süresi 27/07 'simi Aylık bildirge Muhtasar KDV
  19. A

Aktifte Kayıtlı Gayrimenkul Satışı

Günaydın Şirketimiz adına 2011 yılında aktife alınan dublex vilların bu ay içinde satışı oldu. 1. 2 yıl dolsaydı istisna kapsamından yararlanabilirmiydik. (Mesken olduğu için) 2. Kdv oranı %1 mi olmalı mesken olduğu için
  20. A

Resmi Defterler

Defteri kebiri yazdırıken bir ayı yanlışlıkla yevmiye döktüm. Sayfa sayım yetiyor geri kalanlar için. hepsine iptalmi yazmalıyım. İlk defa böyle dikkatsizce davrandım :(