zirve

Arama sonuçlarınız

1. K

Diyetisyenlik Klinik Açılışı

Arkadaşlar bir mükellefim diyetisyen kliniği açmak istiyor ancak klinikte ayrıyetten diyet ile ilgili ürünlerin(gıda) satışıda yapılacak. Sorum şu : bu kişi serbest meslek mi olmalı yoksa şirket mi ?
  2. K

Yabancı Ortak İle Şirket Kuruluşu

Herkese iyi günler, şirket kuruluşunda yabancı ortak ile ilgili bir kaç sorum olacaktı. Libyalı gerçek kişi ile T.C. vatandaşı kişi ihracat yapmak amacı ile adi ortaklık kurmak istiyor. 1) Yabancı ortak olmasından dolayı normalde gereken belgelerin dışında alınması veya yapılması gereken bir...
  3. K

Alkol Ruhsatının Devri

Merhaba arkadaşlar, Alkol ruhsatı olan bir restaurant 1.derece akrabaya devredilirken dahil ruhsatı yeniden çıkarmak gerekir mi ?
  4. K

Öiv

Herkese iyi haftalar, Faturada yer alan ÖİV, (matrahın dışında ayrıyetten gösteriliyor) BA-BS'de matraha ilave ediliyor mu ? Teşekkürler.
  5. K

Ltd. Şti. Uyuşmazlık

Herkese merhabalar, Ltd. Şti.'nin 2 ortağı var. Birinin hissesi %51 diğeri %49. Münferit imza yetkisi bulunmaktadır. %49 olan ortağın imzası ile şirketin avukatının azledilmesi ve muhasebecisi ile olan sözleşmesinin feshedilmesini talep edebilir mi ?
  6. K

689-950-951

KKEG leri 689 - 950 -951 olarak mı yoksa ilgili hesabın altında bir alt hesaptamı takip etmeliyiz? ÖR: Telefon gideri : 770 - 950 - 951
  7. K

Restaurant Muhasebesi

Herkese merhabalar, Yeni bir restaurant ile anlaştım. Şimdi almış oldukları gıda maddeleri için şöyle bir fikir ayrılığı var : 1) 150 hesapta gösterilip, daha sonra 710 a atılması 2) 740 hesaba atılması. Bu konuda bir fikri olan veya daha önce bu tip bir muhasebe yapmış olan arkadaşlar...
  8. K

Ltd. Şirket

Herkese iyi gunler oncelikle, Xxx Ltd. Sti. Hem petrol litresi hem de cay kahve isi yapan bir sirkettir. Bu sirketin cay kahve isini yapan cafesinim bir de şubesi bulunmaktadır. Bu şubeye bir şahıs ortak alınmak isteniyor. Yapilacak ortaklik sözleşmesi litreyi etkiler mi? Yapilmasi gerekenler...
  9. K

Kira Stopajı

Arkadaşlar merhabalar, Bir dükkan sahibimizin kiracısı süsleme işi yapmakta fakat vergi kaydı bulunmamaktadır. Dükkan sahibi olan teyzemizin kira stopajını normalde kiracının beyan edip ödemesi gerekmekte fakat mükellefiyeti olmadığı için yapamıyor. Bu durumda ne yapmamız gerekir ? Bir fikri...
  10. K

Ofis İçinin Yenilenmesi

Arkadaşlar merhabalar, Bir mükellefimiz ofisinin içini yenilemiş ve yapılan iş bitmiştir. Boya-badana-yeni klozet takımları, işçiliği vs gibi şeylerden ötürü KDV dahil 5.000 TL lik fatura mükellefimiz adına kesilmiştir. Bu faturayı 770 mi yoksa 258 hesaptamı yoksa başka bir hesapta mı takip...
  11. K

GİB E-Beyanname Geçmişe Dönük Sorgulama

Arkadaşlar herkese kolay gelsin, E beyannameden geçmişe yönelik kurumlar vergisi sorguluyorum fakat bulunamadı diyor. Başka firmalar içinde denedim. Gene aynı sonuç. Acaba bugünlerde sorun mu var ?
  12. K

Ba-Bs Form

Arkadaşlar merhabalar A Petrol Ltd. Şti.'ne ait 2 adet fatura, 1 adette fiş alışımız vardır. Toplamda 3.500 TL yapmaktadır. Kendilerini Ba-Bs Mutabakatı için aradığımda onlar fişleri saymadıklarını, yalnızca faturaları saydıklarını söylediler. Bizim fişleride saymamız gerektiğini söylediler...
  13. K

Sgk Pri̇m Borcu

Arkadaşlar 12. ayın sigortasını ödemek için bankaya girdiğimde borcum oldukça düşük gözüküyor. Sigortaya sorduğumda bana şu primlerin ertelenmesiyle ilgili yasadan kaynaklanıyor ''olabilir'' dediler. Onlarda tam emin değil :) Henüz yasa Resmi Gazetede yayınlanmamış iken nasıl böyle gözükür...
  14. K

Noter Makbuzları

Merhaba arkadaşlar, 2017 yılı için tasdik ettirdiğimiz noter makbuzlarını ; 280 nolu hesaptamı / 770 nolu hesaptamı veya .... takip etmeliyiz ?
  15. K

Mtv

Merhabalar üstadlar, Şirketimize kayıtlı bir aracın M.T.V. 'sini gider olarak gösterebilir miyiz? Tşkler.
  16. K

Kayyum Olarak Atanmak

Mahkemelere sunulacak kayyum listelerine ismimizi yazdırsak neye göre para alıyoruz ?
  17. K

İşten Ayrılmalı mıyım ?

Arkadaşlar merhaba, Şuanda yanında çalıştığım mali müşavirden asgari ücret alıyorum. 8 aydır burada çalışmaktayım. Sigortamı da yapalı 2 ay oldu. Smmm bitirme sınavlarına bu yıl 3.kez girdim ve tek dersim kalan maliyetide son sınavda(2016/3) geçtiğimi düşünüyorum. Buarada 2.5 yıllık bir...
  18. K

Raporun Sisteme Girişi

Merhaba arkadaşlar, Bir işçimiz kasım ayında 3 gün rapor almış. Bunun bildirimi bu ayın 23 üne kadar mı yoksa raporun bitiş tarihinden itibaren 10 gün mü ? Teşekkürler
  19. K

Bdp Güncellemesi̇

Arkadaşlar BDP güncellenmiş. Muhtasarda değişiklik olduğu söyleniyor. Ben güncelleyip yapmama rağmen bir değişiklik göremedim. Bilen var mı acaba?
  20. K

İşten Çıkış Nedeni

Arkadaşlar merhaba, Bir işçimizin işe girişi Temmuz ayı, işten çıkışı ise Kasım ayıdır. İşçi ile sözleşme yapılmış olup, deneme süresi 2 ay olarak belirlenmiştir. İşçinin işten ayrılış bildirgesinde sehven 02 Deneme Süreli İş Sözleşmesinin İşçi Tarafından Feshi seçilmiştir. Şimdi aylık...