zirve

Arama sonuçlarınız

1. S

Akıllı Saat Amortisman Oranı

Merhaba, Firma sahibi firma hatları üzerinden akıllı saat ve bluetooth kulaklık almış bunlar amortisman listesinde bulunmuyor. Oranını kaç almalıyım?
  2. S

Yasak Dönemi İzin Yazısı

Merhaba, Konu için doğru alan bulamadım. Üretim yapan firmamız personelleri için nasıl bir yazı yazmalıyız yasak saatlerinde denetime takıldıklarında göstermeleri için?
  3. S

Malülen Emeklinin İş Yeri Açması

Merhaba, Malülen 2014 yılında emekli olmuş bir kişi kendi adına iş yeri açarsa emekli aylığı kesilir mi?
  4. S

İhracat Bedellerinin %80' inin Bozdurulma Zorunluluğu

"2018-32/48sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (İhracat Bedelleri Hakkında) ile 4 Eylül 2018 tarihinden itibaren altı ay süre ile ihracat bedellerinin180 gün içerisinde Türkiye’ye getirilme ve % 80’nın bankaya bozdurma zorunluluğu getirilmiş, daha...
  5. S

Otomatik Bağkur Kaydı

Merhaba Bir arkadaşım 2012 yılında eşi ortağı ile ayrılınca o zamanlar tek ortak olmayınca %10 ortak oldu. Ama o sırada sgklı olduğundan bağkur kaydı yoktu. Geçtiğimiz yıl ayrılmış işten işsizlik maaşı almış. Bu kişi SGK dan ayrılınca otomatik bağkur lu olmuyor mu? Olması gerekir ise neden...
  6. S

4207/4733 Sayılı Kanun Uygulamaları Tespit Formu

Merhaba Mağazamıza sanırım şikayet üzerine halk sağlığı ekibi ile sigara denetimi yapıldı hem sigara izmaritleri hemde içerken personel tespit edilmiş ve 4207/4733 sayılı kanun uygulamaları tespit formu imzalatılarak bırakılmış bunun cezası nedir ve ne zaman tebliğ olur bilgisi olan...
  7. S

Veraset Ve İntikal Vergisi Beyannamesi Doldurma

Merhaba, Hiç veraset ve intikal vergisi beyanı doldurmadım bir personel yardım istedi bende sizden istiyorum:) Miras bırakan 8 payın 2 payını eşe 3 er payda 2 çoğuna şekilde mirasçılık belgesi düzenlenmiş ben beyannamesini doldururken her bir mirasçı için ayrı ayrı mı doldurmalıyım? Eğer tek...
  8. S

Doğum Borçlanması

Merhaba, Sigortalı olduktan sonraki doğumu için borçlanma yapmak isteyen bir personelimiz var doğumdan 9 ay sonra çalışmaya başlamış 1 gün işe giriş çıkış yapıp sigortasız çalıştırmışlar yaklaşık 1 yıl kadar bu durumda personel 1 yıl 9 ay kadar borçlanabilir mi yoksa o 1 günlük giriş çıkış...
  9. S

Yetisi Yok Uyarısı

Merhaba; İnternet vergi dairesi şifremiz var tam tasdikli aynı zamanda beyanname gönderimi de yapıyoruz. Bu şifre ile yapılandırma ekranında yetisi yok uyarısı alıyoruz yapılandırma açılıyor ancak ödeme yapamıyoruz bilgisi olan var mı vergi dairesinde sicilde bilmiyor konuyu? Beyanname gönderme...
  10. S

Dövizli Kesilen Mal İadesi

Merhaba; Farklı 3 tarih de dövizli kumaş alımı yapıldı, ancak bir kısmı bozuk olduğu için her bir faturaya fireden dolayı reklamasyon kesilecek, bu durumda her faturanın döviz kuruna göre ayrı ayrı mı kesilmesi gerekir?
  11. S

1 Temmuza Kadar Si̇gortalı Olma

Merhabalar; Haberlerde 1 Temmuzda sigortalı olunursa 95 doğumlular 6 yıl erken emekli olur yazıyor bunun mantığını anlamadım 7200 günü 31 aralık'dan önce doldurması da yetmiyor mu? ayrıca neden haberlerde sadece 95 doğumlulardan bahsedilmiş olabilir?
  12. S

Tamir İçin İade Edilen Ürünü Satmak

Merhaba; Bir konuda tereddütte kaldım. Satış yaptığımız ürünün bir kısmını tamir için bize iade kestiler, biz bu ürünlerin tamirinden sonra tekrar normal satış olarak mı kesmeliyiz veya nasıl olmalı muhasebe kaydı da dahil?
  13. S

Ödeme Emri

Merhaba; Firmamıza E-Tebligat ile ödeme emri gönderildi cevap verilmediği taktirde bir sorun olur mu? Eğer olursa af dan yararlandırmak bu sorunu ortadan kaldırır mı?
  14. S

İhracat ve Yolcu Beraberi Eşyaların e-Faturası Hk

e-Fatura uygulamasına kayıtlı bulunan mükelleflerimizin ihracat ve yolcu beraberi eşya faturalarının e-Fatura olarak düzenlenebilmesine esas itibariyle 1/1/2017 itibariyle başlanabilecek olmakla birlikte zorunluluğun 1/7/2017 tarihinden itibaren başlatılması ve bu tarihe kadar e-Fatura yanında...
  15. S

Düzeltme Beyanı Verirken 6736 Kutucuğunun İşaretlenmesi

Merhabalar; Vergi incelemesi sonucu 2014 yılına ait 3 dönemden özel esaslarda olan firmanın faturalarını çıkarttık son düzeltme beyanını da 2016/2.dönem KDV beyannamesi ile yaptım. Ancak yaparken 6736 sayılı kutucuğu işaretlemek isteyip istemediğimiz sordu ve bana makul geldi böylelikle "pis...
  16. S

Doğum Borçlanması

Merhaba; Sigortalı olmadan önce doğum yapmış olanlar doğum borçlanmasından faydalanabilir mi? Faydalanabilir ise başka dikkat edilmesi gereken detaylar nelerdir bu konuda bilgilendirebilir misiniz?
  17. S

Özel Raporlu İşten Çıkartılma Olur mu ?

Merhaba; Özel bir hastanede estetik ameliyatı olacak personel ancak iş yerinden izin alma sorunu yaşıyor estetik ameliyatı olacağı hastaneden rapor alırsa işten atılma riski olur mu?
  18. S

Hafta Tatili Ücreti Kesintisi

Merhaba; Firmamız haftanın 5 günü çalışmaktadır. Bir personelimiz mazeretsiz olarak 2 gün işe gelmedi bu durumda hafta tatilini cumartesi ve pazar olarak 2 gün ekleyip kesintiyi 4 günlük mü yapmalıyım? Ayrıca mazeretsiz işe gelmeyen personel cumartesi mesaiye gelirse nasıl bir yol...
  19. S

Geçici Vergi Beyanlarınıza İlişkin Tahsilat Uyarısı

Merhaba; Biz 4 dönem geçici vergimizi ödemedik sonra mahsup yaptık ve büyük kısmını ödedik. Borç sorgulamadan baktığımızda da tahsil edilen tutar görünüyor ancak kurumlar vergisini onaylarken Gecici vergi ödemeniz sıfır görünüyor diye uyarı mektubu veriyor dikkate almalı mıyım?
  20. S

Sağlıkta Ne Zaman Yararlanır?

Merhaba; Personelimiz mart ayında girişi oldu son 1 yıl içerisinde hiç günü olmadığından 1 ayını doldurması gerektiğini söyledim normal şartlarda 1 ayı doldu ancak hastanede yararlanamadığı söylenmiş bunun için nisan ayı bildirgesini mi doldurmam gerek?