zirve

Arama sonuçlarınız

1. URUM79

Stok Arttırımı Hk.

Merhaba, Ürünün kendi durumundan ötürü (gıda ürünü) yüksek alımlarda zorunlu borsa tescili sözkonusu. Bu ürün içim 6/1c (işletmede olduğu halde kayıtlarda yer almayan) hükümünden yararlanıp stok arttırı mı yapılmak istenmekte. Sizce borsa tescili neden yok denip ilerisi için sorun teşkil edermi.?
  2. URUM79

Amortisman Gider Kısıtlaması.

Merhaba, alınan sıfır araç için amortisman gider kısıtlamasına dair muallakta kaldım. Şöyleki; Araç Bedeli : 135.642,10-TL Vergi : 49.107,90-TL Toplam : 184.750,00-TL ****Amortisman Kısıtlaması: Özel tüketim vergisi ve KDV hariç ilk iktisap bedeli 2021 yılı için 170.000 TL’sini (2020 yılında...
  3. URUM79

Matrah Arttırımı.

Merhaba, gündemde olan matrah arttırım konusuna ilişkin aşağıda bir alıntı paylaştım. Konu ile ilgili düşünceleriniz nelerdir.? Saygılar, Kayıtdışı ekonominin olmadığı, kurum ve kuralların tam anlamıyla işlediği, beyan ve kontrol sisteminin çok iyi çalıştığı, enflasyonun düşük olduğu...
  4. URUM79

Gerçek Kişi Sermaye Artışı

Merhaba, Ticaret Siciline kayıtlı, Büyük Deftere tabi şahıs firmasında 131 ve 331 hesaplarının kullanılmasına ilişkin forumda daha önce tartışma konusu olan alanı bulamadım. Yeni konu açmak zorunda kaldım. Benim sorum, 331 hesabında gözüken tutarın 500- Sermaye hesabına intikali mümkün. Bunun...
  5. URUM79

Cari Hesap.

Merhaba, uzun süredir faaliyet de bulunan beyaz eşya alım-satım işi ile iştigal eden bir müşterim bu dönem Büyük deftere tabi olmuştur. Uzun süre alışkanlıktan kaynaklı alış ve satışlarında, - mal alımlarında ödeme olarak nakit yada başka birinin kredi kartını kullanarak kapalı hesap şeklinde...
  6. URUM79

Finansman Gider Kısıtlaması.

Merhaba, malumunuz 03.02.2021 tarihli karar ile 01.01.2021 itibari ile finansman gider kısıtlaması getiridi. Konu ile ilgili, geçici vergi döneminde de dikkate almamız gerekip ana mantık yabancı kaynak tutarının özkaynaklar toplamından fazla olması halinde bu uygulamaya bakılacak olduğu aksi...
  7. URUM79

Tam Kapanma..

Merhaba, tam kapanma vesilesi ile mücbir sebep ile beyanlar ertelenirmi.?
  8. URUM79

Mikro İhracat İntaç Tarihi.

Pazaryeri firmaları aracılığı ile (malum alışveriş siteleri) yurtdışında yapılan mikro ihracatlarında intaç tarihi olarak fatura tarihinimi baz almalıyız acaba.?
  9. URUM79

Vefat Eden Mükellef.

Merhaba, geçen ay vefat eden mükellefin çalışanın son aya ilişkin prim bilidrgesini nasıl vericem acaba.? e-Bildirge kullanıcısı vefat ettiğinden kullanıcı kodu ve şifreleri iptal edilmiştir. İşyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz
  10. URUM79

E-Fatura Sorunu.

Merhaba, E Fatura kullanıcısı müşterim (gerçek kişi) bir başka firmadan (telekom, ali express v.b.) adına kesilen faturaları bu firmaların tc no yerine vergi numarası girmesinden kaynaklı faturalarını sistemde görememektedir. Vergi numarası yerine tc numarasını bu firmalar değiştirme...
  11. URUM79

E-Devlet Şifresi Olmayan Mükellefin Beyanı.

Merhaba, yurt dışında ikamet eden kişi Türkiye de yer alan mesken için E devlet şifresi bulunmuyor ise nasıl beyan verecektir. Bu sene şart mı koşuldu. Yurt dışı temsilciliğinden E-devlet şifresini zorunlu olarak temin etmesi mi gerekli..? Bu durumla karşılaşan meslek mensubu arkadaş varmı.?
  12. URUM79

Bağkurlu Çalışanın SGK Teşviği.

Merhaba, taksi işletmeciliği mükellefi olan bir kişi başka bir işeyrinde çalışmaya başlayacak. Bu kişi İşkura kayıt olabilir mi.? Güncel sgk teşviklerinden şartları sağlaması durumunda faydalanmasına bir engel durum varmı...?
  13. URUM79

B Formu Gider Kısıtlaması.

Merhaba, 12. ay B formlarında şöyle bir durum oluştu. Araç Kiralama alım-gider faturamız şu şekilde: Matrah : 7.095,90-TL Kdv : 1.227,26-TL Toplam : 8.773,16 Muhasebe Kaydı 5.500,00-TL sınırdan dolayı şu şekilde isşlendi. Gider : 4.661,01 KKEG Gider : 2.434,89 KDV: 838,98 KKEG Kdv : 438,28...
  14. URUM79

Defter Beyan Damga Vergisi.

Merhaba, müşterilerimize ait yapmış olduğumuz SMMM Sözleşmeleri için aylık defter beyanda damga vergisi beyannamesi vereceğim. Tek tek vermeye çalıştığımda defter beyanda zaman aşımına uğruyorum. Bu nedenle topluca bir satır olarak mı beyan etmeliyim acaba.? Toplam Brüt Tutar---------Toplam...
  15. URUM79

Aracın Envantere Kaydı.

Gerçek kişi mükellef almış olduğu aracı hiçbir suret ile envantere dahil etmek istemiyor. Bu durumda herhangi bir kayıt-gider-amortisman olmayacağı için satış esnasında da herhangi bir işlem yapması gerekmicektir değilmi.?
  16. URUM79

Basit Usul Mükellef İkinci İşyeri.

Basit usule tabi taksi işletmeciliği yapan mükellef aynı ilde başka vergi dairesi alanında ayakkabı imalatı işi açacaktır. - Ayakkabı işletmesi şube olarak mı işlem görecektir.? - Direkt gerçek usule mi tabi olacaktır.? Yoksa yıl sonunda mı değerlendirilir.?
  17. URUM79

Defter Beyan Sistemi 2021

01.01.2021 tarihinden itibaren “İşletme Hesabı Esasına” göre defter tutan mükellefiyet statüsünden “Bilanço Usulü Esasına” göre defter tutacak mükellefiyet statüsüne geçiş yapacak mükelleflerin; 01.01.2021 tarihinden itibaren aşağıda yer alan adımları takip ederek “Bilanço Usulüne Geçiş...
  18. URUM79

Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi Düzeltme. (Matrah Azaltıcı)

Kısa çalışma ödeneğinin yansıtılmaması sonucu, matrah azaltıcı (kanuni süresinde) muhtasar prim hizmet beyan düzeltmesinde sgk primleri tutarı düzelmişken muhtasar tahakkukunu kontrol ettiğimde tahakkuk henüz düzelmemiştir. Beklemelimiyim.?
  19. URUM79

GEK08-2 Kdv Kontrol Raporu Hatası.

Kdv iade/mahsup ile ilgili Kdv kontrol raporu ile birkaç hata aldım. Bunları düzelteceğim. Fakat, GEK08-2. İade Talep Eden Mükellefin satış faturasına belge basım bilgileri veri ambarında bulunamamaktadır. - doğru çünkü e -arşiv olarak kesildi. :) 2020000000001 bu şekilde giriş yaptım. Seri...
  20. URUM79

İkinci El Eşya Alım-Satımı Vergisel Durumu.

Merhaba, şirket oto bakım onarım işinin yanı sıra vergi mükellefi olmayan kişilerden ikinci el eşya alıp satmak ister. (Koltuk, beyaz eşya vb.) - Alım yapıldığı anda Gider Pusulası düzenlenecek. b) Hurda mal alımları için % 2, c) Diğer mal alımları için % 5, oranında tevkifat uygulanacak. Kdv...