Arama sonuçlarınız

1. V

Saatlik Ücret Hk.

Merhaba, İş yeri olarak Saatlik ücret uygulamasına geçiş yapmak istiyoruz . Ancak yaptığım araştırmada altta ki soruların cevabını tam olarak bulamadım . Acaba saatlik ücret uygulaması yapanınız varsa yardımlarınızı rica edebilir miyim , * FM Hesabı nasıl yapılır ? *Normal ücret hesabı nasıl...
  2. V

İşveren Tarafından Özel Sağlık Sigortası Priminin Bordroya İşlenmesi Hk.

Merhaba , Çalışanlarımıza Özel sağlık sigortası yapılmaya başlandı ve bunu bordroda kayıt altına alıyoruz . Ödenek Sağlık Sigortası ve Kesinti Sağlık sigortası olarak bordroda hesaplatma yapacağız . Acaba bu sağlık sigortası hangi kesintilere tabii olması gerekiyor . Gelir vergisi ? Damga...
  3. V

68 Yaşındaki Bordrolu Kişinin Sgk Durumu Hk.

Merhaba, Patronumuzun babası herhangi bir güvencesi yok.Şirketten ödeme çıkmak amacı ile bordromuza almayı düşünüyoruz. Yönetim kurulu üyeliği de yok . Acaba hangi şartlar da SGK primi ödemeden bordroma alabilirim ? Sadece huzur hk.payı gibi ödenek çıkabilmek için ne yapmam gerekiyor ? Konu...
  4. V

Çalışan Annelere Kreş Ve Bakıcı Yardımını Kimler Alabilecek ?

Merhaba, Mağlüm konu hk.SGK bugün bir basın açıklaması yayınladı. Ancak bu başvuruyu kimler yapabilecek ? gibi bir açıklayıcı genelge veya tebliğ de bulamadım.Acaba konu içeriği hk.bilgisi olan arkadaşlar cevap dönebilirler mi? Tşk.ederim,
  5. V

Resmi Tatil Ve Hafta Sonu Fazla Mesai Hesabı Hk

Arkadaşlar merhaba , Resmi tatil,Hafta sonu Fm lerinin hesabı hk.İş kanununda bir şey yok galiba..Yaptığım araştırmaya göre tüm FM ler saat başına 1,5 katı olarak hesaplanıyor.Önceden beri duyduğumuz 100 % FM kavramı kanunen yok galiba..Acaba uygulamayı nasıl takip etmem gerekiyor...
  6. V

Yatırım Teşviki Hk.

Merhaba, Yatırım teşvikinden yararlanan var mıdır acaba ? (Genelge 2012-30).Çalıştığım şirkette bu teşvik ten yararlanmak istiyoruz.Ancak genelgesi çok uzun ve karışık :(.Mümkünse teşvik hk.bilgisi olan arkadaşlar paylaşım yapabilir mi İyi çalışmalar,
  7. V

23- İşçi Tarafından Zorunlu Nedenle Fesih

Arkadaşlar mrb. Yaptığım araştırmaya göre ; "23- İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih" e göre çalışanımızla yollarımızı ayırmamız durumunda işçinin "işe iade mahkemesi ne"başvuru hk.kalmıyor.Bu uygulamayı şöyle yapmayı planlıyorum ; 1-ayrılmak isteyen işçiye farklı bir iş yerime tayin...
  8. V

Çalışanın,özel sigortasından vergiden istisna payı hk.

Mrb. İş yerimizde çalışanlardan özel sigortası olan çalışanlardan; bireysel emeklilik ise %10 , Hayat sigortası ise %5 lik oranda vergiden muhaf edip maaşına yansıtıyoruz.Acaba 2012 yılı itibari ile bu uygulamada herhangi bir değişiklik oldumu ?
  9. V

15 yıl 3600 gün emeklilik için 1999 yılı öncesi giriş yapılmasımı gerekiyor?

Arkadaşlar mrb. 15 Yıl 3600 gün süresine tabi olarak işden ayrılan işçilerimiz var.Acaba bu uygulama hk.1999 yılı öncesi SGK girişi olması gibi bir şart var mı?
  10. V

SGK nın yeni anonsu (İş kazalarının internet ortamında bildirimi hk.)

Mrb. Sgk nın iş kazası hk.yayınlamış olduğu kılavuzu ek te göndermeyi başaramadım. İş kazalarının SGK ya bildirimini artık internet üzerinden vermemiz gerekiyor. İş göremezlik girişi yapılan kısımdan duyuruya ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar,
  11. V

Sgk Duyuru-(Ücretsiz Sms uygulaması hk.)

DUYURU TARİHİ :28.02.12 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SMS HİZMETLERİ DUYURU Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hizmetlerin vatandaş odaklı hizmet anlayışı gereği etkin, kaliteli ve süratli (Sigortalılığın başlatılması, sigortalılığın sonlandırılması, maaş bağlanması, şahıs ödemeleri, iş...
  12. V

6111 Nolu Teşvikden Yararlananlardan Yardım Lütfen

Üstadlar mrb. Bu teşvikden ; yaş , 6 aylık ortalama gibi şartlardan yararlanabildiğimiz çalışanlardan yararlanıyoruz.Ama İş kurumundan eğitim alan işçiler hk.çalışma yapmak istiyoruz.Acaba mesleki eğitim hk.nasıl bi uygulama yapmam gerekir,çalışan işçilerimi mesleki eğitim kursuna yazdırsam...
  13. V

Yabancı personelin asgari geçim indirimi hk.

Arkadaşlar mrb. Çalışdığım şirketin bünyesinde çalışan yabancı personelin SGK sını normal yatırıyoruz.Bu personelin ailesi Türkiyede ikamet etmiyor."Asgari geçim indirimin de"ailesi üzerinden de yararlanmak istiyor.Gerçi alacağı ücret eşi için +13,30 TL,çocuğu için +9,97 TL gibi...
  14. V

Net Maaşın İşverene Maliyetinin Hesabı

Merhaba,aşağıda anlattığım işlem ile "net maaşın işverene maliyetini"hesaplayamıyorum.Acaba atladığım bi detay varmıdır ?Yardımlarınız için teşekkür ederim. Brüt ücret =Net ücret / 0,7159 Bu işlem ile işçinin brüt maaşını hesaplarız.Bu işlem ile bulduğumuz brüt ücrete bunlar dahil olur.; -Sgk...
  15. V

Transferlerin SGK İşe Giriş Bildirgesi Hk.

Çalışdığım şirkette 50 ye yakın firma var.Sık sık şirket içi transfer yapıyoruz.Bu transferlerin SGK İşden Ayrılış Bildirgesini "16- Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli" olarak yapıyorum.Fakat SGK İşe Giriş Bildirgesi normal yani "İstisnai durum...
  16. V

İş Kazalarının Bölge Çalışma Müdürlüklerine bildirimi mecburiyeti kaldırıldı mı?

İş Kazalarının Çalışma Bölge Müdürlüklerine Bildirilme Mecburiyeti Kaldırılmıştır? Sayı : B.13.2.SGK.0.10.05.00/X- 435- 10931162 Konu : İş kazası ve meslek hastalığı vakalarının Çalışma Bölge Müdürlüklerine intikal ettirilmesi G E N E L G E 2011/ 57 Bilindiği üzere, işyerlerinde meydana...
  17. V

Brüt ten Nete Maaş Hesabında Tavan Yukarısı Maaş Hesabı Hk.

Arkadaşlar Mrb. Brütten Nete maaş hesabında tavanın altında kalan ücretlerde %15 lik vergi dilimindeki maaşın hesabı için Brüt Ücret X 0,7159 formülünü kullanıyorum.Acaba "SGK TAVAN" yukarısı ücretlerde Net ücreti bulabilmek için formül var mıdır..İnternet ten yaptığım araştırmaya göre bu...
  18. V

Çağrı usulü çalışma hk.

Mrb. Çalışdığım firmanın Fabrikalarında "çağrı usulü çalışma" yapmaya başlayacağız.Acaba bu konu hk.dikkat etmemiz gereken detay var mıdır ? Ayrıca bu konu hk.bilgisi olan arkadaşlar konu hk.bilgi yazabilirler mi Kolay gelsin,iyi çalışmalar
  19. V

Nace kodu ve kısa vadeli prim kolları kod listesi hk.

Arkadaşlar Mrb. Çalışdığım şirkette 50 tane ayrı iş yeri var.Nace kodları hk.çalışma başlatıldı.Reel iş koluna göre "nace kod larını"değiştirmemizi istediler.Bir çoğunu düzelttik.Nace kodu değiştiğinde "Kısa vadeli prim kolları "da değişiyormuş.Bugün çok araştırmama rağmen nace kodu ve...
  20. V

İş kazası & meslek hastalığı vakalarının Çalışma Bölge Müdürlüklerine bildirimi?

Mrb. SGK 'nın iş kazası hk.yayınladığı 08.07.2011 tarihli bu genelgeyi tam olarak anlayamadım.Acaba iş kazası olunca Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne bildirim yapmayacakmıyız ? Konu hk.bilgisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa çok makbüle olur :) ;) Sayı : B.13.2.SGK.0.10.05.00/X- 435- 10931162 08...