Arama sonuçlarınız

1. H

Kasko Değerinin %30 Altında Ft. Kesilmesi Hk.

merhabalar; şirket aktifinde kayıtlı araç satışında kasko değerinin %30 altında (örneğin: kasko değeri:10.000 tl -%30=7.000 tl) fatura kesilmesinin sakıncalı olup-olmadığına dair elinde özelge,görüş vs.. yazılı bilgiler olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse sevinirim:) İyi çalışmalar..
  2. H

Otomotiv Muh. Hk.

merhabalar, oto satış-servis faaliyetinde bulunan bir firmanın, araç satışı sısrsında karşılaştığı bir soruna değineceğim sektöre vakıf arkadaşlar yardımvı olup,önerilerde bulunurlarsa sevinirim. araç satışı sırasında, bazı müşterilemizin plaka masraflarını (mtv-trafik sigortası gibi) firmamız...
  3. H

Sağlık Raporu Hk.

merhabalar, 60 işçi ile )15 satış danışmanı-45 servis işçisi) oto satış-servis sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın sağlık raporları 6 ayda birmi yenlenmeli? yoksa yıllık mı? yenlenmeli? saygılarımla,
  4. H

SMMM Bitirme Sınav Sonuçları Hk.

merhabalar; smmm bitirme sınav sonuçları kaç gün içerisinde internette yayınlanıyor? saygılarımla,
  5. H

Kreş Yardımı

Merhabalar, çalışan bayanlara kreş yardımı adı altında devletin yardım da bulunulacağı hakkında söylentiler var. Bunula ilgili ayrıntılı bilgi ve tutarının ne kadar olduğu hakkında bilgilenirirseniz sevinirim. diğer bir sorumda şu olacak, emzirme yardımı benim bilğim kadarı ile 1 kereye mahsus...
  6. H

Enerji Desteği Hk.

Merhabalar, 5084 kapsamına dahil bir ilde 50 işçi çalıştıran Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Volswagen bayisi (satış-servis) bir firma var. Bu firmayı enerji desteğinden faydalandırabilirmiyiz? saygılarımla,
  7. H

Amortisman ayırma zamanı hk?

Merhablar, 2007/05. ayda kurulan bir ltd. şti. var. 250- 253-254-255 hesaplarda çeşitli alımlar var. ve bugüne kadar hiç amortisman ayrılmamış. buun yasal anlamda sıkıntısı varmı? 2007 yılının son geçici vergi döneminde amortisman ayrılsa olurmu ya da 2008 yılından itibaren amortisman ayırmaya...
  8. H

Stajer İş Yeri Değişikliğinde Oda Nakli

merhabalar, afyonkarahisar da bir şirkette ymm denetimi altında 20 aydır smmm stajımı yapıyordum.ve stajım tamamlanmadan 4 ay kala şirketten ayrılıp, istanbulda başka bir şirkete çalışmam gerekti. istanbulda yeni geçeceğim şirkette benim staj yapmama engel bir durum yok. Kalan 4 ayı burada...
  9. H

Ltd.Şti de Kısmi Ortaklık Olunur mu?

merhabalar, faaliyet konusu; yapı yalıtım malz.inşaat,gıda,turizm olan 2 ortaklı bir ltd. şti de sadece gıda ile ilgili faaliyetlerine ortak olunabilir mi? şimdi olayı örneklersek olursak; x yapı yalıtım inşaat gıda turizm ltd şti. diye bir şirket var. bu şirketin şuanki esas faaliyet konusu...
  10. H

Hapse Giren İşçi Hk.

Merhabalar, 4 yıldır aynı işyerinde çalışan bir işçi, haciz borcu yüzünden hapse mahkum edilirse (2 yıl) bu işçiye kıdem tazminatı ödenir mi? Ödenir yada ödenmezse kanun maddesinin de belirtebilirseniz sevinirim:) selam ve saygılarımla,
  11. H

5615 Sayılı Kanun Hk.

merhabalar, aşağıdaki 5615 sayılı kanunla; 5084 sayılı kanundaki; "Kapsama giren illerde 1/10/2003 tarihinden itibaren işe başlayanların fiilen yanlarında çalıştırdığı personel, Kapsama giren illerde 1/10/2003 tarihinden önce işe başlayanların bu tarihten önce ilgili idareye vermiş oldukları...
  12. H

Kıdem Tazminatı Süresi Hk.

merhabalar, x şirketinde, 01/01/2004 tarihinde işe başlayıp, 23/02/2005 tarihinde emekli olan bir şahıs daha sonra yine x şirketinde 05/04/2005 tarihinden itibaren çalışmaya başladığında (SGDP li olarak) bu şahıs 2007/mayıs sonunda x şirketi tarafından çıkarılmak istendiğinde. kıdem tazminatı...
  13. H

Kosgeb

merhabalar, kosgeb destekleriyle ilgili son gelişmelerden bilgisi olan arkadaşlar varmı? benim bildiğim enson şekliyle, ihracat-istihdam ve yatırım destekleri verilecekti. Ancak hangisi resmen yürürlüğe girdi. ve şartları neler olduğu hakkında bilgiye ulaşamadım.bilgisi olan arkadaşlar yardımcı...
  14. H

Ek1- Ek2 Hk.

merhabalar, 2007ocak döneminin ek1 - ek2 lerini işlerin yoğunluğu nedeniyle göndermeyi unutmuşum durumu yeni farkettim. 3-4 gün gecikmel olark göndersem bir problem olur mu? daha önce böyle bir durumla karşılaşan yada bilgisi olan arkadaşlar ivedi olarak yardımcı olurlarsa sevinirim. selam ve...
  15. H

5510 Sayılı Yeni SGK Kanunu Hk.

merhabalar, bu kanundaki bazı maddelerini değiştirileceği hakkında yorumlar var. Mesela, Emzirme yardımı Asgari ücretin 3/1 inin 6 aylık tutarı olarak belirtilmiş. Ancak bunun yeni bir düzenleme ile değişeceği söyleniyoryor. Bu konu hakkında tam kesin olarak bilgisi olan arkadaşlar varmı...
  16. H

Lokumda Kdv Oranı?

merhabalar, lokumda kdv oranı nedir? toptan - perakende alışta ya da satışta oran farkediyormu? selam ve saygılarımla,
  17. H

Raporlu İken Maaş Hesaplama?

merhabalar, muallakta kaldığım bir durum var? örneğin: 05/09/2006 tarihinden 12/09/2006 tarihine kadar raporlu olan bir işçinin maaşı hesaplanırken raporlu olduğu toplam 8 günü mü düşmeliyiz yoksa? pazar günü hafta tatil günü olduğu için saymayıp, 7 gün olarak mı düşmeliyiz? selam ve saygılarımla,
  18. H

Ek Bildirge Verilmesi

merhabalar, 2006/nisan ayında yanlışlıkla 2 gün eksik bildirilen primi eylül ayında ek bildirge ile bildirdiğimizde, cezai yaptırımı nedir?? selam ve saygılarımla,
  19. H

16 Yaş ve Üzeri İşçi

merhabalar, 16 yaşından gün almış, 16 yaş ve üzeri işçileri normal asgari ücretli işçi statüsünde sigortalı olarak çalıştırmanın sakıncası varmı? İllaki çıraklık sigortası kapsamında olması mı? gerek? not: İşyeri gıda imalatı yapan bir işyeridir. ağır ve tehlikeli işler grubuna girmemektedir...
  20. H

Mesleki Yeterlilik Belgesi Hk.

Merhabalar, 31/12/2006 tarihine kadar, mesleki yeterlilik belgesi için yetki verilen kuruluşlarda pisikoteknik eğitim ve 32 saatlik mesleki yeterlilik eğitimi alıp, bakanlığın açacağı sınava girip, kazandıktan sonra belge almak gerekiyor. Benim danışmak istediğim konu şudur; 24/02/2006...