Arama sonuçlarınız

1. Y

Kısa Çalışma Ödeneği Alan Firmalar İçin SGK Teşviki Uygulama Tebliği Çıktı mı?

Merhabalar Reklama girer mi bilmem ama ben ND net teşvik üzerinden tüm teşvikleri hesaplatıyorum hiç bir sorun yaşamıyorum 7252 yi de otomatik hesaplıyormuş bu ay onu da deneyeceğim xml dosyasını yüklüyorsunuz o size kaç kişi nin hangi teşvikden faydalanacağını raporlayıp veriyor , ilk ay bedava...
  2. Y

Gider Kısıtlamaları Uygulaması Sorunu

eğer siz sigorta şirketine fatura kestiyseniz Sigorta şirketi matrah + KDV öder kesmediyseniz sadece size gelen faturayı onlara gönderdiyseniz sadece matrahı öder KDV yi ödemez. Her iki durumda da bence KDV yi indirebilirsiniz sonuçta bu bir gider faturası değil yansıtma faturası ,
  3. Y

İhracat Faturası Navlun Kaydı

Merhabalar aşağıda belirtilen ihracat örneğine göre yapılan muhasebe kaydı ve KDV beyanı doğru mudur ? 300 Euro mal bedeli 100 Euro Navlun Kur : 2,00 TL ---------------------/------------------- 120 800,00 TL 601 mal satışı 600,00 TL 601 navlun gelirleri 200,00...
  4. Y

Sigorta Acenteleri Tarafından Düzenlenen Yansıtma Faturasında KDV Beyanı

Ben sigorta Şirketine KDV li kesiyorum ve masraf faturası alışının KDV sini de indirim konusu yapıyorum zaten eğer siz sigorta firmasına masraf faturasını direkt gönderi iseniz KDV hariç tutarı, fatura kesip gönderir iseniz KDV dahil tutarı size öder sigorta firmalarında tek espiri eğer sizin...
  5. Y

Muhtasar Beyannamesi Çalıştırılan İşçi Sayısı

* Ahmet 5000 Ücret SGK lı * Mehmet 4500 Ücret Huzur Hakkı * Veli 3500 Ücret SGK lı 17103 Teşvik li * Emrah 3750 Ücret+1500 Kıdem tazminatı Asgari Ücretli 0 Diğer Ücretli 4 Toplam 4 ------------------------ Gelir Vergisi Muaf/ İstisna 0 SGK Muaf/ İstisna 3 ( Mehmet...
  6. Y

Tasfiye Sonu Tarihi

Merhabalar, 03.04.2017 de tasfiye sonu kararı aldım 10.04.2017 de tescil oldu Kurumlar vergisini verirken 01.01.2017-10.04.2017 ye göremi vereceğim ? yani tasfiye sonu tarihi karar lınan tarih midir yoksa kararın tescil edildiği tarih midir ?
  7. Y

Bayram Tatili Sonrası

Merhabalar Haftalık çalışma saati olan 45 dk yı hafta içi 5 gün çalışarak dolduruyoruz ve cumartesi pazar tatil yapıyoruz. bayram dolayısıyla pazartesi,salı ve çarşamba çalışmadık perşembe ve cumada firma olarak çalışmadık ve yerine ya telefi çalışması yapacağız yada bu günlerin ücreti...
  8. Y

Yeni Şirket Defter Tasdiği

Yeni kurulan Ltd şirketin İTO dan tescili saat 16:00 dan sonra yapıldı aynı gün noterde defterleri tasdik ettirmemiz gerekirken İTO ya gidip tescil evrakını alıp notere yetişmemiz imkansız olduğundan ve gittiğim iki noterinde bu tescil evrağı olmadan tescil etmemesinden dolayı defterleri tasdik...
  9. Y

Pazar Günü 24 Saat Mesai

Tekstil İşinde çalışan bir işçinin (Maaş:900,00 TL) güvenlik amacıyla pazar günü 24 saat mesaiye kalması durumunda alacağı mesai ücretinin ne şekilde hesaplanması gerekiyor ?
  10. Y

Tevkifat Uygulamasında Sınır

Firmalara Kumaş haline getirmeleri için iplik sevk ediyoruz , Firmalar ise bize Fason kumaş faturası kesiyorlar. Örgü firmalarına sevk ettiğimiz ipliklerin tamamı örüldükten sonra örgü firmasının bize keseceği faturaların toplamı 1000 TL yi rahat rahat geçeceğinden bu faturaların tevkifatlı...
  11. Y

Faturalarda ki KDV küsüratları

Merhaba Alış yaptığımız faturalarda faturayı kesen kişilerin tecrübesizliğinden veyahut dikkatsizliğinden dolayı küsurat farkı oluyor (genelde KDV2 de yani tevkifatlı faturalarda ) kayıt yaptığımız program olması gerekeni kendisi hesaplayıp bulduğundan ufak küsurat farkları doğuyor. Bu gibi...
  12. Y

Günlük işe alınan inşaat işçisi Sözleşmesi

İnşaat da çalıştırılan amelelerin işe giriş ve çıkışları hakkında sorum olacak tı bu konuda deneyimi olan arkadaşlardan yardım rica edeyorum; -İnşaat da ki bazı işler için işe alınan ve 2-3 gün çalıştırıldıktan sonra çıkarılıp lazım olunca tekrar işe alınan işçiler ile belirli süreli iş...
  13. Y

4447 sayılı 10 madde teşvik kanununa göre işe giriş

4447 sayılı 10 madde teşvik kanununa göre işe giriş yaptığımız işçiler için "yeni form oluştur" tuşuna bastıktan sonra karşımıza çıkan barkodlu formu veya başka herhangi bir formu SSK ya dilekçe ile bildirmemize gerek var mı ?
  14. Y

Günlük işe alınan inşaat işçisi

Tadilatını yaptırdığımız yeni binamıza SSK dosyası açtırdım buraya günübirlik işçi girişi ve çıkışı olacak doğal olarak bu kişiler içinde özlük dosyası oluşturmaya gerek var mı ? sonuçta bir gün çalışacak bütün evrakları hazırlaması zaten bir gün sürer !
  15. Y

Şirket Üzerine Alınan Gayrimenkulün Vergi Dairesine Bildirimi

Şirket üzerine alınan gayrimenkulün vergi dairesine bildirilmesine gerek var mı ?
  16. Y

SGK tarafından şirket aracına konan hacizi kaldırılması

Merhaba SGK ya ve vergi dairesine sadece yapılandırma borcu olan bir şirketin taşıtı üzerinde Vergi dairesinin ve SGK nın haciz bulunmakta bunun kaldırılması gibi ne gibi bir yol izlemeliyim yardımcı olabilecek var mı?
  17. Y

ÜFE-TÜFE'ye Göre Kira Artışı Hesaplama

Kira Başlangıcı :01.09.2010 Kire Bitişi :01.09.2011 Aylık Kira 750,00 TL ÜFE-TÜFE ye göre zam yapılacağı yazılı kontratta,internetde araştırdım fakat farklı hesaplmalar mevcut. nasıl hesaplanacağı konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
  18. Y

4447 geç.10.md. sigortalı giriş

işe girişini 07.12.2011 de yaptığım bir personelin sigorta teşvikinden faydalanabilmem için "4447 geç.10.md. sigortalı giriş" den de giriş yapmam gerekirken yapmadım bugün yapsam olur mu ?
  19. Y

16 yaşında işçi çalıştırma

Merhaba 16 yaşındaki iki işçiyi alacağız tekstil sektöründe kesimhanede yardımcı eleman olarak. 18 yaşından küçük olduğundan dolayı dikkat etmemiz gereken nokta var mı ?