Arama sonuçlarınız

1. M

Aylık prim ve hizmet belgesinde gün fazlalığı nasıl düzeltilir?

mart ayı içerisinde 29/03 tarihinde çıkışı yapılıp 30/03 tarihinde tekrar işe başlayan bir işçinin prim günü toplamda 29+2 = 31 gün olarak görülmektedir sgk kayıtları 30 günden fazla kabul etmediğinden dolayı bildirge gönderilememektedir. sorum bildirgeyi 1 günü eksik gün bildirimi ile...
  2. M

Limited şirket kurucularının sigortalılık durumu nedir.?

Limited şirket kurucularından birini ssklı olarak kayıt yapabilirmiyiz? Bildiğim kadarıyla her iki ortağında bağkurlu olması gerekmektedir fakat yanlış bildiğim bir konu varsa yardımlarınızı bekliyorum.
  3. M

Adi ortaklık vergi mükellefi olan bir firmanın ortaklarının ayrılması

Adi ortaklık vergi mükellefi olan bir firmanın ortaklarından bir tanesinin ayrılmak istemesi durumundaki sicil durumu nasıl olmalıdır? yani ortaklığı kapattırıp tamamen yeni bir kayıtmı yapmam gerekir tabi bu iş yükü açısından ( ssk/ vergi / belediye vb..) ağır ve külfetli bir durum yoksa vergi...
  4. M

Enflasyon Düzeltme Oranı ?

2010/1 dönem kuyumcular için uygulanan enflasyon düzeltme oranını hesaplayan varsa paylaşırsanız sevinirim saygılar....
  5. M

Hisse senedi ,temettü ve yurtdışı vadeli piyasa gelirlerinin yıllık beyanı hk.

2009 yılında imkb hisselerinin alım satımından 55.800.-tl,temettü gelirlerinden 29.000.tl ve yurtdışı (future) vadeli piyasalardan 87.150.tl net gelirim oldu.bunlardan yıllık beyanname ile hangisini beyan edeceğim konusunda çelişkili bilgiler aldım doğrusu nedir,yardımcı olacaklara şimdiden...
  6. M

Adres Değişikliği Dolayısıyla Çıkan İşçi

firmanın adresi aynı il sınırları içerinde fakat farklı ilçeye taşınıyor ise işçi tazminat almaya hak kazanırmı?
  7. M

Tevsik Zorunluluğu Olmayan Ödeme ve Tahsilat Yapabilecek Kurumlar Hakkında

Hazine müsteşarlığından aldığı yetki ile istanbul altın borsası üyesi olarak kıymetli madenler aracı kuruluşu faaliyetinde bulunan firmalar döviz ve ytl ile dünya borsaları standartlarına uygunluğu tescil edilmiş barlar halinde külçe altın alıp satmakla birlikte serbest piyasadada külçe altın...
  8. M

Yatırım Şirketlerinde Muhasebe Kayıtları

yatırım şirketlerinde muhasebe kayıtları nasıl yapılır? eğer bu konuda bilgisi olan varsa şimdiden teşekkürler..
  9. M

Normal Çalışan İşçilere Belirli ve Şartlı Sözleşme Yapılabilir mi ?

belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilerimizi tazminatlarını hesaplayıp vererek çıkarıp belirli süreli iş sözleşmesi ile tekrar işe alabilirmiyiz ? 50-60 işçimiz olduğundan iş sözleşmesine değişik maddeler eklenmek istenmektedir bundan dolayı yapılmak istenen sözleşme ve işçilerin...
  10. M

Dershane Öğrenci Listesi Hakkında

Dershanelerde M.E.B. Bakanlığına verilecek olan öğrenci listesi ne zaman veriliyor ? Dershanelerde dikkat edilecek diğer başka hususlar varmı ? Bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler....
  11. M

Menkul Şirketler İçin Gerekli Evraklar

Merhaba, Fikri olan forumdaşların yardımlarını bekliyorum. Danışmak istediğim konu, menkul şirketlerin Sermaye Piyasası Kurulu, İMKB gibi kurumlara verdikleri rapor, bildirim vb.. evraklarlar hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarımın...
  12. M

Kredi Kartları ile Yapılan Satışlar Tutmuyor

Merhaba, Müşterilerimizden birkaçı günlük olarak yaptığı satışların büyük bir bölümünü kredi kartı ile yapmaktadır. Bu satışları kredi kartları hesabına işliyorum. Karşılığında aynı gün hesabımıza geçtiği için bankalar hesabı ile kapatıyorum. Fakat bazı bankalar satışlarımızı aynı gün...
  13. M

Ücretsiz İzin Nasıl Verilecek?

Bir dershane müşterimizde sigortalı çalışan öğretmenler bu dönemde çalışmamaktadır. Çalışılmayan dönemde ücertsiz izin göstermek istiyoruz fakat nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. yada ne gibi formlar doldurmam gerektiğini, bildirgeyi nasıl vermem gerekiyor? fikir ve görüşlerinizi...
  14. M

Bugün Onlara Yarın Bize Olabilir... Onlara Yardım Edelim..

son günlerde olan olayları (karşılık verilemeyen tek taraflı savaşlar) az çok takip ediyorsunuzdur. ben bu derneğe maddi yardımda azda olsa bulunuyorum size maddi yardımda bulunun diyemem tabiki fakat gönüllü çalışmalar yapabilirsiniz ... çünük eleman ihtayaçları olabilir... ilginiz için...
  15. M

Geçici Vergi 2006/2 Dönem

geçici vergi 2006/2 dönem de enflasyon değerlemesi yapılacakmı ? enflasyon %11-12 civarında diye biliyorum fakat senelikmi yoksa 6 aylıkta ikiyemi bölünecek anlayamadım bu konu hakkında bir fikriniz varsa lütfen!!!!
  16. M

KDV BEYANNAMELERİNDE KREDİ KARTLARI SATIRI

KDV BEYANNEMELERİNİN KREDİ KARTLARI BÖLÜMÜNE O AY İÇERİSİNDE KREDİ KARTI İLE YAPILMIŞ OLAN SATIŞLARIMIZI YAZIYORDUK. FAKAT GEÇEN SENELERE AİT KDV BEYANNAMELERİNE UYARI GELİYOR. BİZİM YAZDIĞIMIZ İLE MALİYE BAKANLIĞININ ELİNDEKİ DÖKÜMANLAR ARASINDA TUTARSIZLIK ÇIKIYOR. EĞER HATA BİZDE İSE MALİYE...
  17. M

Emekliler İşten Çıkarılırken İhbar Tazminatı Ödenirmi

emekliler işten çıkarılırken ihbar tazminatı ödenirmi? eğer bununla ilgili bir kanun maddesi yazabilirseniz sevinirim.
  18. M

İ.A.B. HAKKINDA

S.S.K. ÇIKARDIĞI İŞTEN AYRILMA NEDENLERİNDEN (07-İŞ SÖZLEŞMESİNİN HAKLI NEDENLERLE FESHİ) OLAN ÇIKIŞ NEDENİNİ SEÇTİM İŞÇİNİN HATASI(HIRSIZLIK) YÜZÜNDEN. BUNA İŞTEN AYRILMA BİLDİRİMİ DÜZENLEMEDİM.ACABA CEZASI VARMIDIR? YANİ İŞTEN ÇIKARILMALARDA VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ BİLYORUM FAKAT İŞÇİNİN HATASI...
  19. M

SİGORTALI İŞTEN ÇIKIŞ HASTALIK

SİGORTALI BİR İŞÇİ HASTALIK DURUMUNDAN DOLAYI İŞİNİ AKSATIYOR. İŞVEREN BU İŞÇİYE MAAŞINDAN KESMEK SURETİYLE İZİN VEREBİLİRMİ YANİ KANUNDA BUNUNLA İLGİLİ BİR HÜKÜM VARMI? BİRDE BU MAZERETİ YÜZÜNDEN İŞTEN ÇIKARSA TAZMİNAT ALABİLİRMİ?
  20. M

ek-1 ek-2 ceza tutarı

EK-1 EK-2 CEZALARI 490.00 YTL CİVARINDA EĞER HALEN ZAMANINDA GÖNDERMİYORSANIZ DAHA DİKKATLİ OLUN AYIN 15'İ AKŞAMINI GEÇİRMEYİN ÇÜNKÜ HER AN CEZA GÖNDEREBİLİRLER.