Arama sonuçlarınız

1. S

SGK işe giriş bildirgesi

uzu süredir ssk.yle uğraşmıyordum, şu an bir kısmı süreli işe giriş yapacağım ama ekran falan çok değişmiş, eskiden işe girişler için ayrı bir giriş ekranı vardı, öyle birşey göremedim, normal sgk ekranında aşağıdaki seçenekler var, işe giriş bildirgesini bunlardan mı veriyoruz? hangisinden...
  2. S

kısmi süreli sözleşme ay içindeki gün sayısı farkları

kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan personelin sözleşmesinde "haftada 5 gün, günde 4 saat" şeklinde bir çalışma süresi için (cumartesi-pazar hariç 5 gün çalışılıyor) bazı aylar 21 gün bazı aylar 22 veya 23 gün çalışma oluyor, ssk gün sayısı da otomatikman bazı aylar 12, bazı aylar 11 veya 13...
  3. S

Hizmet ithali kdv- stopaj

bilişim sektöründeyiz, bir amerikan firmasından sürekli domain tescil hizmetleri alıyoruz, domaini amerikan firmasından alıp türkiyedeki müşterilere (web sitesini yaptığımız firmalara, ya da sadece domain satış şeklinde) satıyoruz. amerikan firmasından bize gönderilen kdv.siz faturalar için...
  4. S

Faturayı Teslim Almak Borcu Kabul Etmek midir

hizmet firmasıyız ve herhangi bir sözleşme falan yapmadan iş yapıyoruz (rakamlar çok büyük olmadığı için), işin bitiminde faturayı kesip direk iadeli taahhütlü göndersek 8 gün içinde karşı taraf itiraz etmezse ödeme yükümlülüğü altına girer mi, hizmeti almadım gibi bir bahane öne sürerek borçtan...
  5. S

Geçmiş yıllar zararları mahsubu kontrolleri yapılıyor !

Geçmiş yıllar zararlarını sonraki dönem kurumlar beyanlarına aktarırken hata yapan mükelleflere bu ara vergi dairelerinden yazılar gidiyor. düzeltme yaparken de pişmanlıktan faydalanamazsınız dediler. yazılı tebligat ile izahat isteme şeklinde bir talep geldi. inceleme vs. falan yok...
  6. S

Sgk yetkili kullanıcı değişikliği.

muhasebesini bıraktığım bir mükellef halen benim teslim aldığım (yetkili kullanıcı olarak) şifreleri kullanmaya devam ediyor, benim açımdan bir sorun olur mu
  7. S

Fatura Bulundurma Zorunluluğu

işyeri açan ancak hiç faaliyeti olmayan (gayri faal) bir işletme hemen fatura bastırmak zorunda mı, bunun yasal dayanağı nedir, bir mükellefimize geç fatura bastırılmış diye ceza kesmişler (149 TL). Üstelik hizmet firması, sözleşmeli iş yapıyor, pat diye müşteri gelecek de fatura olmayacak gibi...
  8. S

Varlık Barışı Sermayeye İlave ve Rapor

koda giren firmalardan alım yapanlar için vergi dairesi tarafından varlık barışı yapın uyarısı gönderilen mükellefleri vergi dairesi arayıp sermayeye ilave işlemi yapılıp yapılmadığını soruyor, rapor tutmak için bir an önce sermaye artırım işleminin yapılması isteniyor, bu durumda sermeye...
  9. S

İnceleme Geçirenler

Maliyenin hangi sektörlerde, hangi mükelleflerde, hangi nedenle, ne yoğunlukta inceleme yapmakta olduğunu takip için herhangi bir nedenle incelemeye alınanlar burdan bizimle de paylaşsa, kendi aramızda da bunu takip etsek, hatta yöneticiler bununla ilgili burdan bir anket açsa nasıl olur ?
  10. S

e-Bildirge Şifresinin İptal Edilmemesi

kapanan işyerine ait kapatma ile ilgili tüm bildirimler yapıldı fakat e-bildirge şifresini iptal etmek istemiyoruz, ilerde ssk'yla ilgili düzeltme vermemiz gerekebileceğinden ve kapanmış işyerine tekrar şifre almak zor olacağından. kapanmış bir işyerinin e-bildirge şifresini iptal ettirmesek...
  11. S

SSK Dosya Kapatma

13.05.2009 tarihi itibariyle vergi dairesine kapatma bildirdiğimiz bir şubenin ssk kapatmasını unutmuşuz, sanırım 1 ay süre vardı ,şu an süre geçmemiş olması lazım ama işçinin çıkışını 13.05.2009 olarak vermemişiz, vergi dairesi kaydına göre 13.05.2009da kapanan bir şubede 09.06.2009a kadar...
  12. S

Raporlu İşçinin Ücret Ödemesi

raporlu işçiye ücret ödemek zorunda olmadığımıza dair yasal bir dayanağa ihtiyacımız var, personel birbirinden örnek alarak ve kötüye kullanarak sürekli 2-3 günlük rapor alıyor, ücret ödemek zorunda olmadığımıza dair tam net bir kanun metni de bulamıyorum. bu konuda bir sürü yorum var, sgk...
  13. S

Geçici Vergi Hata Payı (zarar halinde)

geçici vergide zarar olması halinde (vergi matrahı yoksa) cari yıl zararı aynı kalmak kaydıyla ticari kar ve kanunen kabul edilmeyen giderler aynı miktarda değişim gösterse hata payını aşan bir durum sözkonusu olur mu ? örnek ticari kar/zarar -200.000 k.k.e.g 130.000 mali zarar...
  14. S

Ücretlerin Bankadan Ödenmesinde İşçi Banka Hesapları

ücretlerin bankadan ödenmesinde işçilere sırf bu iş için ayrı bir banka hesabı açtırmak gibi bir zorunluluk var mı ? işçilerin mevcut kullanmakta oldukları banka hesaplarına havale ediyoruz bir sıkıntı olur mu
  15. S

SGK İdari Para Cezası Ödeme Yeri

başka şehirdeki bir mükellefime ait sgk idari para cezasını ödemek istiyorum, o şehirdeki sgk müdürlüğüne gitmeden idari para cezasını burdan nasıl ödeyebilirim ?