Arama sonuçlarınız

1. Y

Gece Vardiyası İçin İzin Almak Gerekiyor mu ?

Merhaba Vardiyalı çalışma sistemine geçmek isteyen yer gece çalışması yapacağına dair sgk, işkur, emniyet vs herhangi bir yerden yazı, izin alması gerekiyor mu?
  2. Y

Haftada 5 Gün Çalışılan Yerde Gece Dönemine Gelen Denkleştirme Çalışması

Merhaba, İşyerimizde cumartesi-pazar tatil yani haftada 5 gün 9 saatlik sürelerle çalışıyoruz. Perşembe-Cuma günlerinde üretim hattımızı test etmek için 2 günlük denkleştirme çalışması yapmak istiyoruz, normal şartlarda sadece gündüz çalışmamız bulunuyor. (Perşembe) 08:00-20:00 (Perşembe) arası...
  3. Y

İngilizce Bilen İtalyan Çalışana Isg Eğitimi Verildiğinin İspatı Nasıl Olur?

Merhaba, İngilizcesi çok iyi olan Tehlikeli sınıftaki işyerimizde çalışan müdür pozisyonundaki çalışanımıza ISG eğitimlerinin verildiğinin ve onunda bunları duyup, anladığının ispatı çerçevesinde ISG eğitimi nasıl verilmelidir? 1-Yeminli tercümana gidip eğitim formlarını ingilizce yaptırsak...
  4. Y

Haksız Rekabet Sözleşmesi Hk.

Merhaba, Konuyu açacağım yer yanlış olabilir. Satış bölümü için işe alacağımız personelle rekabet etmeme konusunda bir sözleşme yapmak istiyoruz. Müşteriler, alınan fiyatlar, verilen teklifler, şirkete ait diğer sır kapsamındaki bilgileri başkalarıyla paylaşmam vs konuları kapsayacak. Bununla...
  5. Y

Emeklilik

Ornegin isci 60 yasinda yastan emekli olacak ve primini 45 yasinda doldurmus olsun. 50 yasinda da vefat etmis. Esi emeklilik maasi almaya hak kazanir mi
  6. Y

Elden Maaş

Arkadaslar, Esnafa ait is yerinde yaklasik 20 personel calisiyor ve yillardir personel ortalama 11 saat calistiriliyor. Maaslari 1000-1500 civarlarinda gosteriliyor. Kalani elden veriliyor. Resmi tatillerde de bu isyeri acik. Nobet usulu duruyorlar ve ek bir para alamiyorlar. 1 personel 15...
  7. Y

Uçak Biletinin Muhasebeleştirilmesi

Merhaba, İstanbul-G.Antep arası uçak bileti aldım. Sonra ertesi gün için güncelleme yaptım. Ücret: 92,99 Alan Yolcu Servis Ücreti: 9 VQ Hizmet Bedeli: 10 Diğer 7 QC Toplam: 118,99 (KDV dahil tutar) güncellemeden dolayıda 78 tl ek bir bedel ödedim. Bu da faturada yazıyor. Bunun muhasebe kaydı...
  8. Y

Personel Taşımacılığında Koltuk Sigortası

Merhaba, İşyerimizin personelini taşıyan servis aracının koltuk sigortası yaptırması zorunlu mudur? Şöyleki nakliyat firması ile yaptığımız anlaşma gereği bu araç sabah personeli getirip akşama kadar şirkette durmaktadır, haricen başka servis çekmiyor yada yolcu taşımıyor. Servisin sahibi bana...
  9. Y

Stajyer Çalıştırma Zorunlu mu ?

Merhaba, İşyerimize meslek lisesi, myo ve fakültelerden stajyerler geliyor. Bunlar staj yaptırma zorunluluğumuz var mı? Karşılığında ödememiz gereken ücretin minumum tutarı nedir? Okul dönemi ve yaz dönemi için bu zorunluluklar fark ediyor mu?
  10. Y

İşten Ayrilan Personel Tekrar Ayni İşe Girince Maaş

Evlilik nedeniyle tazminatini alip isten ayrilan personel 6 ay sonra ayni ise ve ayni gorevine geri geliyor. Bu personelin maasi eskisinden daha dusuk verilebilir mi
  11. Y

28 Gün Çeken Şubat Ayının 3 Tür Maaşa Göre Hesaplanması

Merhaba, Şubat ayında 1 gün işe gelmeyen işçinin prim günü ve maaşını saatlik, günlük ve aylık ücret olarak açıklayabilir misiniz? Aynı şekilde 31 ceken aylar içinde açıklama yapma imkanınız var mı
  12. Y

Maaş Haczi Biriken Maaşa Nasıl Uygulanır ?

Merhaba Diyelim ki personel maasinin bir kismini her ay bankada biriktiriyor ve toplamda ornegin 5.000 tl maas dolayisiyla yatan para birikmis olsun. Kendisinede bugun 3.000 tllik haciz gelmis olsun. Bankadaki maas dolayisiyla biriken paraya haciz nasil uygulanir? Yani bu para aylik ihtiyacin...
  13. Y

Hafta Tatili Kesilen İşçi

Merhaba, Şöyle bir durum var. Haftaiçi personel 1 günlük rağlık ocağından rapor almış ve bunu işyerine bildirmemiş. İşverende personelin hem gelmediği günü hemde pazar gününü kesmiş. İşçide iş akdini fesh etmek istiyor. Personel aldığı raporu işyerine bildirmek zorunda mı? Devlet kurumundan...
  14. Y

Telafi Çalışması Hakkında 2 Soru

Telafi Çalışması Hakkında 3 Soru 2 Ocak cuma gününü (Cumartesi çalışmadığımız için) tatil yapmak istiyoruz. 1- Personele sadece duyuru yapcaz. Personelden imza almak gerekiyor mu? 2- Personele telefinin yapılacağı günü ilan ettik diyelim personelden imza almak gerekir mi? Yani ben duyuruyu...
  15. Y

Atık Firmasına Hurda Tesliminde Sevk İrsaliyesi

Arkadaşlar, Kağıt, karton ve bakır atıklarımız var. Bunlar çevreye zararlı değil. Bildiğimiz düz mantık atıklar. Ben bunları atık firmasına bedelsiz olarak vermek zorundayım. Bu teslim ettiğim hurdaları sevk irsaliyesi düzenleyip teslim etsem açıklamasına "bedelsiz" yazsam olur mu? Amacım şu...
  16. Y

Ofis Çalışanı Hangi Raporları Almalı

Arkadaşlar iş yerimizin konusu güneş paneli üretimi. Tehlikeli sınıf olarak geçiyoruz. Üretim kısmında 10 kişi çalışıyor ve bunlara tüm raporları aldırdık. Fakat muhasebe, sekreter, kalite güvence bölümlerindeki personellerimiz için hangi raporları aldırma zorunluluğumuz var. Yani akciğer...
  17. Y

Ekim Ayı 2 Farklı Eksik Gün

Arkadaşlar, X isimli personelimiz 2 Ekim itibariyle işe başladı. Yani sgk girişi 2 Ekimdir. Y isimli personelimiz ise yılbaşından beri çalışanımız fakat 14 Ekimde 1 gün devamsızlığı var. Diğer günleri tam gelmiş. Normal gün, hafta tatili, sgk gün sayısı olarak bu personellerimizin puantajları...
  18. Y

Ara Dinlenme Süresinin İşçi+işverence Kısaltılması

Merhaba, Günlük 8 saat mesaimiz var. Personelimizin işi ağır olmadığı için ara dinlenmeyi 1 saat yerine 30 dk olarak verilmesini ve akşam 5,30 da çıkmak istediler. Bildiğim kadarıyla işçi+işveren anlaşırsa ara dinlenme süresi kısaltılabiliyor. Bu ara dinlenme ile ilgili ileride bir problem...
  19. Y

Özel Güvenlik Personelinin Mesai Saatlerinde Şirketimizden İzin Alması Hk.

Merhaba, Şirketimiz özel güvenlik firmasından hizmet almakta. Gün boyu güvenlikte duran personel geçen gün işi olduğunu ve diğer özel güvenlik arkadaşının onun yerine gelebileceğini söyledi. Şimdi personele git desek başına bi şey gelse sıkıntı, gitme desek o ayrı bi dert. Kendi şirketinden...
  20. Y

Ağır Sanayide F.Mesai Oranları Nedir ?

Merhaba, Biz metal şekillendirme sektöründeyiz. Yani giyotin, kaynak, kumlama, boyahane vs bölümler var. Ağır sanayi olarak geçiyor. Normal şartlarda h.içi %50, pazarları ve resmi tatillerde %100 f.mesai ücreti ödüyoruz. Bir çalışanımız Bu oranların h.içi %100, pazarları ve resmi tatillerde %200...