Arama sonuçlarınız

1. K

İşsizlik Maaşı Alma Hakkı

Slm Kolay Gelsin bir işçimiz il değişikliği nedeniyle işten kıdem tazminatını alarak ayrılıyor bu arkadaşımız işsizlik maaşını alabilir mi? Teşekkürler ilgili bir yazı ile cvplayabilirse niz memnun olurum bu konu ile ilgili özellikle bir yazı yollayabilirseniz memnun olurum
  2. K

İrsaliyeye Eksik Fatura Kesme

Slm Kolay Gelsin Bir firmaya ayda diyelim 100 ton hammadde sevki yapıyoruz fakat firma ay sonunda diyorki ben bu malın 80 tonunu imalatta kullandım o yüzden 80 tonluk fatura kesin 20 tonluk fatura sonra kesilsin ve bu adamların şartı şimdi bu firma büyük ve mecburen dediklerini yapmak zorundayız...
  3. K

Yıllara Yaygın İnşaat İşlerinde Kesilen Vergilerin Hangi Yıl Beyannamesinde Göst

Slm Kolay Gelsin Yıllara yaygın inşaat işi ile ilgili 2005 yılında işe başlandı ve 2009 yılı eylül ayında tamamlandı 2005 yılında hak edişlerden kesilen %3 tevkifat toplamı: 12500 tl 2006 yılında hak edişlerden kesilen %3 tevkifat toplamı: 24500 tl 2007 yılında hak edişlerden kesilen %3...
  4. K

5754 Nolu Kanuna Göre Borcu Yoktur Nasıl Alınır

5754 nolu kanuna göre borcu yoktur nasıl alınır internetten alınan borcu yoktur olurmu
  5. K

Doğum Borçlanması ile İlgili 2 Örnek Soru

Slm Kolay gelsin Doğum borçlanması ile ilgili 2 örnek soru hazırladım benim kafamda bazı cevaplar var fakat farklı görüş veya uygulamış kişiler varsa cevapları için mutlu olurum OLAY 1 Ayşe Tülin İşe giriş (ilk sigortalılık başlangıcı) 02.03.1995 Sigortalılığa ara verme(işten ayrılış)...
  6. K

Aynı Ortağın Farklı İşyerlerine İşçi Nakli

Slm Kolay Gelsin Ahmet diye bir ortak iki şirketi var yani iki farklı şirkette ortak A Ltd. ve B Ltd. A ltd.deki bir işçiyi BLtd. ye ssk lı olarak nakletmek gün arası vermeden istiyoruz işçi çıkış nedeni nakil mi olmalı yoksa ne olmalıdır -Aynı işyeri değil (farklı iki firma) sadece ortaklarda...
  7. K

SGK Borcu Yoktur e-Borcu Yoktur

Slm Kolay Gelsin 2008/10 . ay için ek bildirge verdik ve 95 ytl borç tahakkuk etti yani 95 ytl borcumuz var fakat ssk e bildirgeden e-borcu yoktur yazısı isteyince veriyor normalde borç olunca vermemesi gerekmiyor mu ben şöyle düşünüyorum borç belli bir tutarın altında diye mi yapıyor veya...
  8. K

Liman İnşşatı -Marina İnşaatı Asgari İşçilik Oranı

Slm Kolay Gelsin Firmamız Liman inşaatı marina inşaatı yapacak asgari işçilik oranı nedir Teşekkürler
  9. K

Ötv Beyannamesi Hakkında

Slm Kolay Gelsin Ötv beyannamesi genel hatları ile nasıl doldurulur genel hatları ile ötv de ki tecil terkin nasıl oluyor petrol ürünleri için Teşekkürler
  10. K

Y. Dışı Borçlanma ve Emeklilik

Slm Kolay Gelsin Yurtdışında çalışan kişi var almanyada fakat orda emekli olamamış türkiyede iken sigortalılığı var mış şimdi yurtdışındaki çalışma günlerini burda borçlanıp emekli olmak istiyor bu mümkünmü normalde mümkün fakat bu kişi türk vatandaşlığından çıkmış alman vatandaşı olarak...
  11. K

Diib Ve İhracat Lı Kdv Beyannamesinde Gümrük Byn Ve Diib Evrakları

Slm Kolay Gelsin Hem DİİB li satış yapıyoruz hemde ihracat yapıyoruz şimdi şubat kdv beyannamesini vereceğiz bynnameyi verdikten sonra hemen DİİB sinin onaylı fotokopilerini ve ihracat beyannamelerin in de YMM onaylı fotokopilerini vergi dairesine vermemiz gerekirmi en son gün kdv byn verme günü...
  12. K

Kdv Beyanında İhracat Bilgileri

Slm Kolay Gelsin Kdv beyanını doldururken sadece ihracat varsamı doldururuz yani ihracatı biz yapmışsak ayrıca ihraçkayıtlı ile ilgili satış ft.gibi bilgiler doldurulmalımıdır
  13. K

Sorumlu Sıfatı ile Kdv Ödeme Hangi Bynname ile

Slm Kolay Gelsin Y.dışı hizmet faturası var ve bunun kdv si sorumlu sıfatı ile byn edilecek e byn da 2 nolu kdv byn diyor birde kdv tevkifatı (9015) deniyor benim bildiğim kdv tevkifatından da hemde sorumlu sıfatı ile de olsa 2 nolu kdv bynnamesi ile verilir doğrusu nasıl arkadaşlar
  14. K

A.Ş.de Hisse Senetleri

Slm Kolay Gelsin A.Ş.de nama ve hamiline hisse senetleri ne demektir yani bir örnekle normal aile şirketlerinde işte 1000000 tl sermayeli 950000 ....kişinin gibi yani butür firmalarda hangi hisse senedi olmuş oluyor örnekle açıklayabilirmiyiz benim anladığım örnek verdiğim nama yazılı hamiline...
  15. K

DİİB li Satış için YMM Rapor Gelme Süresi

Slm Kolay Gelsin Bir firmaya 4 ay önce DİİB ile satış yaptık 4 ay geçti fakat hala ymm raporu göndermediler ve gelmeyince vergiyi mecburen nakit ödedik bu ymm raporu için bir süre varmıdır yani mecburi bir süre varsa ne kadar ve bununla ilgili kanun tebliğ vs. Teşekkürler
  16. K

e Byn Programı Nasıl Güncellenecek?

e byn programı nasıl güncellenecek?
  17. K

Özel Sağlık veya Bireysel Emeklilik Ödemeleri Gider Kaydı

Slm Kolay Gelsin 1-Kurumlar vergisi mükellefi firmanın ortağının kendisi için özel sağlık veya bireysel emeklilik ödemeleri gider yazılabilinir mi? 2-Gelir vergisi mükellefi şahsın kendisine ait özel sağlık sigortası veya bireysel emeklilik ödemeleri gider yazılabilinir mi veya sınırlı ise sınır...
  18. K

İndirilecek Kdv Listesi-Soru

Slm Kolay Gelsin İndirilecek kdv listesi hazırlanırken bir marketten alışveriş yapılıyor ve 4 adet fatura 150+100+200+280=730 tl şimdi firma bu 730 tl yüzünden tüm faturaları tek tek gösteriyor nedenide aynı müşteriden isterse 10 ar tl lik 70 adet fiş olsun artık onlar 670 sınırını geçmiş demek...
  19. K

Kur Farkı Ft. sı Nasıl Kesilir

Slm Kolay Gelsin Verdiğim örnek gerçek olmayan tutarlar ve kurlar sadece olayı anlamak için yapılmıştır -16.05.08 de 10.000 usd+kdv =11.800 usd y.içine satış yaptık kur 1.60 tl idi ve sonuçta tutar tl olarak 16.000 tl+2.880=18.880 tl olarak belirtildi tabi satış usd üzerinden -alıcı ilk...
  20. K

YMM Mkz Muhtasarda Gösterimi

Slm Kolay Gelsin Şirkete kesilen Ymm makbuzunun muhtasar bynında hangi kod da beyan edilmelidir Teşekkürler