Arama sonuçlarınız

1. A

Şirketin gerçek kişiye dönüşmesi

herkese iyi çalışmalar.bu son düzenlemelerle limited şirket nasıl gerçek kişiye dönüştürülebilinir.neler yapmamız lazımdır.
  2. A

Malulen emeklilik..

herkese iyi çalışmalar..bizim işyerinde çalışan sgdp ye tabi emekli gece bekçisi,iş yerine giren hırsızın yaralaması sonucunda kafasından yaralanmış çeşitli ameliyatlar geçirmişti.2aya yakın hastane de tedavi olmuştu.iyileştikten sonra da korkuyorum diyip işten ayrılmıştı.ayrıldıktan sonra...
  3. A

KOSGEB Destekli İşci...

herkese merhaba..kosgeb destekli işci çalıştırmanın şartları ve nasıl yol izlemem konusunda bilgisi olan var ise paylaşırsanız memnun olurum..maaşını ve ssk sını kosgeb mi ödüyor nasıl oluyor ayrıntılı bilgisi olan var mı acaba?şimdiden tşkler..
  4. A

Oto alım satımı

herkese iyi çalışmalar.oto alım satım işini yapacak olan yeni bir mükellefimiz var.bu mükellef oto alım satım işinin yanı sıra gıda ve emlakcılık da yapmak istiyor.2.sınıf deftere tabi olacak.gıdayı yapabilir ama emlakcılığı yapabilirmi.artık herkes emlakcılık yapamayacak bunu bir şekle...
  5. A

Sigorta kolu hk.

herkese merhaba...sürücü kursunda haftada 3-4 saat giren öğretim üyesi öğretmenlerin girişleri ssk giriş bildirgesinde ki sigorta kodu tüm sigorta kollarına tabi 1.kodumu işaretleyeceğiz yoksa 15.sıradaki usta öğr.veya sözleşmeli öğr.kodu mu işaretlenecektir.15.kod yerine 1.kodu yazsam ne gibi...
  6. A

Tevsik zorunluluğu..

herkese iyi çalışmalar...5000liranın üzerindeki meblağların bankadan geçme zorunluluğu var evet ama bu birbirleriyle karşılıklı mal alışverişi yapıp mahsuplaşan firmalar için durum ne olacak.aramaya baktım ama konuyla ilgili net cevap bulamadım.benim bildiğim karşılıklı mahsupta olsa bankadan...
  7. A

Kullandırılmayan izin ve ücreti hk.

herkese kolay gelsin..bizim muallakta kaldığımız bir konuda fikirlerinizi bekliyoruz..bir işyeri işcilere izinlerini kullandırmıyor ama her işcinin yılına denk gelen izin ücretini maaşına artı olarak veriyor.yani örneğin işcinin maaşı 600 liraysa izin ücreti de 440liraysa 1040lira...
  8. A

Öğrencinin ssk' lı olması.?

herkese merhaba.mükellefimiz olan bir şirketin ortaklarından oğlunu şirkette sigortalı göstermek istiyorlar.oğlu üniversite öğrencisi ve işyeri adresinden ayrı bir yerde okuyor.ben en basitinden işle çocuğun farklı illerde olmasından dolayı olmayacağını söyledim ama ısrarla yapanların olduğunu...
  9. A

Yeni Ba/ Bs

yeni yayınlanan ba/bs formlarında akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişleride beyan edilecekmi.akaryakıt fişlarini kime ne kadar olduğunu ne bileceğiz.her gün ayrı bi iş yükü..
  10. A

Proje Tarihi mi Sözleşme Tarihi mi?

doğalgaz ısı sistemleri üzerine hem alım satım yapıp hem de mühendislik faaliyeti de olan bi ltd şti miz var.doğalgaz işini yaparken müşterilerle sözleşme yapıyoruz hemen hemen 1-2ay sonrada inşaatlar tamamlanıyor bizde projelerini çizip hemen doğalgaz tesisatını döşüyoruz.burada fatura keserken...
  11. A

Muhtasar Beyn.

bu kadarına da pes doğrusu.aylık veya üç aylık verilen muhtasar beyn.de ödeme kesintisiyle ilgili bilgileri düzenlediğimiz tabloda muhasebeci veya kiralayanın tc ve vergi numaraları olmayan mükelleflerle ilgili olarak muhtasarlarına düzeltme beyannamesi istiyorlar.vergi kaybı yok neden bunun...
  12. A

İzin Ücreti

herkese merhaba.şimdi biz işyerimizde işciye hak kazanmış olduğu izin süresini göz önüne alarak izin ücretini hesaplayıp maaşına artı olarak izin ücretini de veriyoruz ama karşılığında izinini kulanmıyor işci.bu yanlış bir uygulamamıdır sizlerce.eğer iznini kullandırırsak işciye yine izin ücreti...
  13. A

SMM Erbabı Şirket Ortağı Olabilir mi?

merhabalar.limited şirket ortaklarından biri öğretmenliğe dönmek istiyor ve bir özel okulla anlaşarak ssk lı olarak önümüzdeki ay işe başlayacak.yeni çıkan yasaya görede şirket ortağı ssk lı olarak çalışamayacağı için mecburen hissesini devretmek zorunda ve ortağın eşi de diş doktoru smm erbabı...
  14. A

Kira Ödemeleri

ilimizde maliye yeni bi uygulama başlattı;işci çalıştırmayıp sadece kira ödemelerinden oluşan muhtasar beyannamelerini 3aylıktan,aylığa çevirdiler ve aylık beyanname vermemekten 1700cezaları kesmeye başladılar.bu konuyla ilgili muktezayı falan öne sürdük ama kabul etmiyorlar.sizlerce böyle...
  15. A

dua edelim hep beraber

arkadaşlar bugün 07.05.2009 tarihli saat 9.30da olan anayasa mahkemesinin gündeminde VUKmükerrer 355/1 maddesinin iptali konusu görüşülecek.yani artık e-beyandan dolayı ba/bs ler ve diğer vergi beyannamelerini internetten vermediğimizden dolayı 1700lira ceza kesemeyecekler inşallah...haydi hep...
  16. A

5811 Sayılı Kanun

arkadaşlar size vergi dairesinin bile çözümsüz kaldığı bir soru yöneltmek istiyorum.2adi ortaklı veteriner mükellefimiz 5811 sayılı kanundan yararlanmak istiyor ama 5811 yasaya göre yararlanılacak beyanname adi ortaklık adına mı olacak yoksa her iki adi ortağın adına tek tekmi düzenlenip...
  17. A

Eczanelerde İnceleme

herkese selam.bizim eczane mükellefimiz ilde olan eczane incelemelerinde küpürsüz reçete kapsamında bazı ilaçlar reçeteler falan incelemeye alındı.1sene olacak sonuç çıkmadı çıkacağıda benzemiyor.ben bu yılın sonun da stok tutturmak için incelemede olanları karşılık ayırarak gidere atmayı...
  18. A

Mahkeme Yoluyla Tasfiye

herkese merhaba.tasfiye sürecini beklemeden şirketi tasfiye etmek istersek mahkeme yoluyla tasfiyeye gidiliyor bunun için ne gibi şartlar gerekli mesela hiç gelir kaleminin olmaması mı gerekli?bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa seviniriz.iyi çalışmalar
  19. A

Veterinerlik Faaliyeti

herkese merhaba arkadaşlar yeni veterinerlik faaliyeti üzerine bi işyeri kurduk.bununla ilgili olarak veterinerler sm defteri ve işletme defteri tutuyorlar.hayvan ilaçı alıp satma işletme defterine kayt oluyor peki tohumlama,aşı,ve diğer hangi kalemler hangi deftere kayt olacak ve eğer serbest...
  20. A

Şirkette Devir

herkese merhabalar.A ltd.şirketinin demirbaşlarını B ltd.şirketine satışını yaptık.bununla ilgili evrakları dilekçeleri maliyeye ve ssk ya bildirdik.ancak verilen dilekçelerde demirbaş satışı yapıldı ibaresi yerine A ltd şrki B ltd.şirketine devrolunmuştur.ibaresi kullanılmış ve maliye bunu esas...