Arama sonuçlarınız

1. ferhat

Ulaşım Hizmeti Hakkında

Sayın tylnslm Bir işverenin personeli için yaptığı nakdi ödemeler haricinde İstanbul Kart, kentkart, akbil ..vb benzeri toplu taşıma araçlarında geçerli kart ödemeleri net ücretin bir ögesi olarak değerlendirilerek ücretin brüt tutarı üzerinden yapılan hesaplamayla beraber Gelir Vergisi Kanunu...
  2. ferhat

KÇÖ Para İadesi

Adım; İŞKUR dan Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgilenen personel ile iletişime geçilmelidir (Mail veya Telefon görüşmesi), Adım; Fazla Ödemelerin olduğu aya ait (Puantaj Kayıtları ve SGK kayıtlarının uyumlu olduğu) ‘Oran Excell’ tablosunu Kısa Çalışma Ödeneği ile irtibatta olduğunuz personele e posta...
  3. ferhat

Sigorta Acenteleri Tarafından Düzenlenen Yansıtma Faturasında KDV Beyanı

Sevgili formdaşlar Bu konuyu şöyle netleştireyim. Eğer fatura size kesilir. Siz sigortaya yansıtma faturası keserseniz. O zaman indirim konusu olur. Ancak direk sigortaya kesilen tamir faturasının kdv'si indirim konusu olmaz
  4. ferhat

Sağol Tahsinim. Bende senin bayramını kutlarım. Sevdiklerinle nice bayramlara
  5. ferhat

Gekap Beyannamesini Vermek Mümkün mü ?

Sevgili kardeşim Day-Dream Gekap beyannamesinde öncelikle bu beyannameyi Üretim ve İthalat yapan firmalar verecek. Ayrıca bunlardan ürün alıp (yarı mamül-mamül) kendi marka, işaret vb. kullananlar bu beyannameyi verecek. Bunun dışındakilerin beyanname vermesi zorunlu değil. Onun için öncelikle...
  6. ferhat

Yeni Şahış İşletmesi Kurulurken,E-Arşiv Fatura E-Defter Yaptırabilir miyiz ?

Sayın Miy_ey Şahış işletmesi kuruluş yapıldı E arşiv başvurusu yapıldı E irsaliye başvurusu yapıldı. E defter başvurusu yapıldı E mühür başvurusu yapıldı. Bunların hepsi doğru yapılabilir ve sizin için iş açısından kolay olur. Avantaj ve dezavantajları ne olur? Yukarıda yazdığım gibi iş...
  7. ferhat

Tahsinim nasılsın ? İyimisin ? İşlerin nasıl ? Umarım iyidir. Soruna gelince hem soruyu yazmışsın ! Hem cevabı !:);) Senin sorudan özetliyeyim. 1-) Bildiğiniz üzere sigorta acenteleri kdv mükellefi değildir.tüm masraflar kdv dahil olarak kaydedilir.ancak demirbaş vs.gibi bir satış...
  8. ferhat

Kar Payı Ödemesi

Sayın muku82 Kar payı ödemesini geçmiş yıl kârlarının dağıtıma konu edilmemesi; dağıtım tutarının 2019 yılı net dönem kârının %25'ini aşmaması; ve yönetim kuruluna kâr payı avansı dağıtımı yetkisi verilmemesi. şeklinde yapmanız gerekir. Eğer yapmazsanız dağıtılan kar paylarını faizi ile...
  9. ferhat

Hayatımızdan Altı Sıfırı Çıkarabildik mi ?

Bu ağız alışkanlığıda olabilir. Eskiler böyle kullanıyor. Onlar sana söylediklerinde sen kafandan 6 sıfırı at
  10. ferhat

Nakdi Yardım Giderleştirilmesi Hk.

Sayın tankut Gider Pusulası ile giderleştirebilirsiniz. Stopaj oranı %20 hesaplanacak. 1.000.-TL brütleştirip üzerinden % 20 hesaplayacaksınız. Yalnız DİKKAT etmeniz gereken Gider hesabı K.K.E.G olacak.
  11. ferhat

İnşaat Bittikten Sonra Natamam Olan Dairelerde Oluşan Maliyet Kaydı

Sayın asuri Aslında bu iki natamam daireler 151 hesapta durması daha sonra haziran ve temmuz ayında oluşacak masraflar ile beraber 151 hesaptan 152 hesaba alınması gerekirdi. Bundan sonra yapacağınız iş haziran ve temmuzda çıkacak olan bu masrafları 152 hesaptaki bu dairelerin üstüne ilave...
  12. ferhat

Şahıs Firmasına Kredi ile Araç Alınması

Day-Dream, Sevgili Kardeşim İşletme esası da olsa dönemsel olarak mı giderleştirmem lazım. Evet Fatura elime geldiğinde kdv ve ötv yi gider yazdım . Doğru, maliyete de ekleyebilirdin. Senin seçimlik hakkın Sonra kalan bakiyeyi amorti edeceğim. Kredi faizi benim nerede karşıma çıkacak ...
  13. ferhat

E-arşiv Faturası Kullanıcısının Yanlış Düzenlediği Fatura İçin Gider Pusulası Düzenlenir mi ?

I- KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU UYGULAMASI 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun; - (1/1) maddesinde; Türkiye'de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin katma değer vergisine tabi olduğu, - (29/1) maddesinde; mükelleflerin...
  14. ferhat

Zirai Kazanç Mükellefiyeti

Sayın fakelove ve emrecnl7 Sayın zekiyamanın dediği belirttiği gibi; 400 dönüm araziden bir mahsul alınıyormu o önemli gelir vergisi kanunu madde 54 teki hadlere bakıp uygun olanı bulun eğer araziden mahsul alımı mevcut ise nitekim bununla ilgili madde 53 te "54' üncü maddede yazılı ziraat...
  15. ferhat

Şahıs Firmasına Kredi ile Araç Alınması

Day-Dream sevgili kardeşim Binek otomobil giderlerine ilişkin son çıkan tebliğde leasing yoluyla elde edilecek araçlar içinde ödenecek anapara, faiz gibi kalem ayrımlarında tamamını Gider kısıtlamasında Mülkiyet veya kiralama ayrımı olmadığından; Araçlar için yapılan tüm Giderlerin, Kredi...
  16. ferhat

Amortisman(Yeniden değerleme)

Sayın Mehmed (Yeniden Değerleme Enflasyon Muhasebesi ile kaldırıldı ama ben yine yazayım. Geç cevap için Lütfen kusura bakma) Demirbaşı yeniden değerlemeye tabi tutarsan Amortismanın da değerlemeye tabi tutarsın Demirbaş değerlenince farkı 522 hesaba atılır. Amortismanı değerlenince Gidere...
  17. ferhat

2 Milyon TL Tutarlı Fatura

Sayın Beren 2 milyon TL tutarında komisyon faturası bana biraz garip geldi. Ne komisyon faturası bu Boğazda yalı,malı mı satıldı ? Yada altın ticareti mi ? Yoksa birilerinin Kurumlar, Gelir yada KDV'sini düşürmek için mi ? yapılıyor. Birde şu var bazı Hackerlar dolandırdıkları kişilerin...
  18. ferhat

İcra Takibine Konu Faturanın Gider Gösterilebilmesi

Size kesilen fatura ise ödenip ödenmediğine bakılmaksızın kanuni defterlere kaydedildiği yılda KDV'yi indirim konusu yaparsınız. Eğer fatura Gider faturası ise Giderlere, Mal faturası ise alışlara işlersiniz. Bu faturanın ödenip ödenmemesi, icra takibine konu olması sizi ilgilendirmez. Eğer...
  19. ferhat

Defter Beyanda İnternet Üzerinden Satış İadesi Hk.

Şimdi tebliğ ne kadar kanun üzerine çıkar o tartışılır onun için biz işi detayına değil kolayına bakalım. satışta faturasında gözüken aynı numara yazarsanız da kendi faturanızdaki tutarın bir kısmına da iade yapmış olacaksınız. Ama iade kısmında kişinin imzası varsa, İadenin de ispatı kargo...