Arama sonuçlarınız

1. R

Nominal Bedeli 60 Lira Olan Hissenin 1.500 Lira Olarak Devir Kaydı!

Merhaba, Muhasebe kayıtlarında 60 TL olarak görünen hissenin 1.500 TL olarak devir edilmiş olmasının kaydını rica edebilir miyiz? Arada ki farkın yeni giren ortağın sermaye rakamına eklenmesi gerekiyor sanırım. Yardımlarınızı rica ediyorum.
  2. R

Araç Kredisinde Kesilen Hayat Sigortası Poliçesinin Durumu

Çekilen araç kredisi için anonim şirketimizin sahibine hayat sigortası poliçesi keserek şirket banka hesabımızdan çekilmiştir. Bu tutar gider olarak indirilebilir mi? % kaçı indirilebilir? Ya da kanunen kabul edilmeyen gider olarak mı yazılmalıdır? Bilgilerinizi bekliyoruz.
  3. R

Damga Vergisi Defteri Ara Tasdik Zorunluluğu

Merhaba, Firmalardaki Damga Vergisi defter ara tasdik zorunluluğu kaldırılmış mıdır? Bu konu ile ilgili bilgisi olan arakadaşlardan bilgi bekliyorum.
  4. R

Fatura Şekli

Merhaba, Şikretimiz için bastırdığımız faturalar üç nüsha... Fakat üzerlerinde asıl, suret1, suret2 yazmıyor... Bu bizim için sıkıntı yaratır mı? Bunların yazması zorunlu mu? Kolay gelsin.
  5. R

Albüm, Prodüksiyon Maliyetleme, Haklar

Merhaba, Biz prodüksiyon firmasında muhasebe tutuyoruz. Albümlerin maliyetlerini direkt giderleştiriyorum ama patentlerde de görmem gerekmiyor mu? Yarın öbür gün devir veya satış yapılırken bize sıkıntı doğmaması için haklar hesabına atmam gereken kalemler hakkında bana yol gösterir misiniz?
  6. R

4. Dönem Geçici Vergi Sonrası Gelen Faturalar

Merhaba, 4. Dönem Geçici Vergi Beyanı sonrasında mutabakatta faturaların eksik olduğu anlaşılmıştır. Bu faturaların durumu ne olacak acaba? Bilgisi olan var mı? Kolay gelsin.
  7. R

Belediyelerde KDV Tevkifatı'nın Ayrımı...

Merhaba, Ben bir organizasyon firmasının muhasebesini tutuyorum. Bu firma zaman zaman belediyelerin organizasyon işlemlerini yapıyor. Bazı belediyelere kestiğimiz faturalar için bizden tevkifat istenirken bazı belediyeler tevkifat olduğu için faturayı reddediyor. Burada ayrım nedir? Bilen var...
  8. R

Kargo Faturalarında Ticari Değildir İbaresi...

Merhaba, Firmamızın kesmiş olduğu faturaları firmalara gönderirken düzenlenen kargo faturasında ticari değildir ibaresi yazıyor. Bu faturaları 760 hesaplarda izlemek bizim için sorun teşkil eder mi? Kolay gelsin.
  9. R

Hizmet Şirketlerinde 770' li Hesapların Kullanımı!

Merhaba, Hizmet üretimi yapan şirketlerde 770 hesaplarının kullanımı ile ilgili fikirlerinizi alabilir miyim? Ben şuan için bütün giderlerimi 740 hesaplarında izliyorum. Fakat böyle olması gerektiğini ifade ettiler bazı arkadaşlar. 770 hesaplarının kullanılmamasının eleştiriye konu...
  10. R

Kredi Kartı Taksitli Satış İşlemleri

Merhaba, Kredi kartı ile 2012 yılının 10. ayında 6,500 TL'lik 9 taksitli bir alım yaptık. Benim merak ettiğim konu şu ki ilk kaydı 320 borç 309 alacak yapıp toptan 6.500 TL'yi çıktığımızda taksitlerin zamanı gelince afallayıp bu taksitler neydi diye kalmayı engellemek için 309 yerine 379 borç...