Arama sonuçlarınız

1. I

Binek Araçta Ötv Kdv

Binek araçta KDV ve/veya ÖTV yi gider gösterebiliyoruz ya da maliyete atabiliyoruz. Sorum şu; ÖTV nin tamamını gider göstermek zorunda mıyız yoksa bir kısmını gösterme imkanı var mıdır? İyi çalışmalar
  2. I

Belirli süreli sözleşmelerde tek taraflı fesih

Bir firma ile iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi yaptım ve sözleşme maddelerinden biri de "Sözleşme bir yıllıktır, Taraflardan birinin, sözleşme bitim tarihine 1 ay kalana kadar sonlandırma bildirimi olmadığı sürece sözleşme 1 yıl daha uzar" deniyor. Maddeye göre herhangi bir bildirim...
  3. I

Aracılık sözleşmesiyle girilen beyanname için ödenen ücret

2010 yılında e-beyanname giriş ücretleri 10'ar tl idi. Sadece yıllık beyanname 15 tl. 2011 yılı için 50şer tl, yıllık beyanname 250 tl. (odanın 2011 yayını....) Yanlış mı anlamışım, bir gariplik var mı?
  4. I

KDV ve ÖTV si gider gösterilen araçta amortisman

Merhaba, Serbest meslek mükellefi 36770 tlye aldığı aracın 14024 tl lik ötv ve kdvsini gider olarak gösterirse, kalan 22746 tl lik ksım için 4549*3=13647 tl amortisman ayırdı. Araç 3 yılın sonunda satılacaksa serbest meslek defterine nasıl işleneceğini yazar mısınız. Araç satış bedeli : 27500...
  5. I

Serbest meslekte eğitim ve sağlık giderleri

Merhaba, Serbest meslek mensubunun kendisi, eşi ve çocukları için yaptığı sağlık ve eğitim harcamaları yıllık beyannamede gider olarak gösterilebiliyor. Aşağıdaki durumlar bu tanım için geçerli midir? 1- Çocukları için ödenen servis ücreti. 2- Çocukları için ödenen kırtasiye ücreti 3- Banka...
  6. I

Sigortalı çalışılan yere SM makbuzu

Merhaba, Serbest meslek mükellefi, aynı zamanda sigortalı olarak çalıştığı yere yaptığı ekstra işler için serbest meslek makbuzu kesebilir mi? İyi çalışmalar
  7. I

Cami yaptırma derneklerine yapılan bağış

Merhaba, Serbest meslek mensubu, makbuz karşılığı cami yaptırma derneklerine yaptığı bağışı gider olarak gösterebilir mi? Ya da yıllık beyannamede mi gösterecek? İyi çalışmalar
  8. I

İki yerde birden sigortalı olma durumunda

Merhaba, İki veya daha fazla yerde sigortalı olarak çalışılması (prim gün sayısı 30u aşsa da 30 sayılmak üzere) mümkün. Bu durumda çalışılan A ve B şirketleri neye göre ödeme yapacak? (ücret net üzerinden çalışana ödeneceği düşünülürse) Yani her ikisi de bağımsız olarak hangi vergi dilimine...
  9. I

Mülkiyeti eşe ait olan evin stopajı

Merhaba, Eş üzerine olan ve ikamet edilen, aynı zamanda işyeri olarak gösterilen ev; kira ödenmediği, dolayısıyla gider gösterilmediği için stopaja tabi değildir. Bununla birlikte ev sahibi eşin, emsal kira bedeli üzerinden kira beyan etmesi ve vergi ödemesi gerektiğinden bahsediliyor...
  10. I

Apartman aidat ve giderleri

Merhaba, Serbest meslek + evimi aynı zamanda işyeri olarak göstererek faaliyetlerimi sürdürüyorum. Apartman aidatının yarısını gider olarak gösterebilir miyim? Evetse bunun için makbuz veya banka dekontu yeterli midir? Bir de aidat dışında yine apartman için ayrıca toplanan (çatı tamiri, bahçe...
  11. I

Amortisman Ayırmama

Serbest meslek vergi mükellefiyyim. Aldığım sıfır aracımın KDV ve ÖTVsini gider olarak göstermek istiyorum. Kalan kısmıyla ilgili olarak ise amortisman ayırmak istemiyorum çünkü araç satışında vergi dilimini yükselttiği için avantajlı olmuyor. Bu doğru bir uygula olur mu? Eğer uygulanabilir...
  12. I

Binek araca yapılan masraflar

Envantere kayıtlı binek araca takılan alarm, park sensörü, jant gibi malzemeleri gider olarak mı gösteriyoruz? Sınırı geçenler için amortisman ayırmak gerekiyor mu? Ayrıca araç temizliği, boya koruma gibi uygulamalar da gider olarak gösterilebilir mi?
  13. I

Evanterdeki araç satışı

Serbest meslek faaliyetimde kullandığım binek aracımı takasa vererek yeni bir araç aldım. Aracımı alan firma ne zaman müşteri bulursa o zaman satışı gerçekleştirecek. Ancak benim yeni aracı envantere dahil edebilmem için (Aralık 2009 itibariyle) eskisini çıkarmam gerekiyor. Sorum şu: Takasa...
  14. I

Serbest meslekte gider

Merhaba, Serbest meslek sahibi çalışma yeri gösterdiği evinin doğalgaz faturalarının yarısını gider olarak gösterebiliyor. Eve alacağı kombinin yarısı da aynı şekilde gider gösterilebilir mi? İyi çalışmalar
  15. I

Amortisman

Serbest meslek defterine tabi olarak çalışıyorum. Geçen sene eylül ayında aldığım bilgisayarın 1/4 ünü gider olarak deftere işledim. Geçici vergi veya gelir vergi beyanında deftere kaydettiğim için göstermedim. Amortismanın 2. bölümü için ne yapmam gerekiyor? Yine 1/4 ünü bu ay deftere...
  16. I

Araç Muayene Harcı

Serbest meslek mensubu olarak aşağıdaki yazıya dayanarak araç muayene harcını gider olarak gösterebilir miyiz? C- MUAYENE HARÇLARI Gelir Vergisi Kanunu'nun 40/6. mad¬desinde işletme ile ilgili olmak şartıy¬la harçların gider olarak indirilebile¬ceği belirtilmiştir. Taşıtlar için ödenen...
  17. I

Geçici Vergide Mahsup

Serbest meslek mensubunda tahakkuk eden : 1546 mahsup edilen : 2356 fark : -810 ytl Bu işlemde geçici vergi çıksaydı ödeyecektik. Ancak ödenen stopajlarından dolayı geçici vergide çıkan bu 810 ytl'lik miktarı bu ay ödeyeceğimiz KDVye mahsup edebiliyor muyuz? Bu durum gelecek yıl...
  18. I

Trafik Harcı

Merhaba, serbest meslek mensubu işinde kullandığı aktifindeki aracına ait egzos muayene ücretini (KDVsini düşerek) ve araç muayenesinde ödediği trafik harcını (Tamamını) gider gösterebilir mi?
  19. I

Muhasebecilerimizin Daha Aktif Olması Lazım

Serbest meslek mükellefiyim, muhasebeci değilim ama iş ilişkimiz var. Amacım bilgiçlik taslayarak ders vermek değil, zaten haddim de değil. Bir izlenimimi aktarmak istiyorum. İzlenimim benim karşılaştıklarımla sınırlıdır, sizleri tenzih ederim. Muhasebeci tanıdıklarımda bir çekiniklik var...
  20. I

Ev Ofisin Tadilat Giderleri

Merhaba Serbest meslek mensubu olarak şu an kirada oturduğum ev ofis olarak kullanıyorum. Kendi adıma alacağım bir evde burayı ev ofis olarak gösterdiğim taktirde, evde yapacağım tadilatları gider olarak gösterebilir miyim? Bu konuda sınır ve uyguama nedir. Teşekkür ederim.