Arama sonuçlarınız

1. E

Bir Şirketin Başka Bir Şirkete Franchising Vermesi Muhasebe İşlemleri

Merhaba Züccaciye ve dekorasyon ürünleri satan firma kendi markasının bayiliğini başka şirketlere vermek istiyor, bu durumda nasıl bir yol izlememiz lazım ? nasıl bir fatura kesmeliyiz ? Muhasebe kaydı nasıl olmalı ? nelere dikkat etmeliyiz ?
  2. E

Oto Alım Satım Yetki Belgesi

Merhaba Oto alım satım için istenen yetki belgesi olmadan özel matrahlı satış yapabilir miyiz ? Birde kdv tebliğ sıra:26’ya göre faturalı alınan araçların kdvsini indiremezsiniz diyor? Sizin görüşleriniz nelerdir ?
  3. E

İşyeri Devri

merhaba yeni bir mükellef market işletmesi devir alacak, özellikli yapmam gereken birşey var mı muhasebe olarak ? normal işe başlama bildirimi yapacağım, bunun dışında nelere dikkat etmem gerekiyor ? teşekkürler.
  4. E

Oto Alım Satım Yetki Belgesi

Merhaba oto alım satım mükellefiyeti açmak isteyen bir kişi var, lise diploması olmadığı için yetki belgesi alamıyor, okuduğum kadarı ile 31.08.2020’den sonra yetki belgesiz alım satım yapılmayacak yönünde, vergi dairesi ile görüştüm, bizim açımızdan sıkıntı yok ama ticaret bakanlığı ile görüşün...
  5. E

Araba Satışı Özel Matrah

merhaba mükellefimizin bir firmadan 50 bin tl özel matrah ve 2000 tl kar olan bir araç faturasını kayıtlara aldık, biz bu aracı 55 bin tl'ye satacağız, biz nasıl çıkacağız bu aracı ? 50 bin özel matrahı görecek miyiz ? yoksa 55 bin üzerinden mi kdv ayıracağız ? ( 2 taraf oto alım satım faaliyeti...
  6. E

Gelir Geçici Vergi Geçmiş Yıl Zararı

merhaba 2019 yılında 4 dönem geçici vergide 11000 tl 2018 zararını gösterdik. 2019 yılı gelir vergisinde geçmiş yıl zararını 4000 tl kar kadar gösterdik. 2020 yılı 1.dönem gelir geçici vergide 7000 tl yi gösterebilir miyim ? konuştuğum kişiler, gelir vergisinde 11000 rakamı tam göstermediğim...
  7. E

Yeni Kurulan Şirket Kasa Sorunu

merhaba yeni kurulan galeri mükellefimiz araç alımı yaptı,alınan aracın ödemesini 331 ortaklara borçlar hesabında mı çıkmam gerekiyor yoksa 331 den 100 kasa hesabına para aktarımı yapsam uygun olur mu ? iyi çalışmalar.
  8. E

Sermaye Ödemesi ve Para Çekme

merhaba yeni kurulan bir şirket sermaye ödemesi yaptıktan sonra bankadan çektiği parayı 131 hesapta mı izlemeli yoksa kasada mı ? ödemelerimizi 331 hesaptan karşılıyoruz, şirketin çok bir faaliyeti olmadığı için kasada para olmuyor? kasada para olması için nasıl bir yol izlemeli ? iyi çalışmalar...
  9. E

İmar Barışı

merhaba imar barışı ile ilgili özelge okudum ama emin olamadım, şirket aktifine kayıtlı binaya 120000 tl civarında yapı kayıt belgesi ödedik ve bu binanın yaklaşık 20 senelik daa amortismanı var, şimdi bu 120000 tl'yi maliyete ekleyip 20 yıl amortisman mı ayırmam gerekiyor ? birde imar barışı...
  10. E

Stopaj Ve Damga

Merhaba Ödenmeyen stopaj ve damga vergisinin kaydı nasıl olacak ? Bordroda ki agi,damga,gelir vergisi nasıl kapatılacak ? Sgk primi ödenmediği zaman; 361 b 368 a Şeklinde olacak değil mi ? İyi çalışmalar
  11. E

İmar Barışı

Merhaba Şirket adına olan tapu için imar barışı ödemesi yapıldı ama ödeme şirket müdürünün e-devleti ile yapıldığı için dekontta müdürün ismi be soyismi yazıyor. 1-imar barışı ödemesi gider yazılabilir mi ? 2-yazılsa bile dekontta şirket ünvanı geçmediği için sıkıntı olur mu ? İyi çalışmalar.
  12. E

Oto Kiralama (rent a car)

Merhaba Tek ortaklı araç kiralama şirketi(ltd.şti) kurmayı düşünüyoruz, aktifine aldığı araçları 254 hesaba atacağız değil mi ? Alınan araçların kdvsini düşebilir miyiz ? Mtv,sigorta,muayene,yakıt,bakım onarım giderlerini düşebilir miyiz ? Gider pusulası bastırmaya gerek var mı ? Yoksa araç...
  13. E

360 Fazla Devreden Bakiye

geçmiş yıldan 12 kuruş fazla olan kdv ve kurum geçici vergi bakiyesi var, dekontlarına göre 12 kuruş fazla görünüyor ve ben devredene göre atsam, damgayı normal görsem ve kasadan o şekilde ödesem sıkıntı olur mu ? önceki muhasebecinin kapanış fişinde gördüm.
  14. E

Serbest Meslek Geçici Vergi

merhaba 2019 1.dönem geçici vergide ödenecek vergi kestiğimiz tevkifatlar sayesinde sıfırlandı, sormak istediğim 2018 yılı geçmiş yıl zararları 11000 tl civarı, bunu yazabilir miyim ? ödeme çıkmadan geçmiş yıl zararı yazmak sıkıntı olur mu ?
  15. E

Gider Faturası

merhaba ba-bs tutarını geçmeyen gider faturalarını işlemesek olur mu ? bazen mükellefler gereksiz fatura kestiriyor ama ba-bs tutarlarının altında oluyor genelde, bunları işleme almasak olur değil mi ?
  16. E

Huzur Hakkı Genel Tatil

merhaba a.ş huzur hakkı hesaplamasında yılbaşı tatili dikkat alınır mı ?yoksa sadece hafta tatillerini mi yazacağız ? lucada huzur hakkı hesaplarken yılbaşı tatilini de hesaplıyor ?
  17. E

Demirbaş Satışı

Merhaba Şirketin demirbaş satışı oldu, sormak istediğim bu satışın karını 679 hesabına işledim, kdv beyannamesi kümülatif toplama eklemek gerekiyor mu ? Kümülatif tanımı 600+602 şeklinde, 679 hesabınıda mı tanımlayacağız ?
  18. E

Ortağın Şirket Hesabına Para Yatırması

Merhaba Muhasebe ve vergi ödemeleri için ortağın atm’den şirket hesabına para yatırması 331 hesabına mı atılır ? Yoksa 100 kasa mı yapalım? Mesela muhasebeciye para ödeyecek ve 1000 tl para yatırıyor şirket hesabına, ortak şirkete borç para vermiş gibi görünür mü ? O gün içinde hemen muhasebe...
  19. E

Gelir Vergisi Defter Beyan

merhaba gelir vergisi beyannamesinde bağkur sicil no kısmına tc mi ? bağkur sicil no mu yazılacak ? mesleki teşekkül kısmına bağlı bulunduğumuz muhasebeciler odasını mı yazacağız ve numaraya odanın sicil no sumu ? yoksa belgenin üstündeki ruhsat numarasını mı yazacağız ? birde tevkifat listesine...
  20. E

İşyeri Tadilat

Merhaba Mükellef yeni bir işyeri açacak ve tadilat yaptırıyor, işletme defteri için herhangi bir işlem yapmaya gerek olur mu ? Açılışını daha vermedik ? Tadilat için fatura kestirebilir miyiz ?