Arama sonuçlarınız

1. H

Ortaklık Yapısı Ve Şartları (SMMM)

Merhaba, Hizmet: Musterilere danismanlik ve raporlama hizmeti vermek isteyen bir firma kayit surecini de kendi yonetip denetci bir mali musavirin (bordrolu veya ortak) kayitlarin ve vergi beyanlarinin dogrulugunu kontrol etmesini istiyor. Yontem 1: Buradaki sorun mali musavirin yapacagi is...
  2. H

Hesap Planı - Operasyonel Giderlerin Kırılımı

Merhaba, Hesap plani olusturuken operasyonel giderler de nelere dikkat ediyorsunuz; - Fonksiyon bazli : Satis, Pazarlama, Danismanlik, IT, Mulk/Kira, Kirtasiye, Diger vs - Gider bazli : Degisken, Sabit - Departman bazli : Sanirim masraf merkezi yeterli olur, hesap planinda bolmeye gerek yok...
  3. H

Cafe / Restoran Maliyet Ve Kontrol

Merhaba, Restoran ve kafeler için maliyetleri nasıl kontrol edebiliriz? Standart maliyet kullanıp dönem sonları sayım sonuçlarına göre gerçek maliyet ile arasındaki farka göre düzeltme kaydı mı atmalıyız yoksa günlük / aylık olarak gerçek maliyeti ve sapmayı kontrol edebileceğimiz bir yöntem...
  4. H

Çalışana Sağlanan Yan Menfaatler ve Bordro

Merhaba, Şirket çalışana yan menfaat için şahsi kullanımı için (sadece kendisi kullanabilir) hizmet kiraladığı veya çalışana ait bir faturayı ödediği zaman (abonelik, okul masrafı, evinin faturaları vs) KDV hariç mi KDV dahil tutar üzerinden mi bordroya ilave edilmesi gerekir? Bunun ile ilgili...
  5. H

Freelance (Serbest) Çalışma

Merhabalar, Ekonomik durum ve salgın nedeni ile herşey etkileniyor ve maddi durumum henüz test kısmı için bile hazır olmasa da yine de paylaşmak istedim. İleride kendi şirketimi kurarak bu meslek dalında hizmet vermeyi düşünüyorum. Ancak şirket kurup belli bir yükümlülüğün altına girmeden...
  6. H

Kariyer Ve Kişisel Gelişim

Merhaba, Bu mesleğe yeni başlayacak olanlara genel olarak benim kendi iş hayatımda gördüklerimi baz alarak düşüncelerimi aktarmak isterim. Belki birilerinin işine yarar veya farklı bir bakış açısı getirir. Bu arada başlamadan önce SMMM değilim, almak üzereyken (5/7 ilk giriş) iş yoğunluğu ve...
  7. H

Finasal Analiz Yeterlilik - Eski Sınav Cevapları Hakkında Yardım

Merhaba, Daha önce sınava girmeyip yaktığım dosyamı tekrar açmaya karar verdim ancak eski sınavların netten bulduğum cevaplarına baktığımda kimi yorumlarının benimkilerden çok farklı olduğunu fark ettim. Hepsi son 3-5 sene içinde çıkmış sorulardan. Direk sınav tarih ve soru vermeyeceğim yer...
  8. H

Muhasebe ve Raporlama için Yazılım ve Yetkinlik

Merhaba, Genel olarak büro süreci ile ilgili sorularımı birkaç madde hakkında aşağıda paylaştım. Amacım sadece bürosu olanlardan değil herkesten bir fikir alabilmek. Mali müşavirlik mesleğinin çok geniş bir tanımı var ve insanların bu geniş skala da kendilerini nasıl konumlandırdıklarını veya...