Arama sonuçlarınız

1. Tahsin Kurt

Maktu aidat

Öncelikle size çok küserler,incinirler söyliyim :D Gecikme zammı tabiki işler. Oda'dan belge vs.talebinde bulunamazsınız.şayet kredi kartıyla vaktinde öderseniz taksit imkanınız olabilir,gecikmeli ödediğinizde böyle bir taksit olmaz. Başka da pek birşey olmaz.Aidat borcu olan bir sürü üye vardır
  2. Tahsin Kurt

Verilen Sipariş Avansları

Alınan Avans ve Verilen Avans şeklinde ki ayrıma göre hareket ediyorsunuz.
  3. Tahsin Kurt

509 nolu tebliğ hk.

4.maddeyi çözdük. tebliğde rakam belirtilmemiş ama 4.madde de parantez içi açıklama var 5 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından Kanunun 232 nci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen, işlemin gerçekleştiği yıla ait, fatura düzenleme zorunluluğuna ilişkin tutarı)” Bu sınırda bu...
  4. Tahsin Kurt

509 nolu tebliğ hk.

Aşkın'cığım selamlar Bende tebliği şimdi okuma imkanı yakaladım.Tabi konu daha sıcak ve fırından yeni çıktığı için çok net bilgiler verebileceğimden şüpheliyim. Bildiklerimi yazmaya çalışayım. 1- Tebliğ,anladığım kadarıyla hem sıcak satış(işyerinden) hemde e-satış yapan firmalar diye ayırımda...
  5. Tahsin Kurt

Evrak ve dosya benzeri arşiv imhası

Merhaba Herhangi yetkili bir merciiden onay almak gibi bir durumunuz yok maalesef Tek yetkili ve karar verici organ şirket sahipleri,hissedarları ve ortaklarıdır. Zamanaşımı şartlarını ve sürelerine dikkat ederek,uygun gördüğünüz belgeleri imha edebilirsiniz. Ancak burası Türkiye.30 yıl önce...
  6. Tahsin Kurt

Çok pardon. Ferhat abi ile aynı anda gönderdiğim için biraz tekrara düştüm. Kusura bakmayın.
  7. Tahsin Kurt

Merhaba Bahsettiğiniz kayıt öncelikle tdhp'ye aykırı.320 hesap yıl içinde alacak-borç şeklinde karşılıklı çalışsa da alacak kalan bakiyesi vermesi gereken bir hesaptır.Ayrıca 320 hesabına yapılacak İLK KAYIT borç tarafına işlenmez.Bu nedenle ilk çek verilmesinde yazdığınız kayıt bu anlamda zaten...
  8. Tahsin Kurt

Limited Şirket Şirket Sahibi ve Eşine yapılacak Özel Sağlık Sigortası Gider Yazılabilir mi?

Merhaba Ortaklar adına şahsi gelir vergisi beyanı verinceye kadar bu giderler üzerinden işlem yapamazsınız. Ayrıca bu giderler şirket tarafından da karşılanamaz.Şirket hesabından ödenemez.Ödenirse KKEG bile olmaz,ortaklar cari hesabına atmanız lazım.
  9. Tahsin Kurt

Tasfiye tarihi karar tarihi mi tescil tarihi mi olmalı

Merhaba Google yazdığınızda kafadan alttaki görsel şu çıkıyor zaten Ayrıca gelir idaresinin sitesinde de şu bilgi var. https://www.gib.gov.tr/fileadmin/user_upload/Tebligler/5520/17.html 17. Tasfiye 17.1. Tasfiye dönemi Tasfiye, kurumun tasfiyeye girmesine ilişkin genel kurul kararının...
  10. Tahsin Kurt

Depozito

Sayın Yıldırım65, Son mesajınızdaki hesapların hangileri borç hangileri alacak olduğu öncelikle anlaşılmıyor. Ayrıca teminat ve depozito hesaplarını bilanço nedeniyle neden ters kayıtla kapatmak isteyebileceğinizi,yani bu düşüncenizin neden kaynaklandığını da doğrusu anlayamadım. Kaldı...
  11. Tahsin Kurt

Depozito

Merhaba Sene sonunda yapmak istediğiniz kaydı tam anlayamadım. Sizin bilançonuzda hem 126 hem de 326'mı var? Tam olarak neyi soruyorsunuz?
  12. Tahsin Kurt

İşe Girişte Öğrenim Durumu, Mezuniyet Yılı, Bölümü

Şimdi giriş yaptım.Bu alan zorunlu
  13. Tahsin Kurt

İşe Girişte Öğrenim Durumu, Mezuniyet Yılı, Bölümü

En kolay çözüm, Giriş yaparken o bölümü boş bırakın, bakalım ekran ne diyecek :)
  14. Tahsin Kurt

Smmm Olarak Bir Ticari Şirkete Ortaklık Ve Defter Tutabilme Konusu Hk.

Merhaba Konu burada tartışıldı.Ancak yinede Oda'ya danışmanız fayda görüyorum. https://forum.alomaliye.com/konular/ortagi-oldugumuz-sirketin-muhasebesine-bakilabilir-mi.48779/
  15. Tahsin Kurt

Amortisman Süresi Dolmuş Demirbaşlar

Merhaba Mesela kullandığınız muhasebe programının işleyişini bilememekle birlikte, mizanınızda yer alan 255 ve 257 gibi hesapların elinizde detaylı bir dökümü varsa,hurda fiyat tesbiti yaptıramayacağınızı da düşünerek hurda fiyatı tabir ettiğimiz 50-100 gibi bir bedelle faturalarınızı...
  16. Tahsin Kurt

Çevre Temizlik Vergisi

Merhaba Birikmiş borcunuz güncel tarihle ödeneceği için,ödeme makbuz tarihine göre kayıt yapacaksınız.vergi asıllarını normal gider hesabına (vergi resim harçlar) vergi aslına ait kdv'leri indirilecek kdv'ye, diğer gecikme zammı + gecikme zammının kdv toplamını ise KKEG hesabına atmanızı...
  17. Tahsin Kurt

Çevre Temizlik Vergisi

Merhaba Geçmiş yıllar derken hangi yıllardan bahsediyoruz. Sizin konunuz 7104 sayılı kanunun 8.maddesinde anlatılmıştır..Önce kanunu,sonra da kanuna ait yapılan yorumları nette araştırırsanız nasıl yapılması gerektiğini görebilirsiniz.
  18. Tahsin Kurt

120 Gün İçinde Prim Ödeyerek Sürekli Çalışmış Olma Şartı Sağlanmamaktadır

Peki ".....gibi nedenlerden dolayı istifa ederek işten ayrılmak zorunda kaldım." gibi bir ifade yazarak istifa etse nasıl bir sonuç ortaya çıkar. Ayrıca geçenlerde yanılmıyorsam gazetelerde gözüme çarptı, benzer konuda bir yargıtay kararından bahsedilmiştir..Kısaca "kişisel sebeplerden dolayı"...
  19. Tahsin Kurt

Kalan Sermaye Ödemesi

Maalesef böyle birşey mümkün değil.Bu mantıktan hareket edersek,bütün "nakdi yatırılan" ları bu şekilde saydırmakta mümkün olabilirdi. Şayet yapılabiliyorsa, yatırılanı çekip tekrar yatırsınlar.Yine mümkünse banka açıklamasına "*****(ortak ismi) sermaye taahhüdü" şeklinde yazdırsınlar.