Arama sonuçlarınız

1. S

Özel Hesap Dönemi

Arkadaşlar 01.07.2012-30.06.2013 olarak tahsis edilmiş olan bir hesap dönemini muhasebe programında 07.01.2012-30.06.2013 olarakmı işlemek gerekir (ben LOGO proğramı kullanıyorum böyle bir hesap dönemi açamazsınız diyor) lütfen bu konu hakkında yardım edermisiniz ?
  2. S

Yanlış İşçi Çıkışı hk.

Arkadaşlar iyi günler 8. ayda işten ayrılan bir işçinin yerine çalışan bir işçiyi isim benzerliğinden dolayı Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde işten çıkarmışım aceba sgk ek düzeltme bildirgesi versem ceza yermiyim. (Düzeltme sonucunda Prim Matrah Artışı Olmayacaktır.) birde 10 günlük çıkış...
  3. S

İhaleli İşlerde Yevmiye Kaydı ve Gecici Vergi Uygulaması

arkadaşlar iyi günler dilerim sizlere bir sorum olacak mühaattit müşterim ihale ile kamu işi yapmaktadır ve bu iş 10.ayda bitecektir bu iş yıllara sair bir iş değildir aceba bunun yevmiye kaydını nasıl yapmalıyım ve geçici vergi için kar zararını nasıl tesbit etmeliyim örnek==> iş bitimine...
  4. S

Ayni Yardım

hepinize iyi günler arkadaşlar bir şirket müşterim faturalı olarak kdv hariç 20,000.00 ytl tutarında kömür almıştır ve biz bu kömürleri çalışanlarımızın evlerine götürerek dağıttık aceba bu kömür faturalarının yevmiye kayıtları ve bordro kayıtları yönünden nasıl olmalıdır tşk ederim
  5. S

Kira Hk.

arkadaşlar iyi günler bir müşterim yeni işyerine taşındı ve kira olarak aylık bankadan 750,00 YTL olmak üzere ödemek yapmaktadır benim sorum; 1- aceba ben bu kirayı muhsatar beyannamesinde nasıl göstermem gerekir (Brüt tutar 937,50'mi olmalı yoksa 750,00 mi) B.Tutat...
  6. S

Doğum İzni Uygulaması

arkadaşlar bir personelimizn doğum yaptı ve benim soracağım; 1- bu işçiyi doğum izni olarak doğum öncesi 8 hafta olduğunu biliyorum en erken 3 hafta kalamı izin kullandırmalıyız (izne ayrıldığı için doktor raporu gerekirmi) 2- bu izin ücretsiz izinmidir. 3- her ay ssk prim bildirgesi verilirken...
  7. S

KDV Tevkifatı

arkadaşlar iyi günler dilerim bir müşterim resmi kuruma aylık yemek hizmeti vermektedir ve bu yemek hizmeti hakedişi üzerinden 1/2 kdv tevkifatı yapılmaktadır bu tutarda 3. ay için 1.500,00 ytl civarındadır benim sorum; 1- bu kdv tevkifatını vergi dairesinden isteyebilirmiyim 2- eğer...
  8. S

Nakliye Faaliyeti Yapan Mükellefin 2. Aracı Alması

arkadaşlar benim mükellefim nakliye faaliyeti yapmakta iken 2. aracını aldı verilmesi gereken gecici vergide araçların kar zararlarını ayrı hesap özetlerindemi göstermem gerekir yoksa ikisini birleştirsem olurmu
  9. S

31.12.2007 Tarihli Bankaların (-) Bakiyeleri

arkadaşlar benim bir eczacı müşterimin 3 ayrı bankada hesabı var 3 bankanında 31.12.2007 tarihi itibari ile hesapları (-) olarak görünmüktedir yani bu durumda bankaya borçlu görünmekteyiz aceba bu (-) olan bakiyeleri bilançoda nasıl gösterebilirim veya yapılması gereken bir yevmiye kaydı varmıdır.
  10. S

Prim KDV Farkı Bedeli

arkadaşlar iyi günler bayi olan müşterim ana bayiye %18 olarak kestiği faturasının %10 kısmını gelecek ayda tekrar almaktadır bunun yevmiye kaydı nasıl olacaktır ilk kesilişte yaptığım kayıt şöyledir 100 KASA 11.800,00 YTL 602.01 Prim Bedeli 10.000,00 YTL 391.01 KDV%18 1.800,00 YTL
  11. S

Vefat Eden Eşin GMSİ Beyannamesi Hk.

benim sorum 2007 mayıs ayında vefat etmiş olan bir GMSİ mükellefininin veraset ve intikal vergisini verdim fakat GMSİ beyannamesini mirascısı olarak eşi ve kendinin gelirlerini birleştirerek eşi adına vereceğim aceba doğru olurmu veya ne yapmam gerekir. not: eşi ve kendinin ayrı ayrı gmsi...
  12. S

Kavak Ağacı ve Tomruktan Üretilen Kereste İmalatında Fire Oranı

arkadaşlar iyi günler benim sorum kavak ağacı ve tomruktan kereste üretimi yapan bir mükellefe uygulanacak fire oranı hakkında bilgi verebilirmisiniz.
  13. S

Aralık Ayı Hizmet ve Prim Bildirgesi

arkadaşlar aralık ayına ait aylık ve prim belgesi verilme süresi 25.01.2008 tarihine kadarmıydı öyle bir söylenti var ? lütfen yardım.
  14. S

Yıllara Yaygın İnşaat İşlerinde Kar-Zarar Durumu

Arkadaşlar benim 2007.11 Gecici kabulu yapılan yıllara yaygın işlerden dolayı mükellefimin kar zarar durumunu 4.dönem geçici vergi beyannamesinde gösterecekmiyim yoksa bu kar zararı gelir vergisi beyannemesindemi beyan edeceğim.
  15. S

Şirketin Pazarlama bölümüne aldığı binek otomobillerin KDV Durumu

Arkadaşlar muhasebesini tuttuğum şirket Ruhsatında hususi otomobil yazan bir binek otomobil almıştır ve bu aracı pazarlama işinde kullanacaktır bu alınan araç için %18 kdv tutarını düşülmesi doğrumudur?
  16. S

Yıllara Yaygın İnşaat İşlerinde Stopaj

Arkadaslar bir müşterimın yıllara yaygın işi vardı ve 11. ay bitti bu işten dolayı 52.000,00 ytl tutarında stopaj kesintisi yapılmıştır ben bu stopaj kesintisinin tamamını gelir vergisi beyannamesinde gösterebilirmiyim yoksa ymm raporumu gerekir