Arama sonuçlarınız

1. C

Ticari Araç Satışında KDV Oranı

Merhaba, Şirkete kayıtlı Ticari araç satışında KDV oranı nedir? Yardımcı olabilirmisiniz?
  2. C

Emekli Olup Aynı İşyerinde Çalışmaya Devam Etmek

Merhaba, Çalıştığım işyerinde 6 yıldır çalışıyorum ve işimi seviyorum. Bu ay emekliliğe hak kazandım ancak şartlar iyi olduğu için aynı işime devam etmek için işverene bunu bildirmedim. İşverene emekli olup aynı işime devem etmek istediğimi söylersem yasal olarak işyerinde çalışma hakkım varmı...
  3. C

Türkiyede Şube Açmak

Merhaba, Çok yakın bir arkadaşımın Kanada?da bir eğitim ve danışmanlık şirketi var. Şu anda Türkiye?de faaliyet gösteriyorlar. Aslında aşağıdaki birkaç konuda kafaları karışık; 1. Türkiyede bu şirketin bir şubesi açmalılar mı? Mali açıdan bir avantajı varmıdır? 2. Kanada?dan fatura kesmeye...
  4. C

Özel Usulsüzlük Cezası

Merhaba, Web mağazamızda yapmış olduğumuz bir satış faturasında müşterinin Vergi Dairesi ve Numarası olmaması sebebi ile yolda tutanak tutulmuş ve özel usulsüzlük cezası şirketimize kesilmiştir. Bildiğiniz gibi Web mağazada müşteri bilgilerini ve Vergi dairesi ve numarasını müşteri...
  5. C

Emeklilik

Bir bayan 12 yıl SSK çalışmasından sonra 10 yıldır emekli sandığında çalışıyor ve emekliliğini haketti. Bu kişi SSK danmı yoksa Emeki Sandığından mı emekli olacak. Bunu kendisi tercih edebiliyormu?, Şimdiden teşekkürler
  6. C

Devreden KDV Mahsubu

Arkadaşlar şirketimiz kayıtlarında oldukça yüklü devreden kdv bulunmaktadır. Bu devreden kdv yi başka vergi ve ssk ya mahsup etmem mümkünmüdür? teşekkürler
  7. C

Kredi Kartı Komisyon ve Erken Ödeme Komisyonu

Arkadaşlar Mağazalarda yapılan Kredi Kartlı satışlar için banka hesabımıza net değeri geçerken aşağıdaki kesintileri yapıyor. Komisyon Tutarı Katkı Payı Erken Ödeme Komisyonu Bunlardan hangisi 760, hangisi 780 olmalıdır. Şimdiden teşekkürler
  8. C

Kur Farkı KDV si

Arkadaşlar Yurtiçi tedarikçilerden döviz ile aldığımız (Fatura YTL ancak fatura altında kur ve döviz tutarı olan) ürünler ile ilgili her ay sonu kur farkı çalışması yapıyoruz. Tedarikçilere bu işlemler ile ilgili Kur farkı faturası düzenlemiyoruz ve tedarikçilerden kur farkı faturası...
  9. C

Mü-yap, Mesam, Msg, Müyobir

Arkadaşlar Bir mükellefe Mü-yap tan mağazada müzik dinlendiği ve izin alınması gerektiği konusunda ihtarname gelmiş. Mükellef ile lisans sözleşmesi imzalamak istiyorlar ve bunun karşılığında da yüklüce bir miktar para Mü-yap, Mesam, Msg ve Müyobir'e ayrı ayrı ödenmesi gerekiyor. Bunlar ile...
  10. C

Mağazada Fatura Düzenlenmesi, Yazar Kasa Bulundurulmaması

Arkadaşlar Bir arkadaşım yeni bir şirkette muhasebe bölümüne girdi. Şirketin Perakende sektöründe 6-7 mağazası var. Mağazalarda tüm işlemlere Fatura düzenleniyor, ancak hiçbir mağazada yazar kasa yokmuş. Bunun yasal dayanağı nedir? Bilen varmı. Teşekkürler
  11. C

Taksi Fişlerinde KDV Ayırımı

Arkadaşlar Taksi fişlerinin bazılarında KDV Dahildir diye yazıyor, bazılarında bu ibare yok. Ben KDV Dahildir diyenden iç yüzde ile KDV ayırıyorum, yazmayanların ise tamamını gidere atıyorum. Bu yöntem doğrumudur. Teşekkürler
  12. C

Binek Araç Alımı

Arkadaşlar Şirketimize bu ay binek araç aldık, kredi kullanmadık nakit ödedik. Bu araca ait kıst dönem amortisman uygulayacağız. Başka dikkat etmem gereken bir şey varmı. Teşekkürler
  13. C

İş Mahkemesi

Arkadaşlar İstanbulda İş Mahkemesi nerededir? Teşekkürler
  14. C

E-Bildirge Şifresi

Arkadaşlar Bir şirketin personel sorumlusu işten ayrıldı, ancak şirkerin E-Bildirge şifrelerini vekalet ile SSK kurumundan bu arkadaş almıştı. Çıkarken şifreleri şirket yetkilisine teslim etti. Bu arkadaş kendisi aldığı için bu şifreleri SSK kurumundan iptal ettirmek istiyor. Böyle iptel...
  15. C

İbraname

Arkadaşlar Bir çalışan işyerinden ayrıldıktan sonra işmahkemesine müracaat etmek sureti ile yıllık izinlerinin bir bölümünü kullanmadığı ve izin ücretlerinin ödenmesini istemektedir. Oysaki bugüne kadar tüm izinlerini kullandı ancak 3 veya 4 yıla ait izin formlarını işyeri kaybetmiştir. İşçi...
  16. C

Gayrimenkul Alımında Damga Vergisi

Arkadaşlar Şirket adına Gayrimenkul almaya karar verdik. Bununla ilgili yetki için YKK aldık ve noterden geçirdik. Burada sormak istediğim şudur. Satıcı ile Gayrimenkul Satış Vaadi sözleşmesi imzalayıp tapuya işleteceğiz. Bu aşamada damga vergisi ödeyecekmiyiz, yoksa satış esnasında mı...
  17. C

Birazda Eğlenelim - Fıkraları Burada Toplayalım

Gs , Bjk ve Fb #2003 Bir GS?li, bir FENERLİ ve BJK?li Arabistanda yasak olmasına rağmen bir otelde içki içerken yakalanırlar.... Mahkemeye çıkarılırlar... karar İDAM... itiraz ederler ve karar ömür boyu hapis cezasına çevrilir. Ama o gün bayrama denk geldiği için Prens Hazretleri cezayı...
  18. C

SSK lı Personel İsim Değişikliği

Sevgili Arkadaşlar Bir personelimiz SSK ya ilk girişte İsmi NEZİHA olması gerekirken NEZİHE olarak kayıt yapılmış. Bizde E-Bildirgeleri NEZİHE olarak verdik. Bu yanlışlık personelin emeklilik zamanında problem olurmu? Düzeltilmesi için ne yapması gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.
  19. C

Maktu Damga Vergisi

Sevgili Arkadaşlar Sözleşmelerde Maktu Damga Vergisi 21,20 YTL olarak biliyorum. Doğrumudur?
  20. C

Yıllık İzin Ücreti

Arkadaşlar, Bir personelimiz istifa etti ancak 2006 yılından 8 iş günü ve 2007 den 20 iş günü izin ücreti alacağı var. Burada sorum şu olacak İzin ücreti öderken 28 gün olarak mı yoksa pazar günlerinide dahil ederek 32 gün olarakmı ödeyeceğiz. Şimdiden teşekkürler