Arama sonuçlarınız

1. N

POS Olmayan Müşterimde POS Tutmuyor Hatası

pos makinası olmayan müşterimin kdv beyannamesini az önce gönderdim. beyannameyi onayladı ama mesaj verdi okuduğumda beyanname gönderdiğiniz aydaki pos satışınız banka kayıtları ile tutmuyor mesajı verdi.acaba müşterim benim haberim olmadan pos makinasımı aldı dedim, aradım almadım almayıda...
  2. N

Finansal Kiralama Karşılığı Senet

bir finansal kiralama şirketi ile sözleşme yapıldı. ödeme planı geldi ve finansal kiralama kayıtlarını yaptım. ancak şimdi bu kiralama ile ilgili kira ödemeleri sayısı ve tutarı kadar senetler verilmiş. bu durumda finansal kiralama finansal kiralama olmaktan çıkmazmı sonuçta bedeli karşılığı...
  3. N

Bağkurlu İşçi Çalıştırma

işyerimizde çalıştırmak üzere bir işçi alacağız ancak işçimizin bir işyeri var ve bağkur primi ödemekte nasıl bir yol izlenmeli?
  4. N

güzel bir yorum

PROF. ÜSTÜN DÖKMENiN ÇOK GÜZEL BiR YORUMU : "...Çocuğumuz düşüp kafas ını masaya çarpınca biz hemen masayı döveriz, "he masa ehhhh sen niye orada duruyorsun" diye. Çocuk masa orada durmasa kafasını çarpmayacağını sanır ve büyüdükçe yaptığı her hatayı yükleyecek birini veya bir şeyi mutlaka...
  5. N

Site Yöneticisi İstifası

genel kurulda site yöneticisi istifa etti. ne gibi işlemler yapılmalıdır. olağanüstü tapolantımı yapılır yoksa başka bir yöntem varmı?
  6. N

işe giriş taahhütlü posta

4 adet işçi girişini posta ile bildirdik ancak personelim postayı iadeli taahhütlü değilde sadece taahhütlü göndermiş acaba herhangi bir yaptırımı varmıdır?
  7. N

İşletme Kooperatifinde Kdv

bir sitenin işletme kooperatifi var. ancak bu işletme kooperatifi şimdiye kadar herhangi bir işletme çalıştırmamış.bu güne kadar yapılan masraflar için çeşitli faturalar alınmış ve kdv alacağı yaklaşık 120.000,00 YTL hiç gelir olmadığına göre bu işletme kooperatifinde neler yapılmalı bu kdv...
  8. N

Belediyeye Kesilen Faturada Tevkifat

belediyenin ihalesi sonucu iş yapıyoruz. hakedişlerimizi fatura ederken normal kesiyoruz. sonra belediye bize tevkifat belgesi veriyor ve biz bu faturayı beyan ederken tevkifatlı gelirlerde beyan ediyoruz. bu işlem bu şekildemi yapılmalı yoksa fatura düzenlenme aşamasındamı tevkifat yapılmalı...
  9. N

Öğretim Kurumlarında Tahakkuk Damga Vergisi

öğretim kurumları ilköğretim, orta öğretim kurumlarında aylık hizmet bildirgelerine damga vergisi tahakkuk ettirilmeyeceğine dair belgeye nasıl ulaşabilirim.
  10. N

İki Ayrı Vergi Dairesine Kayıt Olur mu?

bir mükellefim 17.05 te işini terk ediyor ve başka bir ilde 02.06 da başka bir iş kuruyor.nisan mayıs haziran dönemine ait geçici vergisini yeni işyeri için verirken kapattığı işi içinde bildirim yapmak istiyor ancak vergi dairesinden ilk vergi dairesi mükellefiyetini terk ettirmediğinden...
  11. N

İşletme Koop.nde Üyelerden Tah. Ed. Elektrik

işletme kooperatifi üyelerinden hem aidat hemde elektrik toplamakta olup, sitenin özel trafosuna bağlı sayaç elektrik kurumu tarafından okunmakta ve fatura edilmektedir.yöneticiler evlerin sayaçlarını okuyarak üyelerinden elektrik bedellerini toplamaktadırlar.bu elektrik bedelleri için fatura...
  12. N

Dönemsonunda 401 Den 301 E Yapılacak Kayıt

dönemsonunda 401 den 301 ve 402 den 302 ye yapılacak kayıtlarda hangi kuru esas almalıyım.dönemsonundaki değerleme kurunumu yoksa sözleşme tarihindeki kurumu?
  13. N

Basit Usul Taşımacı 2. Araçta Gerçek Mükellef Mi Olur?

basit usul servis taşımacılığı yapan biri ikinci aracını almak istemektedir.bu durumda ikinci aracını şöför kullanacağına göre gerçek usuldemi vergilendirilmesi gerekir?yoksa işçi şöför vergisi ödeyerek ssk lı olmadan çalışsa durum ne olur?
  14. N

asgari geçim indirimi uygulaması

ocak ayına ait bordrolarda nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor.işçiler maaşları haricinde ne kadar para alacaklar bunları soruyorlar yeterli bilgiye sahip değilim.bu uygulama nasıl olacak.fiş toplanmayacak tamam ama işçilere neye istinaden ödeme yapılacak?
  15. N

Hafriyat İşi Madde Metni Var mı?

bir ltd şti için hafriyat işleri için madde metni arıyorum.yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.bir de sormak istediğim; sermayesini 500.000 YTL yapmak istiyoruz.bunun artı ya da eksileri nelerdir?leasing ile makinalar alınacak yüksek sermayeye gerek varmı?
  16. N

2. Dönem Geçici Vergi Uzadı

2.dönem geçici vergi uzatıldı. http://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/html.asp?id=6152
  17. N

Dernek Kira İşlemi

bir spor kulübü derneğimiz var.belediye vakıf arazisi üzerine bir tesis yapmış ve bunun işletilmesi ve bakımı için derneğe meclis kararı ile 100,00ytl bedelle tahsis etmiş. sorum şu; dernek iktisadi işletme olarak burada faaliyette bulunacak fakat tesisin bir kısmını bir başkasının işletmesi...
  18. N

Mal Teşhiri İçin Emanet Verilen Dolap vs.

bir su bayii şirketten gönderilen dolapları müşterilerine mallarını teşhir etmesi karşılığında bedelsiz olarak belli bir dönem için veriyor.daha sonra bunları sorun olmadan geriye alabilmesi için ne tür bir yol izlemeliyiz.kullandırma sözleşmesimi saklama sözlemesimi yoksa bedeli kadar senet...
  19. N

e-Bildirgeden İşçi Girişi

işçiyi e-bildirge ile gönderdim ve iki nüsha çıktısını aldım bu çıktının birini sigorta müdürülüüne göndermem gerekirmi?
  20. N

Serbest Meslekte Eşe Ödenen Ücret

serbest meslek erbabı yanında çalışana ödediği ücreti ve işveren payını gider yazabilirmi?bu konuda çok çeşitli görüşler ortaya atılmış doğrusu nedir?gider yazıp kkeg mi yazmalıyım.kayıtların doğruluğu açısından yoksa yazmamak gibi bir seçenekmi var? özellikle bu konuda yazılmış birşey varmı?