Arama sonuçlarınız

1. N

Kismi Süreli Çalışma 27103

merhaba.. işyeri ve çalışan şartları uygun.. personel ayda 16 gün çalışacak... teşvik şartlarında okudum.. öğrenci stajer vb kişilerin kısmi çalışanların teşvikli gösterilemiyeceği yazıyor.. fakat bizim personel öğrenci stajer değil.. kısmi çalışan personelimizi 27103 den faydalandırabilir...
  2. N

Gelir Vergisi İndirimi Hata Mesajı

merhaba ..gib sisteminde yaptığım kontrolde %5 lik vergi indiriminden yararlanabiliyorum .. Defter beyan sisteminden yıllık gelir vergisi beyannamemi gönderirken hata mesajı veriyor ..geçen hafta yaptım mesaj çıkıyor diye bıraktım bugün tekrar deniyorum aynı mesaj çıkıyor.. mesaj şu şekilde "...
  3. N

Matrah Arttırımı Muhasebe Kaydı

mesaj tarafımdan silindi
  4. N

Evde Bakım Ücret Alan Kocanın Çalışması

merhaba .emekli koca karısından dolayı evde bakım ücreti alıyor.. bu kişi ayrıca bir işyerinde çalışırsa bakım ücret kesilir mi..part-time çalışması halinde durum değişir mi.
  5. N

Kar Dağıtım Karar Örneği

merhaba ltd şti için bu ay içinde kar dağıtım yapıp ortaklara ödemesi yapılacak .kar dağıtım kararı için tereddütte kaldım karar örneğine ihtiyacım var teşekkürler.
  6. N

Sıfır Araç İadesinde KDV Oranı

merhaba ..Müşterim Ağustos ayında sıfır Binek araç aldı.... sıfır olduğu için aracın faturası da % 18 KDV li olarak geldi .. KDV yi maliyete atarak kayıt yaptım ... şimdi aynı araç arızalı çıktığı için bayiye iade edilip yerine aynı plaka ile yenisi alınacak .. aracın iade faturası...
  7. N

Devam Eden İnşaat Kdv Beyannamesi

merhaba inşaat firmam devam eden inşaatından 2017 şubat itibarı ile Aralık sonuna kadar ara ara daire satışları yaptığını yeni öğrendim. *** 2017 ye kdv beyanları düzeltme vereceğim..2017/9759 BKK ile B.Şehirde ve arsa m2 değeri 1.000 tl nin üstünden olduğu için 2017 eylül sonuna kadar...
  8. N

İnşaat Ortak Alan Hesaplama

merhaba kat karşılığı inşaat için forumdaki bilgileri okudum fakat ortak alan hesaplamasında takıldım.yardımcı olursanız sevinirim. ruhsat net alan : 2569 m2 ruhsat ortak alan :849 m2 ruhsat toplam :3418m2 inşaat alanı toplam maliyet 1.320.000 tl müteahhite 4 adet daire net 90 m2 =360...
  9. N

Kiralık Araç İçin KDV 2

merhaba ..şirket şahıs dan kiraladığı araç için yıllık sözleşme yapmıştı. 2017 Aralık için şirketin muhtasar beyannamesinde 041 kiralama kısmında gösterdim ve Aralık KDV beyannamesinde araç için KDV tutarını indirim yaptım. Şahıs dan dolayı şirket adına 2 Nolu KDV beyannamesini vermeyi...
  10. N

İnşaat İçin Gelen Avanslar

merhaba inşaat firmamız şahıs gerçek kişi (normal vatandaş) adına kayıtlı bir arsa üzerine İşhanı inşaatına başladı.. bir yıl içinde bitecek yıl sarkması olmayacak.. sözleşme kat karşılığı değil. arsa sahibi vatandaş inşaat için firmanın banka hesabına belli aralıklarla havale gönderecek...
  11. N

Emekli Şirket Ortağı Huzur Hakkı

merhaba.. Limited şirketin ortağı ve aynı zamanda müdürüne genel kurul ile huzur hakkı tespit edilecek.. bu şirket ortağı aynı zamanda sigortadan emekli maaşı oluyor..2016 da emekli işveren ve şirket ortaklarının maaşlarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisi kalktı...bu emekli...
  12. N

Geçici Vergi Fiş Kayıtları

merhabalar...yıl içinde yaptığımız geçici vergi maliyet yansıtma fiş kayıtlarını 4 dönem içinde fiş kayıtları olma zorunluluğu var mı.. mükellefe ait 2014 yılı geçici vergi dönemlerindeki yansıtma fiş kayıtlarını ilgili dönem sonlarında değil de 31/12/2014 yıl sonuna göre fiş kaydını tek...
  13. N

Doğum Borçlanması Muhtasar Kaydı

merhabalar doğum borçlanması yapan kadın işçinin gelir vergisini muhtasar beyannamemde göstermeyeceğim ..ücret matrahını ve damga vergisini gösterdim.. işçi sayıları kısmında bu kadın işçinin gelir vergisi muaf/istisna kısmına kişi sayısı girmem gerekir mi.. bu işlem gelir vergisi muaf...
  14. N

Kapanan Firmanın Daire Satışı

şahıs inşaat firması kapatırken kendisinde kalan daireyi kendine faturalandırdı kdv beyanı gelir vergisi hesaplanıp ödendi..3 ay sonra bu daire başkasına satıldı.. firma kapanırken kesilen fatura ile şimdiki satış fiyatı arasında çıkan fiyat farkı için kdv - gelir vergisi açısından bir işlem...
  15. N

Hakediş Bedeli Ödemesi

merhaba ihalesini aldığımız kamu firmasına ait inşaat yapım işine ait ; idarenin hakkediş raporunu düzenlediği ve onayladığı tarih 01.05.2015 ..kestiğimiz fatura tarihi 31.08.2015...idarenin ödeme yaptığı tarih 10.01.2016...ödeme gecikmeli olarak yapıldığı için idareden faiz talebinde...
  16. N

İnşaat Taahhüt İşi Hakediş

merhabalar. .firmam sağlık bakanlığına bağlı bir hastane binasının yapım işini aralık 2015 de başlamak için sözleşme yaptı..ve iş bu durumda yıllara yaygın oluyor diye düşünüyorum... sözleşme de hak ediş tarih ve tutarları yazıyor..biz de bu işi yaptırmak için başka bir taşeron firma ile...
  17. N

Ev Hizmetlerinde Çalışma

merhaba.. kaymakamlık dan özürlü yardımı alan bayan ev hizmetlerinde 10 gün den az olarak çalışacak.. bu durumda aldığı yardım maaşı kesintiye uğrar mı.
  18. N

Teşvik Hesaplama

merhaba... işyerinde 2014 mayısdan beridir 6111 teşvikli devam eden işçiye ek olarak kasım ayındna normal teşviksiz işçi alındı...bu alınan işçi 02/02/2015 de çıktı ve 23/02/215 de teşvik şartlaına uygun bir işçi alındı..fakat bu alınan kişi için teşvik olacak mı netleşemedim. ağustos : 1...
  19. N

Bayi Kontör Alım Satımı Belge Düzeni

merhabalar...avea GSM firmasının (kontör) TL bayilik işini perakende yapan firmamız var.bayi müşteriye k.kartı ile kontör satışlarını GSM şirketi adına olan pos cihazından yapıyor.. her ayın sonunda GSM şirketi bu bayisine kendileri için yapılan toplam satış tutarı kadar yekun...
  20. N

Vergi Mükellefin Şahsın Şirkete Kiraladğı Araç

merhaba serbest meslek defterine tabi bir mükellef aynı zamanda ortağı olduğu şirkete şahsı adına olan hususi aracı şirketin işlerinde kullanmak üzere kiraya verdi..eğer şahıs vergi mükellefi olmasaydı şirket stopaj ve 2 nolu kdv beyanında bulanacaktı..şahıs vergi mükellefi ve araç şahsın vergi...