Arama sonuçlarınız

1. P

2. Tertip Yedek Akçe Dağıtılabilir mi ?

ben size mail. gönderdim. ama sanırım bir terslik oldu alamadınız.
  2. P

Daha fazla yedek ayırmadan. mail adresinizi verirmisiniz. gönderebilirim
  3. P

bizim kanuni yedek akçe sermayeni 2,5 katını geçmiş. şirkette ya devredilecek yada tasfiye edilecek. şirketin ömrü kısa gibi görünüyor. Patron yabancı.
  4. P

merhaba arkadaşlar kolay gelsin işlerimiz hayatımız. 1- Kar dağıtımının yapılabilmesi için kurumlar vergisi beyan döneminin geçmesi şart mı. beyannameye tahakkuk kestikten sonra kar dağpıtımı yapabilirmiyiz. 2- LTd.şirketin sermayesi 150.000.TL .Şirketin yaptığı kar dağıtımları sonucu ayrılan...
  5. P

Avans Kar Payı Dağıtımı

uzantıları uymadığı için gönderemiyormuşum.üzgünüm
  6. P

Avans Kar Payı Dağıtımı

yukarıda tabloları ekleyememişim. kar dağıtım kararında " 01-09/2021 dönemi dağıtılacak kar payı avansı" yerine dalgınlıkla "01-06/2021 dönemi dağıtılacak kar payı avansı" düzeltmeden imzalatmışım. karar defterinin üzerinde düzeltsem bir sorun olur mu
  7. P

Avans Kar Payı Dağıtımı

ekteki tablo ve örneklere göre dağıtım yapacağım.1. tertip yedek akçe önceden tamamen ayrılmıştı. geç,ici vergi ödendi.bu nedenle vergi düşülmedi. bürüt kar geçici verginin matrahını yazdım (kanunen abul edilmeyen giderler de eklendi). başka arkadaşlara yardımım olduysa ne mutlu bana. İyi günler...
  8. P

Avans Kar Payı Dağıtımı

Arkadaşlar merhaba. Ltd. Şti. Avans kar dağıtımı yapan var mı. Karar örneği, avans kar dağıtım tablosu örneği hazırda var mı Geoogle'den araştırdım. makalenin birini ek e koydum. Şirket kar dağıtım şartlarını sağlıyor. örneğin 1000000 kar yapan 100.000. tl sermayeli. yedek akçeleri ayrılmış...
  9. P

Stokta Kalan Ambalaj Malzemesi

teşekkür ederim. şimdi kala kısmı 7326 s.kanundan faydalanarak çıkacağız.
  10. P

Ltd. Şirket Senet İle Alınan Arsa

bu konuda tekrar bir arkadaşım ile görüştüm. o konuya başka bir açıdan baktı. V.UK . na göre muhtar senedi geçerli belgeler arasında yok. bu nedenle muhtar senedi ile ayıtlara alınması doğru değilmiş. yapılan hatayı ters kayıt ile düzeltilebilir. arsa üzerinden amortisman ayrılmadığı devletin...
  11. P

Adi Ortaklığa Yeni Ortak Girişi

Merhaba üstadlar halen devam eden serbest meslek adi ortaklıktan ortağın biri ayrılıp yerine yeni bir ortak girecek. fakat bu gün vergi dairesine görüşmeye gittiğimde böyle olursa eski otraklık fesih olur yenisi tesis edilir. bir sürü sorun olur bunun yerine önce 3. ortak girsin 1-2 ay sonra...
  12. P

Stokta Kalan Ambalaj Malzemesi

2020 yılı başında önceden alınış fakat şimdi kullanılmayan sapsız paket naylon stoğu var mükellefin. ( sönmüş kireç koyup satıyordu.maliyete konulması unutulmuş.) şimdide fazla kullanma ihtimali yok. z raporundan bu malzeme çıkış yapılsa gekap beyannamesi vermesine gerek yok diye düşünüyorum...
  13. P

Çetrefilli Bir Sorun

yatan paraları z şirketine aktarsın ortak. açıklalamasına da z şirketine ait ait satılar diye yazılsa olabilir. yada her iki şirket için karar defterine karar alınsa şu paralar şu işlem için x şirketinin hesabına yatırılmıştır. her durumda z şirketinin parası ödenmeli veya hesap görülmeli . bu...
  14. P

Aktife Alınması Unutulan Araç

Merhaba üstatlar 2019 yılında bilançoya geçerken açılış fişine demişbaş olarak kaydedilmesi unutulan araç var. amottisman süresi bittiği için atlanmış sanırım. ama araca ait giderler kayıtlara alındı. 2019 yılı defterleri yazdırıldı 2020 beyannamesi verildi. şimdi 2019 ve 2020 yılı...
  15. P

Kar Payı Ve Huzur Hakkı Vergilendirmesi

Merhaba arkadaşlar Hollanda vatandaşı Türkiye de kurulu şirketin ortağı dar mükellef kişiye 2020 yılında kar payı olarak brüt 1238450 TL net 948689,25 TL. Huzur hakkı olarak brüt 84000 TL net 65850 TL. ödenmiştir. Bildiğim kadarıyla dar mükellef kişiler için üzerinde vergi tevkifatı...