Arama sonuçlarınız

1. L

Kıdem Tazminatı Hesaplaması Hk.

Merhabalar, 2014/Ocak ayında çıkartılan bir personelin Kıdem tazminatında baz alınacak maaşı hangi ayın maaşıdır.? 2013/Aralık ? - 2014/Ocak ? Teşekkürler.
  2. L

Aynı İşverenin Başka Bir İşyerinde Çalıştırması

Merhaba, Çalıştığım sektör Otelcilik, Muğla ve İstanbul da otelimiz bulunmaktadır. Muğla da çalışan bir personeli İstanbul da çalıştırmak için Geçici Görev Yazısı yeterli olur mu? Yoksa nakil mi yapmamız gerekir ? Teşekkürler,
  3. L

Prim Matrahı Hk.

Merhabalar, Bir personelimiz işten çıkartılıyor..Bu kişinin 13 günlük çalışması var. Yalnız 60 gün yıllık izni,26 gün alacak izni ve maaşıda yüksek olduğundan.. Toplam 13 günlük Brüt tutarı 14.380,12 tutuyor. 13 günlük Tavan kısmı kadar alıyorum ( 2756,39 ) yalnız geri kalan kısım için...
  4. L

Kiralarda Damga Vergisi

Merhabalar, KDV'li kira sözleşmelerinde damga vergisi hesaplamak için NET ücret mi baz alınır? Örneğin ; Aylık 1000 +KDV şeklindeki sözleşmede .. 1000 TL'nin Binde 1,89 numu alıyoruz.. Yoksa 1ooo TL 'yi brüte çevirerek mi hesaplıyoruz..
  5. L

Damga Vergisi

Turkcell ile bir sözleşme imzaladık.. ve bu sözleşmenin damga vergisi oranı ne almak gerekir..(Binde 8,25 mi acaba? )
  6. L

Fazla Mesailer Primde Nerede Görünür?

Personele Ödenen Fazla Mesai Ücretleri Aylık Hizmet Listesinde ; - Net Kazanç Bölümünde mi? -Prim,ikramiye vb.. Bölümünde mi? Gösterilmelidir?? Net Kazanç diye biliyorum ama emin olmak istiyorum.. Teşekkürler.
  7. L

Belirsiz İş Sözleşmesinin Yenilenmesi..

Merhabalar, 1991...1996...2000 yıllarına ait çalışanlarımızın sözleşmelerini yenilemem gerekiyor sizce yenilemem doğru olur mu?(yada yenilenebilir mi?) Ayrıca yenilerken ücret kısmına şuanki güncel aldığı ücreti yazsam bir sorun olur mu? Tarih olarak ilk işe giriş tarihini yazacağım..
  8. L

Resmi Bayram İzinleri

Merhabalar, Resmi Bayram İzinleri Serbest Zaman Olarak Personele Verilebilir Mi? Yoksa zorunlu olarak ücretinin mi ödenmesi gereklidir? Birde bu imzalattığımız iş sözleşmelerinin birer nüshasını personele verirken okudum bir nüshasını aldım gibi bir yazı yazması gerekli midir?
  9. L

İşe giriş, çıkış ve e-bildirgede HATA veriyor!

Mesaj: HATA: SİGORTALININ TEKRAR TESCİLİ YAPILAMAMIŞTIR Böyle bir mesaj sizlerde çıkıyor mu?
  10. L

Emeklilik Hesaplaması Hk.

Doğum Tarihi 01.01.1947 SSK Giriş 01.09.1970 SSK Prim 2311 Gün Bağkur'a giriş 01.02.2003 Bağkur kapanış 17.08.2009 Bağkur Prim Süresi 2357 Gün Bu kişinin halen sigortalığı sürmektedir.Hangi kapsamda Emekli Olabilir? 06/08/2009 Tarihinden bugüne kadar SGK Primi Yatmaktadır. Ne zaman...
  11. L

Yabancı İşçi Sigorta Giriş Hk.

Sırbıstan Uyruğu olan bir kişinin sigorta girişini yapacağım. T.C. numarası karakoldan alındı. Yalnız giriş yaparken Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar olarak mı seçilecek yoksa U.Söz.Olmayan Çalışanlar olarak mı seçilmelidir?
  12. L

Bankadan maaş yatırılması hk.

Çalışanlardan biri bordroları imzalamıyor ve maaşlarımız bankadan yatıyor.Kişi bordroları imzalamadığından ve bankayada maaşlar yatarken açıklama olarak MAAŞ ÖDEMESİ olarak geçtiğinden AGİ ücretimi almadım diyebilir mi?Bankadan yatarken AGİ ücreti olarak ayrıca yatan birşey yok.Sadece bordrodaki...
  13. L

Raporların Sisteme Girilmemesinde Gelen Ceza Hk.

Bilgi amaçlı yazıyorum.. Daha önceden böyle birşeyin olmayacağını düşünüyordum ama oldu :) Raporun sisteme 5 iş günü içinde girilmediği için sigortadan ceza geldi. Gelen tebligatın tebliğ tarihinden itibaren 5 gün geçtikten sonra sisteme girilirse her işçi için asgari ücretin onda biri...
  14. L

Yabancı Ülkede Çalışan Türk İşçiler Hk.

Örnek ile anlatacağım durumu. Örneğin Rusya'da iş yapan bir türk firması burada çalıştırdığı işçiler için nasıl bir yol izler? Bunları buradan sigorta girişlerini mi yapar? Daha doğrusu bu durumlarda neler yapılır? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..
  15. L

Doğumdan sonraki ücretsiz izin hk.

Doğum yapan bir işçi 6 aylık olan ücretsiz iznini doğumdan sonra 3 ay ve belli bir zamandan sonrada geri kalan 3 ayı kullanmak istiyor bu yasal mıdır? Kanunda yeri varmıdır. 6 aylık izin hakkını parça parça kullanabilir mi?
  16. L

Ücret Kesintisi Hk.

Personelin ücretinde bir kesinti yapılacak yalnız sadece ücretten mi kesinti olacak yoksa gün sayısında da bir kesinti yapmamız gerekiyor mu? Örneğin Maaşı 1000 TL Olan personelden 20 TL Ücret kesintisi yaptık. Maaşını 980 TL yatırıp Sigorta da 30 gün ve 980 TL üzerinden tahakkuk ettirmemiz...
  17. L

18-29 yaş aralığı teşviki hakkında.

Bu türde işlem yapan var mı? -Süreç nasıl oluyor nerelere ne bildiriliyor? -Personelleri işkur mu gönderiyor yoksa biz kendi istediğimizi alabiliyor muyuz?
  18. L

İstifa Eden Personele Kıdem Tazminatı Ödeme..

İstifa Eden Personele Kıdem Tazminatı Ödeyip Bu Kıdem Tazminatını Muhtasar Beyanında Gösterilebilir Mi?
  19. L

İhaleli İşte Yer Teslim Tutanağı.

İhaleli işlerde yer teslim tutanağı - Tarihinden 5 gün önce mi SGK Açılışı yapmalıyız? - Tarihinden 5 gün sonra mı SGK Açılışı yapmalıyız? - Yoksa Aynı Tarihde mi SGK Açılışı yapmalıyız.. Tşk.
  20. L

Ltd. Şirketi Ortağının 4/a durumu hk.?

1- LTD Şİrketinde Ortak Olan Bir Kişi Kendi İşyerinde Sigortalı Olarak Gösterilebilir mi? (Ve bağkuru iptal olur mu?) 2- Gösterilmez ise başka bir işyerinde sigortalı olarak gösterilebilir mi?(ve Bağkuru iptal olur mu? ) tşkler.