Arama sonuçlarınız

1. T

Değerli Konut Vergisi

Sayın Ferhat Bey, biraz daha detay vermek gerekirse, işverenimin 4 adet taşınmazı var. Değerleri sırasıyla 400,000-700,000-800,000-12milyon TL Bu kapsamda sadece 12milyon TL değeri olan değerli konut vergisi kapsamına giriyor. Benim anladığım değerli konut vergisi kapsamına giren tek bir...
  2. T

Değerli Konut Vergisi

Merhabalar, İşverenimin Türkiye sınırları içerisinde 4 tane taşınmazı bulunmakta. Ancak bunlardan sadece 1 tanesi 5,250,000 TL değeri geçtiğinden değerli konut vergisi kapsamına giriyor. Acaba değerli konut vergisi kapsamı dışında mı kalıyor sadece 1 adet taşınmazı vergi konusuna girdiği için ...
  3. T

E-bildirge-muhtasar Birleştirilmesinde Apartmanların Durumu ?

Arkadaşlar Merhaba, Bir apartmanda çalışan bina görevlisi(kapıcı)nın sgk bildirimlerini her ay e-bildirge yolu ile sgk ya bildirip, ödemesini yapıyorum. Bilindiği gibi bina görevlileri(kapıcıların ücretleri vergiden muaftırlar bu vesile ile muhtasar beyanname verilmez.) Şimdi Muhtasar ve E...
  4. T

A.Ş. De Yeniden Değerleme

Arkadaşlar merhaba, Ana faaliyet konusu gayrimenkul kiralaması olan ve aktifinde 1957 de satın alınmış 2 tane iş hanı olan Bir A.Ş. de şu ana kadar(enflasyon düzeltmesi hariç) hiç yeniden değerleme yapılmamış. Bunun gibi aktifinde bulunan hiç bir sabit kıymete de yeniden değerleme yapılmamış...
  5. T

Yönetim Kurulu Başkanı Ve Tek Başkan Emekli Nin Sgk Primi ?

Arkadaşlar selam, bahsi geçen sorudaki kişi bir aile şirketinde şirketin 5 ortağından biri ve aynı zamanda yönetim başkanı(yönetim kurulunun tek üyesi) bu kişiye a.ş. bünyesinde bordrolu olarak maaş veriyoruz ama bu kişi için sgk primi kesmiyorduk çünkü emekli maaşından kesiliyordu. Geçenlerde...
  6. T

Vergi Dairesine Fazladan Ödenen Stopajın Muhasebe Kaydı ?

Selamlar, Bir ortağımıza avans kar payı ödemesi yaptık ve bunun %15 stopajını müteakip ay muhtasar beyanname ile ödedik. İlgili dönemde karın tamamı dağıtılırken önceden ödenen %15 stopajı beyannamede mahsup etmeden, tekrar tüm kar üzerinden stopaj ödedik. Durumu fark ettiğimizde vergi...
  7. T

Menkul Sermaye İradı + İşyeri Kira Geliri

Selamlar, İş verenimin Menkul sermaye iradı(A.Ş. Kar payı) + İş yeri kira geliri var. iş yeri kira geliri 12.000 TL, Menkul sermaye iradı : Beyana tabi 1/2 si : 539,000 TL. Gelirlerini beyan ederken, işyeri kira geliri 27.000 TL yi geçmediği halde onu da toplama ilave etmemiz gerekiyor mu ...
  8. T

Kurumlar Vergisi Tevkifatı Hesaplanması Hk.

Selamlar, Ana faaliyet konusu Gayrimenkul Kiralanması İşletmesi olan A.Ş. için. Kurumlar vergisi Tevkifatı hesaplanması hk. bir sorum olacak. Aşağıda verdiğim hesaplama türlerinden hangisi doğru acaba? Burada kıstas Kurumlar vergisi tevkifatı Matrahının içinde K.K.Ed gid olacak mı olmayacak mı ...
  9. T

Döviz Karşılığı TL Üzerinden Fatura Kesilip, Yurt Dışından Döviz Gelmesi Muhasebe Kaydı

Arkadaşlar merhaba, Bir kiracımız için döviz karşıığı TL kira faturası kesiyoruz. Bu firma da ödemeyi yurt dışından dolar olarak bankamıza yapıyor. Daha önce bu tip bir işlem yapmadığımız için biraz zorda kaldık. Aşağıda bir örnek vereceğim, o örnek üzerinden muhasebe kaydına yardımcı olmanızı...
  10. T

Personele İşitme Cihazı Alınabilir mi ?

Selamlar, bir personelimize işitme cihazı almak istiyoruz. 2 adet alınmalı ve toplam bedel 7.000 TL. Tutuyor. Bu işlemin fAturası gider yazılabilir mi ? Şirketimiz a.ş.
  11. T

Eurobond Gelirleri Hk.

Arkadaşlar selam, İşverenimin Gelir Vergisi beyannamesini doldururken ilk kez karşılaştığım bir durum oluştu. Kendisinin iş yeri kira geliri ve kar payı geliri var. Şimdi öğrendim ki eurobond geliri de varmış. 2013 yılı içinde 01/01/2006 tarihinden önce ihraç edilmiş Eurobondlardan elde...
  12. T

Çevirmenlik Yapan Şahıs Karşı Tarafa Ne Tür Bir Belge Düzenleyebilir ?

Selamlar, Bir tanıdığım ilk kez bir firma için Türkçe den İngilizce ye çeviri yapmış. Bu iş için 5.000 TL değer biçilmiş. Fakat karşı taraf olan firma, bu tanıdığımdan bu masrafı resmileştirmek için fatura gibi bir belge istiyor. Bu kişi de herhangi bir şirket çalışanı ya da vergi dairesine...
  13. T

E-Fatura ve E-Defter Hk.

Arkadaşlar Merhaba, Ana faaliyet konusu Gayrimenkul Kiralanması olan bir A.Ş. için. hiç bir şekilde madeni yağ, alkollü içecek ya da gazoz vs. gibi alımlarımız yok. Olsa dahi limitlerin altında kalıyoruz. Biz aslen A.Ş. malı olan gayrimenkulleri kiracılarımıza Ft karşılığı kiralıyoruz. Ancak...
  14. T

Şirkete Özel Locada Kombine Bilet Alımı Mümkün mü ?

Arkadaşlar, patronumuz ve aynı zamanda yönetim kurulu başkanımız Galatasaray arena stadındaki bir locadan bilet almak istiyor. Biletin bedeli 57,000 USD. Bu kombine bileti alınırve A.Ş. de gider olarak yazılabilir mi?
  15. T

A.Ş. lerde Şirket Ortaklarının Kardan Avans Almaları Hk.

Arkadaşlar Merhaba, 5 Ortaklı bir A.Ş. nin muhasebesindeyim. Bu şirket bir aile şirketidir. Şirket ortakları 2 kardeş ve onların çocuklarından oluşmaktadır. %49,99 Hisseye sahip olan bir ortağımız şirketten avans talep ediyor. Bu mümkün müdür ? Eğer münkünse kendisine ne kadar avans...
  16. T

Yeni TTK Faaliyet Raporu Hakkında.

Merhaba, Yeni TTK ile değişen Yıllık Faaliyet raporunun içinden çıkamadım. Acaba Faaliyet Raporunu 2012 Yılı için düzenlemiş bir arkadaş var mı ? Varsa bu Faaliyet Raporunu Şablon olarak kullanmak istiyorum. Saygılar.
  17. T

Emekli Yönetim Kurulu Üyesinin SGK Primi Hakkında.

Merhaba, 5 Ortaktan oluşan A.Ş.mizin ortağı, SGK dan Emekli işverenimiz, aynı zamanda Bahsi geçen A.Ş. nin yönetim kurulu üyesi ve murahhas azası dır. Aile şirketi olduğundan aynı zamanda kendisi Şirket Genel Müdürüdür ve bu vasfıyla Bordrolu olarak şirketimizden maaş almaktadır. Emekli olup...
  18. T

Yönetim Kurulu Karar Defterinin Tasdiki Hk.

Arkadaşlar Merhaba, A.Ş. olarak Öteden beri kullanmakta olduğumuz Yönetim kurulu karar defterimiz var. Eski Yön.Kur.Karar Defterimizin Noter açılış kaydı var ve senelerdir mevcut yapraklarını kullanıyoruz. Yeni TTK kapsamında yeni bir Yön.Kur.Karar defteri mi tasdik ettirmeliyiz yoksa eski...
  19. T

Direkt Masraf mı ? Yoksa Amortismana mı tabi bir giderdir ?

Arkadaşlar selamlar, A.Ş. mizin faaliyet konusu, Gayrimenkul kiralanması işletmesi. Yani Çalıştığım A.Ş. nin 5 er katlık 2 adet iş hanı var. ve işletmenin geliri bu yerlerin kiraya verilip gelir elde etmesinden kaynaklanıyor. Sahibi olduğumuz bağımsız bölümlere zaman zaman dekorasyon ve...
  20. T

Gerçek şahıstan 2. el alınan binek taşıt BA formu ile bildirilecek mi?

Arkadaşlar merhaba, Biz A.Ş. olarak, bir şahıstan 2. el binek taşıt satın aldık. taşıtı noter satış sözleşmesi ile aldık. yani fatura ve dolayısiyle kdv yok. bedel 50.000 TL. bu alış BA formunda bildirilmeli midir ? Biz bildirirsek tek taraflı bir beyan olacaktır. zira karşı taraf olan şahıs...