Arama sonuçlarınız

1. H

Yurt Dışında Kazanılan Paranın Vergisi

Merhabalar, Uzun süre araştırıp netleştiremediğim bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Kardeşim şuan yurt dışında(Pakistan). Ticari vize ile çıktı ve yaklaşık 4-5 yıldır orada yaşıyor. Bu ülkenin vatandaşlık verme gibi bir olayı yok. 50 yılda yaşamış olsa, yatırımda yapsa vatandaşlık...
  2. H

Geçmiş Yıla Ait Giderlerin Kaydı

Merhabalar, Bankaların pos ve diğer cihazlardan kesmiş olduğu komisyonlar hakkında bilgiye ihtiyacım var sevgili meslek erbapları. Aşağıda ileteceğim konu hakkında bilgi verirseniz çok müteşekkir olurum. Telekom bayisi işletmekteyim ve 2011 yılından bu yana pos kullanıyorum. Bunun dışında birde...
  3. H

İş Yerini Bölümlere Ayırma - Vergi Dairesi Ve Belediye Engel Olurmu

Merhabalar, İş yeri tek parça ve 90 m2 civarında. İşimiz icabı 3 e böldüm. Yeni yapılan bölümleri oluştururken, istendiği an yıkılabilecek şekilde alçıpan kullandım. Yani yeni kolon ekleme çıkarma vs. olmayacak. Vergi dairesinde veya belediyeden herhangi bir rutin kontrol yapıldığında bu durum...
  4. H

Tazminat Hakkı

Merhabalar, Abim 14 yıldır aynı iş yerinde çalışıyor ve halen neredeyse asgari ücret düzeyinde maaş alıyor. İşe 2001 yılında girdi bu tarihten öncede çalışıyordu. 1990 yılından bu yana çalıştığı yerler tarafından sigortası ödeniyor. Şuan işten ayrılmak gibi bir düşüncesi var fakat tazminat...
  5. H

Depo İş Yeri Olur mu ?

Merhaba sevgili arkadaşlar, 2 faklı konuda bilgilerinize ihtiyacım var. Başlık alanı kısa olduğu için hepsini ekleyemedim. 1. si şuan var olan iş yerimin ruhsatıda vergi levhasıda telekom hizmetleri üzerine. Ben bu iş yerinde resmi olarak rent a car veya daha ufak motor vb. 2 tekerli araçları...
  6. H

Kontör ve Faturaları Postan Çekme

Merhaba arkadaşlar, İş yerinde ek gelir olması açısından kontör satışı ve fatura tahsilatı yapıyorum. Bunları postan geçtiklerim oluyor fakat geçtiğimiz günlerde bir arkadaş sıkıntı olacağını söyledi. Yapmış olduğum işlem; Örn 100 TL Fatura + 1 TL İşlem Komisyonu + 1 TL Banka komisyonu olmak...
  7. H

Ünvan ve iştigal konusu değiştirme

öncelikle merhabalar konu hakkında araştırma yaptım ancak hep limited ve anonim şirketler hakkında sorular olmuş benim ki şahış şirketi hakkında olacak. kendime ait bir iş yerim var. açılışta ticaret odasına ünvan olarak adımı soyadımı yazdırmıştım. ancak o sıralar bankaların veya her hangi...