Arama sonuçlarınız

1. G

601/380 Hesap ?

Arkadaşlar merhaba, Bir müşterim İzmir Serbest Bölgede bir harfiyat işi aldı. İlgili SGK dosyası açıldı. İşin özü, serbest bölgede bir alan önce kazılıyor ve harfiyat toprağı serbest bölge dışında bir yere dökülüyor. Aynı zamanda istimlak duvarı yapılıyor. Bu iş için özellikle duvarın yapımıyla...
  2. G

Raporlu İşçiye Ödenecek Ücret...

Arkadaşlar merhaba, Bir müşterimin işçisi ameliyat oldu. Doktor 27 ağustostan 5 eylüle kadar rapor vermiş. Ben bu raporu sistemden onayladım. Sonra 5 eylülden 14 eylüle kadar 2. raporu almış. 15 eylül işbaşı. İşçinin maaşı net 1360 tl. Bu işçi için yapmam gereken puantaj nasıl olmalı? Ayrıca...
  3. G

Serbest Bölgede SSK...

Arkadaşlar ağustos ayı içinde Serbest Bölgede ana yüklenici olarak bir inşaat işi aldık, SGK dosya açılışı ve işçi girişi yaptık. Şimdi ilke kez SSK bildirgesini vereceğim. Serbest Bölgede SSK ile ilgili bir teşvik var mı? Yoksa bildirgeyi normal düzenledğimiz bildirge gibi mi vereceğim? Üretim...
  4. G

Serbest Bölgede Harfiyat İşi KDV'si ?

Arkadaşlar bir LTD şirket müşterim serbest bölgede bir harfiyat işi yapacak. Sadece serbest bölgede bulunan bir alanda kazı yapılıp toprağı serbest bölge dışında bir alana dökecekler. Bu işle ilgili prosedür nedir? Yapılacak işle ilgili KDV nin durumu nedir?
  5. G

Kiralanacak Ev Hakkında...

Arkadaşlar bir müşterimin şirket merkezi İstanbul'da ve LTD şirket. Ve İzmir'de de yüklenici olarak bir şantiyesi var. Bu şantiyede taşeronlar harici şirket sigortalısı olarak çalışan 2 işçi var. Bu işçiler ve arada şirket sahibi gittiğinde kalmak için bir ev kiralamak istiyorlar. Otel parası...
  6. G

Avukatlık Bürosunun Şirket Merkezi Olması...

Arkadaşlar avukat bir müşterim var. Tek kişilik bir LTD şirketi açmak istiyor.Danışmanlık faaliyeti gösterecek. Şuan avukatlık hizmeti dolayısıyla kullandığı ofisini, aynı zamanda şirket merkezi olarak kullanabilir mi? Yoklamada yada herhangi bir konuda sıkıntı olur mu?
  7. G

Amaç Konuya Sektör Ekleme...

Arkadaşlar geçen ay bir LTD. şirket kuruluşu yaptım. Bu ay şirket ortağı /müdürü tekstil işiyle de uğraşmak istediğini söyledi. Anasözleşme de amaç konuya tekstili ekleyeceğim. Ama ünvana da eklemek gerekli mi? Bugün İTO müşteri hizmetlerini aradım 2 kere. Her 2 görevli de ünvana tekstili...
  8. G

Serbest Meslekte Faiz Gelirine Ait Stopaj Kesintisi...

Arkadaşlar herkese merhaba, Benim avukat bir müşterim var. Gelir vergisindeki stopajları kontrol etmek için vergi dairesinden stopaj listesi aldım. Liste benimkiyle tutmuyor. Çünkü avukatın bankadaki parası üzerinden faiz işlemiş ve kesilen stopaj miktarı vergi dairesine bildirilmiş. Ben bu...
  9. G

Yurtdışı Satışında KDV...

Arkadaşlar bir müşterim virüs programı satışı yapıyor. İşletme defteri. Kendisi bir firmadan virüs programını alıyor ve kendi kar marjını da koyarak satıyor. Bu ay yurtdışından bir firmaya satış yaptı. Virüs programını KDV li aldı ama yurtdışı KDV istisnası şartlarını taşıdığı için KDV siz...
  10. G

Süresi Dolan Müdürün Görev Süresinin Uzatılması...

Arkadaşlar bir LTD şirket mükellefimin tek kişi ortağı aynı zamanda şirket müdürü ve mayısta müdürlük süresi doluyor. Müdürlük süresini uzatmak için nasıl bir yol izlemem lazım? Genel Kurul yapmak gerekli mi?
  11. G

Ito Nace Kodu Hakkında...

Arkadaşlar İstanbuldan şirket kuruluşu yapacağım. Şirket İnşaat şirketi olacak. Ama mükellefin istediği ünvanda başka firma olduğu için çekirdekten sonraki 3. kelimeyi inşaat yaptık. Çekirdekten sonraki ilk sektör adı yapı malzemeleri 2. orman ürünleri 3. inşaat. Sorum şu; normalde şirketin ana...
  12. G

ETS Tur Acentası Muhasebe Kayıtları...

Arkadaşlar ETS Tura ait uçak bileti ve otel konaklama satan bir acenta aldım mükellef olarak. Ocak ayı evraklarını getirdiler. Evraklarda: Alış: Sadece ETS Turun bu firmaya kestiği yurtiçi/yurtdışı konaklama faturaları,ve uçak bileti faturaları, Satış Faturalarında da : Kişi ve firmalara...
  13. G

Bağkur Gelir Artışı Beyanı...

Arkadaşlar bir mükellefim Bağkura asgari ödeme yapıyordu. Şimdi Brüt 4000 TL aylık gelir üzerinden ödeme yapmak istiyor. Bunun için e devlet şifresiyle sistemden güncelleme yaptı.Bununla ilgili 2 sorum var: 1. Aylık brüt 4000 TL den ödemesi gereken Bağkur rakamı ne kadardır? 2. SGK ya ayrıca...
  14. G

Fazla Ödenen Verginin Mahsubu Yapılabilir mi ?

Arkadaşlar benim Tübitaktan 5746 sayılı Arge Kanununa göre projesi desteklenen ve hibe alan bir LTD şirket mükellefim var. Gelir vergisinden %80 ve ücret damga vergisinden %100 istisnası var. Ben muhtasar beyannameyi yaparken dalgınlıkla ücret damga vergisini beyan etmişim.Maaş yüksek olduğu...
  15. G

Rusya İle Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması...

Arkadaşlar bir mükellefim aralık ayında Rusya'da bulunan bir firma için gayrimenkul danışmanlık hizmeti verdi. Hizmeti verdiği yer İstanbul. Fatura keserken de Hizmet + KDV olarak faturayı kesti. Fakat Rusya'daki firma bu faturadaki KDV yi ödemek istemiyor. Hizmet bedelini ödeyeceğini, KDV yi...
  16. G

Bankadan Ödenmeyen Kiranın Stopajının Beyanı ?

Merhaba, Bir mükellefim 2013 yılı başında kiracısı olduğu işyerinin yıllık kirasını mal sahibine, şirket konusu dışında bir işe aracılık ederek ödemiş. Bankadan herhangi bir kira ödemesi yapmamış ama yaptığı aracılık işinden dolayı hakettiği komisyonu 1 yıllık kirasına saymışlar. Mükellefin...
  17. G

2011 de Alınan Araç Envantere Kaydedilebilir mi ?

Arkadaşlar 2013 yılı ocak ayında bir avukat mükellef aldım. Mükellefin 2011 yılında aldığı ve aktif olarak kullandığı bir aracı var. Ama O yıl defterini tutan arkadaş aracı envantere kaydetmemiş. Mükellefe de amortisman ayıracağız sonra aracı satarken sorun olur demiş. Mükellefte tamam kaydetme...
  18. G

Kırgızistan Vatandaşı Burada Güzellik Salonu Açabilir mi ?

Arkadaşlar Kırgızistan vatandaşı olan biri İstanbulda kuaför ve güzellik salonu açmak istiyor. Kendisi normalde uzun zamandır İstanbulda ikamet ediyor ve çalışıyor. Çalışma izni var. Kırgızistandan aldığı kuaförlük ustalık belgeleri var. Ama burada denk midir bilemiyorum. Ayrıca vergisel anlamda...
  19. G

84 Nolu KDV Genel Tebliğine Göre Özel Esaslara Tabi Olma ?

Arkadaşlar 2013 yılınının başından beri çalışmakta olduğum bir mükellefe vergi dairesinden bir yazı gelmiş. Yazıda "Bilgisayar kayıtları tetkikinde 2008 döneminde sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlediği belirtilen ..... vergi numaralı mükelleften mal/hizmet alışlarının...
  20. G

Şişli / Mecidiyeköy Civarında Masraf Ortağı Ofis Arıyorum.

Ben Mali Müşavirim. Aktif olarak Mecidiyeköy'de bir meslekdaşımla masraf ortağı olarak kullandığımız bir ofisimiz var. Ama ofis küçük ve meslekdaş arkadaşımın iş yoğunluğundan dolayı bir eleman alması gerektiği için ayrı bir büroya geçeceğim. Şişli Mecidiyeköy civarında başka bir ofis açmak yada...