Arama sonuçlarınız

1. U

Ödenmiş bağ-kur primlerinin vergi matrahından düşülmesi

Merhabalar. önceden beri şirket ortağı olan bir kişi şirket ortaklığı devam ederken aynı zamanda birde şahıs işletmesi açtı. cevap bulamadığım soru ise şirket ortaklığından dolayı bağ-kur sigortalısı olan bu şahsın ödediği bağ-kur primlerinin y.gelir vergisinde (yada geçici) indirim konusu...
  2. U

Bilanço defteri

Merhabalar. yıl sonu yanlışlıkla bir mükellefe bilanço defteri tasdik edilmiş (işletme defteri olması gerekirken), dolayısıyla yıl başından bu yana işletme hesabına göre beyan ve bildirimlerde bulunuldu ve defter tutuldu. bu şekilde devam edip yıl bitince işletme hesabı kayıtlarımı yevmiye...
  3. U

Sigortalı işçinin şehir dışında görevlendirilmesi

Merhabalar . Sigortalı işçinin şehir dışında görevlendirilmesi nasıl mümkündür. Örneğin İstanbulda xyz şirketinde sigortalı olarak çalışan 5 işçi bir ay sürecek bir iş için Bursada çalışacak. izlememiz gereken yol ne olmalıdır?
  4. U

İthalata Başlama

Herkese Merhabalar. firmamız malezyadan ürün ithal etmek istiyor. daha önce ithalat işinde deneyimim yok. genel olarak ne yapılacağı konusunda fikir verirseniz sevinirim? (şirket ana sözleşmesinde ithalat yazması gerekiyormu yada ünvanda?)
  5. U

İnşaat İşi İçin Verilen Avansın Mahsubu

firmamız kendi kullanımı için bir idare binası yapımı için mütahid bir firma ile anlaştı. mütahid firmaya %3 stopaj yaparak 50.000,00 Ytl net işin başında avans veriliyor. 1.546,39 olarak verdiğimiz bu stopajı hakedişlerde ödeyeceğimiz stopajdan mı düşeceğiz? yardımlarınız için şimdiden...
  6. U

Ticari Taşıt

arama yaparken dikkatimi çekti konu, benzer bir durumu sormak istiyorum halihazırda mükellef olan bir kişi icradan (ihaleden) bir kamyonet alıyor. alış amacı kısa süre içerisinde geri satmak bu nedenle bildirmemize gerek varmı yada uygulama nasıl olmalıdır. hayırlı işler herkese
  7. U

Verilmemiş Beyannameler

damga vergisi mükellefiyeti olan firmanın beyannameleri verilmemiş. izlenecek yok nedir sizce? 371-376 mı?
  8. U

Yeni İş Yeri Açılışı ve Eski Basit Usul

herkese hayırlı günler diliyorum. şehir içi nakliyecilik yapan bir basit usul mükellefi şimdi yediemin deposu açacak. sorum: basit usul olan işi terk verip daha sonra yediemin deposunun başlıngıcını versek ve terki verilen aracıda daha sonra yeni (2.sınıf) mükellefiyete kaydettirsek doğru...
  9. U

Dövizli Depozitonun Değerleme Kaydı

merhaba ocak ayında firmamız aldığı depozito olarak 1000 usd aldı. ve (kura 1,35 dersek) kayıt şöyle yapıldı -----------------01/01/07------------------ 102 1.350,00 326 1.350,00 ----------------/-------------------------- geçici vergi için değerleme yaparken 30.06.07 de...
  10. U

Adres ve Ortak Değişikliğinde V. Levhası

herkese merhaba bir ltd şirketin 2007 Mayıs ayında ünvan, faaliyet konusunu ve adresini değişti hemde tüm ortakları hisselerini yeni kişilere devretti(şirket devredildi) bu durumda yeni bir vergi levhasını nasıl tasdik ederiz? iyi çalışmalar
  11. U

Serbest Meslek de Geçmiş Yıl Zararı

merhaba. s.m. erbabının 2007 1.geçici vergi döneminde zarar çıkıyor. 2006 yılı (geçmiş yıl) zararını geçici vergi beyannamesinde göstermelimiyiz?
  12. U

Müşteri Listesi ve Vergi Levhası Tasdik Listesi

herkese merhaba. benim sorum müşteri listesi ve vergi levhası tasdik listesi diye iki bildirim var. 1) bunların her ikisi de vergi dairesine mi bildirilecek? 2) 15.05.07 ve 25.06.07 diye iki tarih var bunlar doğrumu? 3) odaya herhangi bir bildirim yapılacak mı? şimdiden teşekürler
  13. U

Damga Vergisi Beyan Şekli

sayın forum üyeleri. damga vergisiyle ilgili daha önceki konuları okudum ama soruma bir cevap bulamadım. damga vergisi mükellefiyeti tesis ettirmedik, ne ben nede mükellefim için. yaptığımız sözleşmede rakam yerine oda tarifesi ibaresini kullandık. ve sözleşme için bitiş süresi koymadık. damga...
  14. U

2. İş Yeri ve Basit Usul

bilindiği üzere ticari zirai ve mesleki faaliyetler dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisine tabi olmak basit usulü ortadan kaldırıyor. sorum : basit usulde mükellef olan bir kişi faaliyet konusu farklı olan 2.işyerini açmak istiyor. bu durumda yeni işyerini açtığı ayda mı basit usuldeki...
  15. U

Bağ-kur'da 8 Aydan Önce Sağlık Yardımı Mümkün mü?

merhaba. bilindiği üzere bağ-kur dan sağlık yardımı almak için 8 aylık süre ve prim ödenmiş olması gerekiyor. ancak kanunda yeniden sigortalı olunması halinde bu sürernin 4 ay olacağı belirtilmektedir. benim sorum ise. ben daha önce ssk ya tabi çalışmaktaydım.ve ssk dan sağlık hizmeti almıştım...
  16. U

1. Sınıf Gerçek Kişilerde Vergi Karşılığı

bilançoya tabi gerçek kişilerde vergi karşılığı ayırmamalımıyız yani 691-370 nolu hesaplar kullanılıyormu? eğer kullanılmıyorsa vergi öncesi kar ile net kar aynı mı olacak?
  17. U

Ygv Nin İki Taksite Bölünmesi

merhaba. YGV beyannamesini verince çıkan ödemenin iki takside bölünmesini nasıl yapıyoruz. saygılar..
  18. U

Spor Salonu Açılışı

işletme esasına göre açılacak bir spor salonu normal bildirimlerin dışında gençlik ve spor müdürlüğü yada başka bir kurulama bildirilecek mi? bilgisi olan arkadaşlarınfikirlerini bekliyorum. iyi çalışmalar herkese...
  19. U

Yüksek Kasa Bakiyesi

bilanço usulünde olan bir mükellefin kasası normalin çok üzerinde ve yükselmeyede devam etmekte. (not: şahıs t.odasına kayıtlı değil) iyi çalışmalar..
  20. U

Devlet Memuru (Öğretmen) Ltd. Şti. Ortağı Olabilir mi?

merhaba. devlet memuru (öğretmen) ltd.şti.ortağı olabilir mi? yeni kurulacak bir ltd de kurucu ortak olarak (müdür değil) 2 öğretmen de ortak olmak istiyor. milli eğitim ve t.ticaret kanunu açısından sorun olur mu?