Arama sonuçlarınız

1. C

İhbar Süresinde

İhbar bildirimi verilen işçi, ihbar süresi içinde rapor aldığında ihbar süresi raporlu olduğu gün kadar uzuyor. Mazeretsiz gelmediği günler de aynı şekilde ihbar süresini uzatır mı? Gelmediği günleri toplu iş arama izni olarak gösterebilir miyiz?
  2. C

EK-10 İle İlgili Belgerin Saklanması

10 Kişiden fazla çalışılan işyerlerinde SGK'ya EK10 verilmiyor. Eksik günü olan işçilerin belgelerini (Ücretsiz izin, rapor vs.) dosyalarına koyduğum gibi, ayrıca fotokopilerini çekip ay bazında (EK belgesi hazırlayıp) işyerinde dosyalıyorum. Ancak bazen işlere yetişemiyorum. Bu evrakları...
  3. C

Yaştan Emeklilik

20.03.1986 sigorta girişi olan, 1961 doğumlu bayan yaştan emekli olmak istiyor. Doğum borçlanması yaparak toplamda 4685 günü var. 3600 günü 2004 yılında tamamlıyor. benim hesabıma göre 52 yaşında yaştan emekli olabilir. ancak SGK 58 yaşında olabilirsiniz demiş. ben mi yanlış hesaplıyorum yoksa...
  4. C

Kısmi Süreli İşe Giriş

Emekli olan biri ile günde 4 saat çalışmak üzere kısmi süreli sözleşme yaptım. SGK girişini yaparken '30 günden az çalışıyor mu' bölümüne EVET deyip aylık çalışacağı günü (16 gün) yazdım ve onayladım. ancak giriş bildirgesini kağıda yazdırdığımda '30 günden az çalışıyor mu' bölümü EVET yazmama...
  5. C

İşyeri Hekim Maaşı

Tabibler odasının belirlemiş olduğu asgari ücret tarifesinde işyeri hekimlerinin aylık net ücretleri belirtilmiş. Diyelim ki ayda toplam 36 saat çalışan işyeri hekimin maaşı, tarifedeki ücretin 36 saat karşılığımı olacak, yoksa tarifedeki tam ücret mi ödenecek? Birde İşyeri hekimini SGK...
  6. C

Deneme Süresinde İş Akdi Feshi

Deneme süresinde iş akdi fesh edildiği zaman noter aracılığıyla bunu işçiye bildirmek gerekirmi? Yada 01-Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi kodu ile çıkışını yapmam yeterli olurmu?
  7. C

Devamsızlık

18 mayıs günü devamsızlık yapan işçinin pazar yevmiyesi de kesilir. arada kalan 19 mayıs ücretini hak edermi yoksa kesilmesi mi gerekir?
  8. C

İşten çıkış kodu

İşe girişi yapılan bir işçi o gün işe başlamadı. İşe başlamadığına dair tutanak tutuldu. Ücret haketmediği için prim göstermeyip eksik gün nedenine 'Fesih tarihinde çalışmamıştır' kısmını işaretlemeyi düşünüyorum. Çıkış neden kodunu '02 Deneme süresinde iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi' mi...
  9. C

Eksik gün bildirimi

110 kişi çalışan işyerimiz mevsimliktir. aralık ayında (19.12.2012) mevsim çıkışları yapıldığından işçi sayısı 20 ye düşmüştür. bu durumda aralık ayı için eksik gün bildirim formunu düzenlemem gerekirmi?