Arama sonuçlarınız

1. N

Eski Yıllarda Kayıt Altına Alınmış Fakat Amortisman Ayrılmamış Demirbaşın Yeni Yılda Kaydı..

Arkadaşlar Merhaba, 2 yıl önce aktife bir demişbaş alınmış fakat muhasebecisi şirket zaten zarar ediyor diye onun açıklaması o bu demişrbaşa amortsiman hesaplamamış.Fakat bu dönem satışlarından dolayı kara geçecek gibi duruyor.Bu dönem amortismam ayırmam söz konusu olabilir mi? Çünkü geçmiş...
  2. N

Hakediş Faturasının Muhasebe Kaydı Ve Beyanı

Tarafımıza hakediş faturası geldi.Hakedişi alan tarafından yapılacak muhasebe kaydı ve %3 stopaj tutarının nasıl beya edileceği ile ilgili yardımlarınızı rica ederim. Hakediş Tutarı 161.639 KDV 29.095 Stopaj %3 4.849 Toplam 185.884
  3. N

İşyeri Açılışında Faaliyet Kodu

Merhaba Arkadaşlar bir mükellefe açılış yapıyorum.Yaptığı iş fotoğraf ,video çekimi, prodüksiyon, organizasyon'dur.İşyeri açılış bildirgesinde hangi faaliyet kodunu seçmem gerekiyor acaba?Yardımcı olursanız sevinirim...
  4. N

Kgk Yeni Sınav Tarihleri Açıklandı Başvuru Şekli..

KGK tarafından bağımsız denetim sınavı açıklandı .Fakat başvuru şekli ve şartları hakkında bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ederim.Birde 15 yılın altı tecrübe sahibi olanlar için sınavı girdikten sonra staj mecburiyeti var mı?
  5. N

Geçici Vergi Döneminde Adat Hesaplaması Hk.

Arkadaşlar benim sorum ortak hesabına adat çalıştırma ile ilgili..Ortaklara şirkete olan borçlarına karşı 30.06.2013 tarihine kadar yani 2.dönem geçici vergiyi yaparken adat hesapladım.Şimdi tekrar borçları devam ediyor.30.06. tarihine kadar hesaplayıp kayıt yapmıştım.Şurada takıldım şimdi...
  6. N

Ticketta Vergi Muafiyet Uygulaması

Şirket olarak tıcketa geçme kararı aldık.Ve günlük yemek ücreti bakımından bir muafiyet söz konusu diyorlar.Ve 2013 yılı 12tl olarak geçiyor.Uygulamada nasıl işlem yapılıyor acaba?.Uygulanışı ile ilgili ve kullanan arkadaşların bu muafiyeti beyannameye nasıl yansıttıkları hakkında bilgi...
  7. N

Bağımsız Denetim Sınavı

Bağımsız denetim sınavı ile ilgili benim sorum şudur.Üniversitede dahil 13 yıllık mesleki tecrübem vardır.2006 yılında smmm belgemi aldım.Ve bağımlı olarak bir firmada çalışmaktayım.Bağımsız denetçi olmak istemekteyim.Ben önce bağımsız denetim lisanslama sınavını kazanacağım ve sonra staj...
  8. N

Dahilde İşleme İzin Bel.Kapatılması Aşamasında Fazla İthal Edilen Malz. Serbest Dolaşıma Alınması

Dahilde işleme belgesinin süresi doldu fakat biz yapmamız gereken ihracatı gerçekleştirmediğimiz için belge kapsamında almış olduğumuz ithalatı serbest dolaşıma soktuk.Açık kalan ihracat kg denk gelen ürün kadar kdv'siz çektiğimiz ithalat için beyanname açtık ve kdv ödedik.Ödediğimiz bu kdv...
  9. N

%5 İşveren İndirimi Seçilmeden Bildirilen E-Bildirgenin İptali..

Arkadaşlar merhaba 2013/ocak ayı e bildirgesini yaparken 5510 sayılı kanunu seçmeden yani %5 işveren indirimini seçmeden verdiğimizi farkettik ve anında bildirgeyi iptal edip tekrar %5 işv.indirimini seçip verdik.Fakat borç dökümü aldığımızda sildiğimiz ve tekrar verdiğimiz bildirgelerin...
  10. N

İnşaat Mühendisinin Yapacağı İşler İçin Keseceği Fatura...

Arkadaşlar benim sorum şudur.İnşaat mühendisi 2.000metrekare bir konutun kaba ve ince işleri için kooperatif ile anlaşmış.Bu işler karşılığı faturayı kooperatife yüzde kaçtan kesmesi gerekiyor.Bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum...
  11. N

Çalışanın Aldığı Ücretten Sgk Bildirilmesinde Maaş

Arkadaşlar çalışan kişi işe girdiğinde bir ücret üzerinden anlıyoruz ve sgk da aldığı ücret üserinden bildirim yapıp , gerçekte aldığı ücret üzerinden gelir vergisi ödüyoruz fakat zamanla kümülatif gelir vergisi matrahı artında gelir basamakları değişince oranda artıyor.Bu durumda gelir vergisi...
  12. N

Fabrika Binası Alımında Tapu Harcı Kayıt Şekli...

Firma aktifine kayıtlı fabrika binası satın almıştır.Bu bina alınırken tapuya tapu harcı ödemesi yapılmıştır.Tapu harcını direk gidere mi işleyeceğiz.Yoksa 252 binanın değerine mi ilave edeceğiz.Gidere işleyeceksek hangi gidere atmam gerekiyor... Birde 2 yıl önce organize sanayi bölgesinden...
  13. N

Taşıma İrsaliyesi Düzenlenemesi..

Firmanın dışında bir yerlerde şirketin deposu mevcut.Bu depo ardiye şirketine ait.Burada kimyasallar depolanıyor.Ve üretim oldukça depodan malzeme alımı gerçekleşiyor.Depo fabrika ile aynı ilde fakat ilçe farklı...Araç ile taşınıyor.Depoya her mal gönderişimizde kendi satış yaptığımız sevk...
  14. N

Dışarıdan Alınan Güvenlik Ve Temizlik Hizmetinin Muhasebe Kaydı

Dışarıdan şirket adına özel güvenlik ve temizlik hizmeti alıyoruz.Firmada bize Temizlik ve Güvenlik personel bedeli adı altında tevkifatlı fatura kesiyor.Bana düşen kısmı 2.nolu kdv beyannamesiyle beyan ediyorum...Fakat muhasebe de gider hesaplarına ilerken hangi hesaba atmam gerekecek.Sonuçta...
  15. N

Emekli Sandığından Bağkur'a Geçme...

Arkadaşlar merhaba... 10 yıldır bir devlet bankasında çalışıyorum.Primlerimi doldurmama 4 yıl kaldı.Bu arada ltd şirket ortağı olan eşim vefat etti.Şimdi bana bağkur'dan yazı gelmiş.240,00tl prim borcu gelmiş.Ben bankadan istifa etmedi.Fakat diğer işi yürütebilmem için istifa etmem...
  16. N

Ltd. Şirket Ortağının SGK lı Olarak Gösterilmesi...

İki kişi bir yerde sgk iken ltd şirket kuruyorlar....Bu durumda bunlar bağkurlu mu oluyor?Ama şirket kurdukları sırada başka yerde sgk olarak çalışıyorlar. -Birde bunların bir ara çıkışı yapılınca direk bağkura kaydı otomatik olarak açılır mı?
  17. N

Şirket Aktifine Fabrika Binası Alımı

Arkadaşlar Firma üstüne fabrika binası almak istiyoruz.Bunu taksitli kredi ile alacağız.Fakat fabrika binasını şirketten alacağız.Fabrika binasının faturasını daha sonra alabiliyor muyuz.Yani tapuyu alıp ödemesini yapıyoruz fakat faturasını daha sonra alma şansımız var mı acaba?Satış yapacak...
  18. N

Organize Sanayi Bölgesinde Bina Alımı

Arkadaşlar Mrh... A.Ş. olarak kurulu bir firmayız.Gebze org.san.bölgesi içinde fabrika binası alımı yapıyoruz.Şirket üzerine alınan binanın vergisel avantajı varmı dır?Satın alırken firmaya bina kaydının vergi karşısında ki durumu nedir?Vergiden düşme imkanı varmıdır acaba?