Arama sonuçlarınız

1. O

Fazla Ve Yersiz KDV Diye Nitelendirilen Alış Ft.daki Yanlış Kdv Oranı ?

Sn.Üstadlar bi konu hakkında engin tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi almadan önce durumu özetlemek isterim; Ürünün kdv oranı %8 iken fatura edilmesi esnasında %18 olarak hesaplanmış o şekilde mükellefimize intikal etmiştir. Büro olarak da bunun takibini yapamadığımızdan gelen faturayı...
  2. O

Zincir Marketlere Yapılan Satışlarda Ciro Primi İbaresi

Üstadlarımdan yardım almam gereken bir konu var. Zincir marketler alım yaptığı firmalardan (tedarikçilerinden) gelen sayısız irsaliyeden kurtulmak adına aracı bir firma (taşeron gibi farzedersek) ile anlaşıp ufak bir fark karşılığında bütün alımları o firmadan yapıyor. Dolayısıyla aradaki firma...
  3. O

Tiyatro Oyuncularına Ödenen Ücretler Hk.

Tiyatro gösterileri yapan ltd.şti. mükellefim oyunculara oyun başı ödeme yapıyor.. Bildiğim kadarıyla oyuncular serbest meslek erbabı değil. ben ödenen ücretleri gider pusulası ile kayıt altına almayı düşünüyorum. fakat stopaj oranı ile ilgili size danışmak istedim. yada yapmam gereken...
  4. O

Yoklama Yüzünden Geç Kalan Kdv

Firma açılışı için vergi dairesi ilk yoklamaya geldiğinde adreste kimse olmadığından yoklamayı olumsuz tutuyor. Daha sonra dilekçe ile tekrar yoklama istiyoruz ve tekrar yoklamaya gelmeleri kdv beyan etme süresinden sonraya kalıyor.. (Açılış tarihi: 14.08.2012 olumsuz Yoklama Tarihi 07.09.2012...
  5. O

Sanatçi sigortası (10 günden az çalışanlar)

5510 Say.Kan. 4.üncü mad. 2.fıkrası (b) bendi kapsamında ayda 10 günden az çalışan sanatçılar kendi sigortalarını 20 gün (her sene bir puan artarak) üzerinden ödeyerek tam ay sigortalı olarak görünebilmektedir. Ve işveren firma da bu şahıslar için 1 lira vergi vermeyecektir... buraya kadar her...
  6. O

Oyuncular için sgk primi ödenmemesi hk.??

kısmi süreli sözleşme ile 10günden daha az çalışan oyuncular kendileri ek-6 formuyla sgkya başvurduklarında, tiyatro olarak mükellefim bu 10 gün için prim ödemeyecekmiş bu şekilde bir sistem olduğunu söylediler bilgisi olan varmı arkadaşlar? ben tiyatro olarak atıyorum 8 gün kısmi süreli iş...
  7. O

Ek-6 oyunculara özel sgk mevzuatı hk.

oyunculara özel çıkartılan bir kanunla kısmi süreli iş sözleşmesi ile 10 gün ve daha az çalışmaları durumunda kendileri ek-6 ile sgkya başvurarak 18 güne tekabül eden rakamı ödediklerinde 30 gün sgk primi hanelerine işlenecekleri açıklanmıştır. oyuncular sendikasıyla yaptığım görüşmede de...
  8. O

2010dan beri adres naklini bildirmeyen ltd.??

Geçen hafta yeni bir ltd defteri geldi, dosyayı biraz inceledim adreslerinde bir tutarsızlık olduğunu farkettim. Tescil olan adresi ile vergi dairesi uyuşmuyor. Biraz daha ayrıntılı incelediğimde 2010 yılında adres naklini tescil ettirdiği halde bu zaman kadar vergi dairesine bildirmediğini...
  9. O

Eksik gün bildirim formu hk.

kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan bir sigortalının eksik günleri için her ay eksik gün bildirim formu düzenleyip sgkya mı veriyoruz? her ay verilen bildirgede 06 kodu ile bunu belirtiyoruz zaten. ayrıca formda mı vereceğiz, bilgisi olan arkadaşlardan bilgi vermelerini rica ediyorum.
  10. O

Kısmi Süreli Çalışanın normal 30 günlük sigortalılığa dönmesi??

Kısmi süreli çalışma sözleşmesi ile her ay 20gün çalışan bir sigortalının normal 30 günlük çalışma olayına dönmesi için ne yapılması gerekiyor? Normal bildirgesini beyan ederken daha önceden 06 koduyla bildirdiğin eksik gün kutusunu doldurmaman yeterlimidir? Yardımcı olursanız sevinirm...
  11. O

KSS ve PİŞ. beyanları ?

Arkadaşlar yeni bi mükellef geldi, eski muhasebecisi 04/2011-12/2011 arasındaki kdv, muht, geçici vergi, yıllık gel.verg. falan hiçbirini vermemiş.. Yakın zamanda buna benzer iş yapan arkadaşlar için aşağıya döküm çıkarıyorum, ilgilenen olursa çok sevineceğim. 04/2011 219,00 PİŞ 05/2011...
  12. O

İkramiye Devirli Ücret Bordrosu (çözebilene aşk olsun)

AÇIKLAMA:Aşağıdaki durum net ücret üzerinden sözleşme yapan ve her ay net ücreti tutturmak suretiyle brüt ücret hesaplanan bir personel. Ve 01/2012 dönemi ücret bordrosundaki aklımı karıştıran kısım; Net maaş 3.200,00 Brüt maaş 4.469,90 Önc.aydan...
  13. O

Dernek adres nakli

Arkadaşlar bir derneğimizin farklı vergi dairesi sınırları içine nakil yapılması gerekiyor.. Biraz araştırdım ama sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım.. Vergi dairesine başvurma aşamasında nakil için hangi evrakları hazırlamam gerekiyor?
  14. O

Adi ortak. firmasında banka işlemleri???

4 ortaklı bir adi ortaklık firması açılışı yaptık, banka hesaplarını ortaklık adına açtılar.. fakat adi ortaklığın imza yetkilisi kendi adına açtığı banka hesabında adi ortaklık adına işlem görmek istiyor.. şahsı adına olan banka hesabını adi ortaklık firması için kullanabilirmi üstadlarım...
  15. O

Nev'i Değişiklği Sebebiyle Verilecek KDV

Aralık içinde bir AŞ firmamız nevi değiştirerek LTD oldu. şimdi kdv beyanlarıyla ilgili şöyle bir uygulama yapacağım.. ABC AŞ'ye 12/2011 kdv beyanı düzenleyeceğim.. (sonraki döneme devredeni var) ABC LTD'e de 12/2011 kdv beyanı düzenleyeceğim.. önceki dönemden devrini AŞ'den devreden kdv'yi...
  16. O

Zenom programı :/

arkadaşlar zenom'u kullanan arkadaşlar varsa bişey öğrenmek istiyorum. programı yeni kullanmaya başladım. yapmak istediğim işlem şu; bir derneğin bordrosunu yapıcam fakat bordrodaki isimlerin SSK işç., İşs.İşç., SSK İşv. ve İşs.İşv. paylarının hesaplanmaması gerekiyor. bunların puantajını...