Arama sonuçlarınız

1. B

Mikro Kıdem Tazminatı Hk.

Merhabalar Üstadlar, Hizmet verdiğimiz bir firmada mikro kullanılıyor. Çok tecrübeli personel olmadığı için iş yine bize kaldı. Personel kıdem ihbar tazminatı hesaplaması bunların dökümlerinin alınması, çıkış ibranamesi ve hesaplanan kıdem ihbar tazminatlarının muhasebe fişine yansıtılması...
  2. B

Binek Araçta Kdv Ve Ötv Nin Gider Yazılması

Selamlar, İşletmemize 85.000 TL değerinde bir binek araç satın aldık. Kdv ve Ötv yi seçimlik hakkımızı kullanıp gider yazıcaz. Araç alım bedeli kabataslak aşağıdaki gibidir. Araç Bedeli : 50.000,00 Ötv : 22.500,00 Kdv : 13.000,00 TOPLAM...
  3. B

Şahıstan Şirkete Nevi Değişikliği Gelir Vergisi Beyannamesi

Selamlar Değerli Meslektaşlarım, 20.05.2016 tarihinde bir şahıs firmamızı Ticaret Odasından tescil ettirerek Limited Şirkete nevi değişikliği yaptık. Sorum çok basit; 01.01.2016 - 20.05.2016 tarihleri arasını kapsayan Gelir Vergisi Beyannamesini ne zaman vermeliyim ?
  4. B

Kdv Matrah Arttırımı Hk.

Merhabalar, Arkadaşlar 6736 sayılı kanun genel tebliğini okudum fakat sorum ile ilgili bir detaya ulaşamadım. Konu ile ilgili bilgisi olan meslektaşlarımdan yardımlarını rica ediyorum. Gelir vergisi matrah arttırımında bulunduk. 2011-2015 yıllarının tümü için arttırım yaptık. Kdv içinde matrah...
  5. B

Beyanname Verilemiyor

Arkadaşlar, beyanname göndermeye çalışıyorum, sistem hatası diyor, paketi yüklemiyor. Bu konu ile ilgili bilgisi olan varmıdır ? 444 0 435 e ulaşmaya çalışıyorum, telefonu açan yok, 444 0 189 nolu telefon ise ortalama 12 dk süre veriyor, bekledikçe süre uzuyor. Oradan bir bilgi alamadım.
  6. B

Geçmiş Dönem Sgk Primleri Hk.

Merhabalar, Önceki yıllarda ödenmemiş ve matraha ilave edilmiş sgk primleri bu yıl ilk üç aylık dilim içinde ödendi. Geçici Vergi beyannamesinde prim ödemelerini düşücem ama tereddütte kaldım. Zarar olsa dahi indirilecek ve kazancın bulunması halinde indirilecek istisna ve indirimler kısmı...
  7. B

Şahıs Firmasından Limited Şirketi Geçiş Hk.

Merhabalar, Şahıs firmasından limited şirkete geçiş için başvurumuzu yaptık. Mersis üzerinden işlemimiz onaylandı. Noterden anasözleşme çıkarmak üzere gittiğimizde anasözleşme masrafları dışında 2.000 TL ye yakın bir damga vergisi çıkardılar. Tür değişikliğinin harç ve damga vergisinden muaf...
  8. B

Kısmi Süreli İş Sözleşmesi Hk.

Merhabalar, Kısmi süreli iş sözleşmesi yaptığımız kişi ay içinde 8 gün veya 12 gün çalışabilir. İşe giriş bildirgesinde 30 günden az çalışıyor mu seçeneğini evet olarak işaretledik ve çalışacağı gün sayısını 8 dedik. 12 gün çalıştığı aylarda 12 gün olarak gösterdiğimizde sıkıntı olur mu ? Bilgi...
  9. B

Şahış Firmasının Limited Şirkete Sermaye Olarak Eklenmesi

Merhabalar, Aynı kişiye ait iki tane işletme var. İşletmelerden birisi gerçek kişi mükellefiyet. Diğeri tek kişilik limited şirket. Biz bu iki işletmenin limited şirket bünyesinde birleşmesi için ticaret odasına başvurduk. Ticaret odası iki işletmeninde aynı kişi adına kayıtlı olduğu için...
  10. B

Gayrimenkul Ticrareti İle Uğraşan Vergi Mükellefinin Kdv Karşısındaki Durumu;

Merhabalar, Vergi mükellefi olan müşterimiz gayrimenkul alım satımı ile uğraşmaktadır. İcra dairelerinden veya şahıslardan ticari mal olarak işletmesine aldığı gayrimenkulleri üçüncü kişilere belli bir kar yüzdesi ile satışını yapacaktır. 1- Ticaretini yaptığı için; örnek olarak daire...
  11. B

Yeni Muhtasar Beyanname

Merhabalar, Yeni muhtasar beyanname ile birlikte birtakım değişiklikler oldu. Şirket ortaklarına maaş bordrosu ile maaş ödüyoruz. Eskiden matrah ve vergi bildirimi sayfasında diğer çalışanlar ile birlikte matrah ve vergiyi bildirip beyannameyi veriyorduk. Fakat yeni muhtasarda sgk muaf...
  12. B

Anaokulu Çocuk Kulübü Hakkında

Herkese Merhaba, Anaokulu çocuk kulübü muhasebesel işlemlerini yapan meslektaşlarım var ise yazabilirler mi ? Kafama takılan birkaç sorun oluştu. Hesaplanan ücretlerdeki kesintilerin (damga ve gelir vergisi) ne şekilde vergi dairesine beyan edilip ödeneceği ile ilgili
  13. B

Adi Ortaklık Kapanışı Hk.

Selamlar, adi ortaklık bir müşterimiz var. Yaklaşık 3 yıldan beri faaliyetlerini sürdürüyorlar. 3 adet kat karşılığı inşaat işi yaptılar. İnşaatların kapanışlarını yapmadık henüz. Şimdi ayrılmak istiyorlar. Ortaklar herbiri kendilerine yeni inşaat yapabilecek yerler bulmuşlar, şimdi bu...
  14. B

Basit Usule Tabi Mükellefin Ücret Akdine Tabi Olarak SSK lı Çalışması

Basit usule tabi bir müşterim var. Bir işyerine girip sigortalı olarak çalışacağını söyledi. Kendi işletmesi bir yakını tarafından idare edilecek. Basit usule tabi mükelleflerin bilfiil kendi işyerlerinde durmasının bir gereklilik olduğunu biliyorum. Bu durumda ne gibi sakıncalar doğar...
  15. B

İş Göremezlik Rapor Girişleri

Merhabalar, 1-Şubat ayında 4 günlük rapor alan bir işçinin e-vizite sisteminden onaylanmasını, bordroda eksik gün bildirilmesini ve çalışmadığına dair kutucuğu işaretlemeyi atlamışız. Şu an e vizite sisteminden işçi çalışmıştır deyip onaylarsam bir sorun çıkar mı ? veya ne yapmamı tavsiye...
  16. B

Granül Alım Satımı

Değerli Meslektaşlarım, Hurda plastikten granül imalatı yapan firmaların satışlarında tevkifatlı fatura kesmeleri zorunlu olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat hazırlanmış şekilde granül alıp hiç bir işleme tabi tutmadan başka bir firmaya satıldığı zaman kdv karşısındaki durumu hakkında sizlerden...
  17. B

Serbest Bölgelere Mal ve Hizmet Satışı Hk.

Merhabalar, Serbest bölgelere mal ve hizmet satışlarında bs formu ülke ibaresi Serbest Bölge (babs) mi seçilmelidir. Üstadların yorumlarını rica ediyorum. Saygılar...
  18. B

SGK E-Rapor Hk.

Selamlar, Müşterim olan şirketin çalışanı 29.07.2013 - 04.08.2013 tarihleri arasında rapor almıştır. E Vizite ekranından Kimlik Noya Göre Rapor Aramadan raporu bulup 29.07.2013 ile 04.08.2013 tarihleri arasında çalışmamıştır diye onayladım. Yine E Vizite ekranından manuel çalışılmadığına dair...
  19. B

Biçerdöver Satın Alınması Hk.

Değerli üstadlar, Bir arkadaşımız geçen sene noter satışı ile biçerdöver almış, epey eski bir biçerdöver. Fakat vergi dairesi kaydını yaptırmamış. Şimdi başkasına devredecek. Bu durumda ne yapmamız gerekir, önerilerinizi yazarmısınız ? Saygılar...
  20. B

Hurda Granül Satışı

Değerli Üstadlar, Hurda granül satışının tevkifatlı olacağı 97 seri nolu kdv genel tebliği ile açıklanmıştır. Müşterilerimden gelen duyumlar üzerine size sorma gereği duydum. Piyasada hurda granül satışında %18 oranlı kdv uygulandığı, tevkifat işleminin gerçekleştirilmediği yönünde. Benim...