resim

Arama sonuçlarınız

1. H

Ters Kayıt ile Fatura İptali

Merhaba, Verdiğiniz yanıt beklentimden çok farklı diye yazıyorum. Belge düzenlenerek (iade faturası vb) iptal edilse idi 391 hesabın kullanılmasını anlıyorum ancak girilen bir fişin ters kaydı (iptali) yanlış kaydın defter ve raporlardaki etkisini gidermeyi amaçlar diye düşünüyorum, 191 yerine...
  2. H

Barkodlu Sistemi Olan İşletme

Evet, yazılımcısı iyi bir iş çıkardı ise sorun olmaz, zaten çok yaygın olarak kullanıldığı için sorun olacağını düşünmem. Sistemin oto kontrol mekanizmasının olması lazım veya haftalık/aylık kontrol edebilirsiniz. (Satış toplamı ile GİB e iletilen rakam toplamı vb)
  3. H

Barkodlu Sistemi Olan İşletme

Merhaba acziyet, Eğer doğru anladı isem perakende de yaygın olarak kullanıyor. Kasaya gelindiğinde ürünü okutup satışı tamamlıyor. (Birkaç bilgi ve tuşa basarak). Satış otomatik olarak anlık, gün sonu veya seçilmiş periyodlar ile kasaya aktarılıyor. Elektronik belgeyi de oluşturup GİB ile...
  4. H

İşyeri Sahibinin Şirketten Daire Kiralaması

Öncelikle bende konuyu uzatma taraftarı değilim. Ben yukarıdaki cümleleri Mustafa Bey’in sorusuna değil sizin, belki gayri ciddi olarak, yazdığınız firmanın riskidir cevabına istinaden ve belki siz kast etmeseniz de firmanın istediği her işlemi sorgulamadan kayıtlara alan meslek mensupları var...
  5. H

İster iç denetim ister dış denetim olsun, şirketin 3.şahıslar ile yaptığı işler ile şirketin ilişkili kişiler ile yaptığı işler farklı incelenir. Sebebi yorumunuzun aksine riskin aynı olmamasıdır. Risk ilişkili kişiler ile yapılan işlemlerde her zaman daha yüksektir. Transfer Fiyatlandırması...
  6. H

Yapabilirsiniz ama açıklamanız ve belgelemeniz gerekir. Ortak veya şirket sahibi ile yapacağınız bu işlem ilişkili kişi ile yapılacağından transfer fiyatlandırmasına da konudur ve denetim sırasında incelenecektir. Depo için: -Neden depo yerine evinizi kiraladığınız -Depo ihtiyacınız ve ne kadar...
  7. H

Ailesinin kaldığı ve yaşadığı evi misafirhane ve depo olarak kullanmak benim aklıma sadece iki şey getiriyor; 1) Gizli kar payı dağıtımı (Kendisi için) 2) Giderleri yüksek göstererek veya olmayan giderleri göstererek şirketin vergi yükünü azaltma (Vergi kaçırma) Açıklamak bir incelem sırasında...
  8. H

Tüketici Cayma Hakkı

Merhaba, Ekli dosyayı açmadım ve genel olarak güvenlik sebepleri ile direk kontak listemden gelenler dışındaki linklere tıklamıyorum (mail ve forumlarda) Eğer kulaklığı kullandı iseniz (yani kutusunu açtı iseniz) iade almanız oldukça zor. Kulaklık, küpe ve benzeri ürünlerde satıcı iadeyi...
  9. H

Yurtdışı Navun Hizmetleri İle İlgili Kur Farkı Faturası Hesabı

Merhaba, Fatura için ödemeden sonra aynı ay içinde olmak üzere 7 gün içinde düzenlenmesi gerekir. Yani fatura tarihiniz 31.08.2020 olmalı.
  10. H

Yurtdışı Navun Hizmetleri İle İlgili Kur Farkı Faturası Hesabı

Merhaba, Ben bu konulardan biraz uzak kalmış olsam da hatırladığım kadarı ile aşağıya yazıyorum; Kur farkı faturası aslında bir nevi fiyat farkı faturasıdır, satış fiyatınızdan daha farklı TL karşılığı bir rakam alıyorsunuz ve arada oluşan fark için fatura kesmeli veya almalısınız. Tahsilat...
  11. H

Kariyer Ve Kişisel Gelişim

Merhaba, Bu mesleğe yeni başlayacak olanlara genel olarak benim kendi iş hayatımda gördüklerimi baz alarak düşüncelerimi aktarmak isterim. Belki birilerinin işine yarar veya farklı bir bakış açısı getirir. Bu arada başlamadan önce SMMM değilim, almak üzereyken (5/7 ilk giriş) iş yoğunluğu ve...
  12. H

Kıdem Tazminatı Karşılıkları

Genelde gelir tablosu için vergi öncesi karın 5% inden küçük ise materyal değil diye düşünülür. (Veya satışların 0.5% inden küçük ise) Bilanço için ise toplam aktifin 0.5% inden küçük ise (Veya özkaynakların 1% inden küçük ise)
  13. H

Bağımsız Denetim Firmaları Ve Kariyer Tavsiyeleri

Merhaba, Konu eski de olsa bu şirketler her yıl düzenli olarak yeni mezun aldıkları için belki başka kişilerin de ihtiyacı olur diye yazıyorum. Big 4 veya Türkçe tanımı ile 4 büyükler dünyaca tanınmış denetim firmalarıdır ve dünyanın neresinde çalışırsanız çalışın, CV nizde buralarda...
  14. H

Ufrs'yi Öğrenmem İçin Bir Tavsiye

Merhaba, Genel olarak YMM ler UFRS konularında oldukça yetersiz olurlar. En azından diğer hakim oldukları alanlara göre. İngilizceniz var ise IFRS için her sene çıkarılan kırmızı kitapları okuyabilirsiniz.Maalesef buradaki bilgi oldukça teorik gelebilir, kitapta çok fazla soru örneği...
  15. H

Yansıtma Faturası

Merhaba, Konuya çok vakıf olmadığımdan görüşteki hatalarımı maruz görün; İşin özünde karşı taraf kırdığı kameranın ücretini şirkete ödemektedir. 1) Dolayısı ile bu işlem sonrası aktifinizde yeni bir kamera olması gerekiyor. Bu kamerayı alındıktan sonra kullanacağınız için amortismanı alış...
  16. H

İrtibat Bürosu

Merhaba, İrtibat büroları çalışma ve kuruluş amaçları gereği gelir elde edemezler ve yurtdışında bağlı bulunduğu firma tarafından finanse edilmelidir. Bu para bağlı bulunduğu firmaya ait ise sorun olmaz ancak onun dışındaki başka bir firmadan / kişiden geliyor ise sorun yaratabilir. Saygılarımla
  17. H

Kıdem Tazminatı Karşılıkları

Merhaba, VUK için mecburi değildir zaten ayırsanız bile vergiden indiremiyorsunuz (KKEG) diye hatırlıyorum. TFRS için de büyüklüğü veya tutarının materyal olup olmamasına göre değişir. Materyal ise ayırmanız gerekir. VUK taki kıdem tazminatı karşılığı ile TFRS deki bambaşka iki konudur ve...
  18. H

Muhasebe ve Raporlama için Yazılım ve Yetkinlik

Merhaba Whats, Detaylı ve özenli cevabın için çok teşekkür ederim. Saygılarımla
  19. H

Finasal Analiz Yeterlilik - Eski Sınav Cevapları Hakkında Yardım

Merhaba, Daha önce sınava girmeyip yaktığım dosyamı tekrar açmaya karar verdim ancak eski sınavların netten bulduğum cevaplarına baktığımda kimi yorumlarının benimkilerden çok farklı olduğunu fark ettim. Hepsi son 3-5 sene içinde çıkmış sorulardan. Direk sınav tarih ve soru vermeyeceğim yer...
  20. H

Muhasebe ve Raporlama için Yazılım ve Yetkinlik

Merhaba, Genel olarak büro süreci ile ilgili sorularımı birkaç madde hakkında aşağıda paylaştım. Amacım sadece bürosu olanlardan değil herkesten bir fikir alabilmek. Mali müşavirlik mesleğinin çok geniş bir tanımı var ve insanların bu geniş skala da kendilerini nasıl konumlandırdıklarını veya...