Arama sonuçlarınız

1. B

Maliyet hesaplamaları

maliyet hesaplarını geçici vergi öncesi muhasebe hesabında yapmıyor ayrı bir yerde hesaplayıp geçici vergide bunu gösteriyorum. bu hesaplamaları sene sonu toplu olarak muhasebeye geçiyorum. bu yaptığım işlemde bir sakınca var mı. maliyetlerin anında mı hesaba girmesi gerekir. teşekkürler, iyi...
  2. B

Kamyonet satış

Şirkete ait kamyonet satıldığında hesaplanan KDV beyannamede gösterilir ve 391 hesaba alınır mı?
  3. B

Kıdem tazminat fonunda 15 yıl ?

Kıdem tazminat fonuna geçildiğinde yine eskisi gibi 15 yıl ve 3600 gün prim süresini dolduran kendi isteğiyle ayrılsada işverenden tazminatını alabilecek mi?
  4. B

Yıllık Ücretli İzin Zorunlu Kullandırılabilir mi?

Çalıştığım fabrikada işler durgun olduğu için sevgili patronumuz idari personel de dahil tüm personelin önümüzdeki hafta ayın 13'ünde izne çıkartılmasını söyledi. İzin konusunda böyle bir zorunluluk var mıdır? Personel zorla yıllık izne çıkartılabilir mi? Bir program yapmamışız yada başka...
  5. B

Bana Fikrinizi Söylermisiniz Çok Önemli

Merhabalar Ben şu an çalıştığım yerde çok rahat bir işe sahibim, iş bakımından yoğunluğum yok denecek kadar az. İzin konularında falan hiç sıkıntım olmuyor. Fakat bu iş yerinde yükselme şansım yok, hep olduğum yerde kalacağım. Yani ileriye dönük beklentim yok burada. Dün başka bir şirketten...
  6. B

Özel güvenlik tevkifat oranı

Güvenlik şirketi kestiği faturada tevkifat oranı olarak 4/5 uygulamış. KDV 2 beyanını gönderirken yeni sürümde işlem türü olarak güvenliği seçtiğimde oran 9/10 olarak geliyor. Doğrusu nedir?
  7. B

Bireysel emeklilik sigortası

İşveren tarafından aylık 1.500 TL brüt ücret alan bir çalışana işveren ayrıca aylık 200 TL de bireysel emeklilik ödemesi yapıyordur. Bu işlemin muhasebeleştirilmesinde bireysel emeklilik bordroya nasıl dahil edilir ? Bu 200 TL'yi işveren kendisi değil de işçi ödeseydi durum değişir miydi...
  8. B

Mükellef Bildirimi Kaydetme

Mükellef bildirimini onayladıktan sonra pdf olarak yada başka türlü bilgisayarımıza kaydetme imkanı var mı? Varsa nasıl?
  9. B

Mükellef bildirimi

Mükellef bildirimini 31 mayısa kadar doldurup vereceğiz. Peki bir sonraki bildirim ne zaman yapılacak. Hangi dönemlerde bu bildirim verliecek?
  10. B

Yüklenilen kdv listesinde mahsuplar

KDV iadesi için listeleri internet sistemine yüklerken küçük fişleri mahsup fişi altında birleştiriyor ve vergi nosuna "3333333333" şeklinde yazıyorum ve onaylıyorum bir sıkıntı olmuyor. Fakat yüklenilen kdv listesinde vergi ve tc kimlik no hatalıdır uyarısı veriyor. Geçtiğimiz aylarda böyle...
  11. B

Kira gelir vergisi beyanı

2009 yılında mesken için kira gelir vergisi beyannamesi verilmiş fakat 2010 yılı istisnanın altında kaldığından dolayı verilmemiştir. Vergi dairesi de 2010 yılı için kendisi bir bedel belirlenmiş ve vergimizi tahakkuk ettirmiştir. 2025 TL yıllık kira geliri tahakkuk ettirmiş ve buna ilişkinde...
  12. B

Geçmiş dönem zararları

2011 kurumlarında geçmiş dönem zararlarını yazarken 2005 yılı zararını artık yazamayacağız doğru mudur. 2006 ve sonraki yıllardaki zararlar geçmiş yıl zararı olarak beyan edilecektir. doğru mudur. Bu konu hakkında görüşlerinizi bekler. teşekkür ederim.
  13. B

Defteri kebir dökümü hak.

Kebir dökümünü alırken rapor tasarımı tam yapılamadığından dökümlerimden ilk 100 sayfada alacak sütunu çıkmadı. Haliyle ben bu 100 sayfayı iptal etmek zorunda kalacağım. Yeniden en baştan kebir dökümü alacağım. iptal ettiğim kebir sayfaları sorun teşkil eder mi? Teşekkürler.
  14. B

Yeni işe giriş bildirgede gösterilmedi ?

Mart ayında girişi yapılan bir sigortalının işe giriş bildirgesi verilmiş fakat düzenlenen e bildirgeye dahil edilmeden e bildirge onaylanmıştır. Bu durumda yapılması gereken nedir?
  15. B

Emzirme ödeneği

Emzirme ödeneği alabilmek için hem anne hem baba çalışıyorsa ve ikisinin de prim günleri müsaitse ödenek için anne mi başvurmalı? Hangi evraklarla başvurmalı? Posta ile başvuru kabul oluyor mu? Teşekkürler.
  16. B

Kesin mizan bildiriminde gider hesapları?

Kesin mizan bildiriminde gider hesaplarını bildirirken 760-770 ve 780 hesapları mı; yoksa bunları yansıttığımız 631-632 ve 660 nolu hesapları mı bildirmemiz gerekiyor ?
  17. B

Süt izni hesaplama-

Bir personelimiz şu an doğum izninde ve doğum izni bitti. Evi işyerine uzak olduğundan süt izinlerini de işverenin izniyle kullandırmak istiyoruz. Süt izni bebek 1 yaşına gelinceye kadar günde 1,5 saat olarak hesaplanıyor. personelimiz doğum izninden sonra da süt izinlerini toplu olarak...
  18. B

TFRS Eğitimi Nedir?

Arkadaşlar çoğu mali müşavirin odanın verdiği TFRS eğitimlerine katıldığını duydum. Hamileliğimden dolayı bu tarz şeylerden baya bir uzak kaldım. Bana bu açıklayabilir misiniz. Bu eğitimlere katılmak zorundamıyız. Nasıl başvurulur, nereye başvurulur, ücretli midir, amacı nedir vb... Teşekkürler.
  19. B

DVD film KDV Oranı

Bir firma bir derneğe karşılıksız olarak kitap ve dvd veriyor. Bunu alan dernek de bu kitap ve dvd 'leri set halinde fatura ederek satıyor. Dernek karşılıksız olarak herhangi bir bedel ödemeden aldığı bu kitap ve dvd'ler için ne tür bir belge düzenlemeli yada almalıdır. Ayrıca Kitap KDV oranı...
  20. B

İndirimli oran iade alacağı

İndirimli oranlarda yıllık iade sınırı 2012 yılı için 15.800 TL Ben bu iade sınırına ulaşana kadar indirimli orandan kdv iade talep edemeyeceğim. Tabi bunun için her ay yüklenimimi yapıp iade toplamımı kontrol etmem gerekiyor. Peki diyelim ki temmuz ayında benim iade sınırım15.800'i geçti ve...