Arama sonuçlarınız

1. A

E-defter Banka Hareketlerinde Yevmiye Belge Türü

Sistemimizde banka ile ilgili fişleri bankalardan gelen elektronik ekstre dosyalarını aktararak otomatik olarak oluşturuyoruz. GİB in sitesinde yayınlanan aşağıdaki açıklamalara dayanarak tüm banka hareketlerinin yevmiye belge türü "Muhasebe Fişi" oluyor. "Bilindiği üzere bankaya ait...
  2. A

Yurtdışı İlişkili Firmadan Alınan Eğitim Hizmeti

Yabancı sermayeli yurtiçi yerleşik firma yurtdışındaki ana firmaya eğitim için personel gönderiyor. Ana firma vermiş olduğu eğitim hizmeti için yurtiçi yerleşik firmaya fatura düzenliyor. Yurtdışında verilen bu eğitim bedeli için KDV hesaplanması ve 2 nolu KDV beyannamesi ile beyan edilmesi...
  3. A

E-arsiv Raporu Gönderildikten Sonra İptal Edilen E-arsiv Faturasi Hk

Merhaba, E-Arsiv faturalarin iptali ile ilgili asagidaki bilgiye istinaden; "İptal edilen faturalara ait bilgiler e-Arşiv raporunun "faturaIptal" elemanında gösterilecektir. Ait olduğu dönemin e-Arşiv raporu gönderilmeden iptal edilen faturalar söz konusu raporun "faturaIptal" elemanında, ait...
  4. A

E-arşiv Fatura İptali Hk

Merhaba, Iptal edilen e-arşiv faturalarin alici firmaya bildirilme yükümlülüğü olmadigina dair bazi bilgiler buldum internette. Bu durumda alici firmanin iptal edilen faturadan ne sekilde haberi oluyor ki kayitlarindan cikarabilsin?
  5. A

Şubeler Arası Faturalaşma

Şirketimizin merkezi uluslararası hava ve deniz taşımacılığı, şubesi de uluslararası ve yurtiçi karayolu taşımacılığı işleri ile iştigal etmektedir. Merkez ve şubenin defterleri ayrı tutulmaktadır. Merkez üstlenmiş olduğu uluslararası taşımanın iç taşıma hizmetini şubesinden alarak müşteriye...
  6. A

Merkez Ve Şube E-defterlerinin Ayrılması

Merhaba, Yabancı sermayeli firmamız Türkiye de tek kurum (tek vergi no) altında iki organizasyon ile faaliyetlerini sürdürmektedir. 2017 yılı itibariyle aynı şirket altında olmak kaydı ile organizasyonlara ait muhasebe kayıtları ayrı yazılımlar ile takip edilecektir. (A organizasyonu merkez...
  7. A

Yurtdışında Mukim İlişkili Firma Tarafından Düzenlenen Lisans Ve Bakım Bed.Fat.Ve Transfer Fiyatland

Merhaba Yurtdışında mukim ilişkili firma (ana şirket), faaliyet konusu uluslar arası taşımacılık olan yabancı sermayeli şirketimize aylık olarak kendi yazılım ve IT sistemini kullandırdığı için yazılım lisans ve bakım bedeli faturaları düzenlenmektedir. Bu faturalar transfer fiyatlandırması ile...
  8. A

Yurtdışı Ortağın Şirkete Faiz Faturası Düznelemesinde Kdv Ve Stopaj

Yurtdışında mukim tüzel kişi ortak Türkiye de mukim mükellefimize alacağına istinaden faiz faturası düzenleyecek. Bu faturanın KDV ve stopaj karşısındaki durumu ne olur?
  9. A

Yurtdışında Yapılan Taşımacılık Ve Kdv

Uluslar arası taşımacılık sektöründe forwarder olarak faaliyet gösteren firma Türkiyede mukim bir şirketin (müşteri) yükünün Uzakdoğu dan Amerika ya denizyolu ile taşınmasına aracılık etmektedir. Forwarder firma yurtdışı partnerlerinden taşımaya ilişkin gelen liman masrafları ve navlun...