Arama sonuçlarınız

1. T

Leasing Bitmeden Devir İşlemi

Merhabalar, leasing le alınan iş makinasını 7 taksiti ödendikten sonra, sözleşme başka firmaya devir edildi. ödediğimi tutarları firmadan alarak fatura ettik. 260-301-401-302-402 nl hesapların hepsini test kayıtla kapatırak kdv yi demir baş satış kdv gibi kayıt ettim. Demirbaş satış gibi...
  2. T

Mermer Ocağı Hazırlık Giderleri

Arkadaşlar selamlar, Mermer ocağı açılışı yaptık, ve maddene ulaşınca kadar yapılan giderler var Akaryakıt, İşçilik giderleri ,iş makinası, Elektrik giderleri vs , bu giderleri hangi hesapta izlemeliyim 272 nolu HAZIRLIK VE GELİŞTİRME GİDERLERİ hesabını mı kullanmalıyım.
  3. T

Adi Ortaklık Çek İşlemleri

adi ortaklık adına bankalar tacir çeki vermemekte, ortaklar kendi adlarına çek alıp ticari işlemlerde kullanmaktalar, bunun bir sakıncası olabilir mi, ortakların çekleri kullanılınca ortakların banka hes. da işleyeyim diye düşünüyorum yok sa ortaklara borçlarımı çalıştırmalıyım, yorumlarınızı...
  4. T

Eğitimi Destekleyici Faaliyetlerde Defter Türü

Eğitimi destekleyici faaliyetlerde (eğitim rehberlik,danışmanlık,test hazırlama gibi öğrenim dışı faaliyetler) defter türü ne olmalıdır arkadaşlar Serbest meslek defterimi, İşletme defterimi
  5. T

Yeni Ttk Şirketten Çıkarılma

Arkadaşlar yeni TTk da şirket ortaklığından çıkartma işlemi nasıl yapılacaktır. 3 ortaklı bir şirkete ortağın biri kayıp, yeni ttk ya göre nasıl bir yol izlenmelidir.
  6. T

Sermaye arttımı

Kuyumculuk faaliyetinde malum enflasyon muhasebesi yapmaktayız halen. şirkete sermaye arttırımı yapmak istiyoruz. 570 nolu hesapta biriken 2006 , 2007 ,2008 , 2009 ,2010 yılları net kar larımızın yanında düzeltilmiş geçmiş yıl karları rakamı da bulunmakta bu rakamı da sermayeye ilave edebilir...
  7. T

Saatlik çalışma

sürücü kursunda saatlik Çalışan emekli kişinin, mart ayın da 224 saat lik çalışması olduğunu bildirdiler. Mart ayı puantajını nasıl yapmalıyım, Tam ay çalışmış gibi oldu hafta sonu hak etmiş olmuyor mu , hafta sonu da çalışmış ve ücreti %50 zamlı mı olmalıdır.
  8. T

2.sınıf deftere geçişte hata

Bugün VD den aradılar,2012 yılında işletme defterine geçirdiğim müşterimin 1. sınıf olarak devam etmesi gerektiğini belirttiler, 2011 yılı alışları :2.000,00 , satışlar:150.394 tl, memur 2010-12 ay rakamlarına göre hesaplıyor, ben de 2011-12.ay rakamlarına göre hesapladım, Bu hangi yıl baz...
  9. T

Detaysız defter yazdırma

Üstadlarım, Yıllardır yevmiye ve Kebir defterini detaysız yazdırıp, detaylı fişlerini çıkartıp bu şekilde muhafaza ediyoruz. Bugün Vergi Müfettişi Böyle olmaz usulsüz defter yazdırmışsınız diye çıkışta bulundu bugün, bir o değil odadaki diğerleri müfettişlerde aynı , Bu şekilde defter...
  10. T

Aylıkmı üç aylıkmı olmalı.?

arkadaşlar şöyle bir durum var; 01.04.2010 işe başladı mükellef, ne kira ödemesi var nede işçi, sadece sm makbuzu olacak. vd ye işe başlama dilekçesinde 3 aylık dönem olarak işaretleyip verdim. fakat dönemini aylık açmışlar. sordum nasıl olacak diye ödemenin olduğu her için beyan vereceksin, yok...
  11. T

Peşin İthalat

Arkadaşlar peşin ithalat ta mal bedelinin ödenmesi ile malın gelmesi arasında kur farkı oluşuyor. farklı farklı görüşler var kafam karıştı iyice , kur farklarını neyapayım dikkate alayımmı, yoksa zaten mal bedeli peşin ödenmiş kur farkı olmaz mı diyeyim.:(
  12. T

İthalatcı firmanın Form BA sı ?

İthalatçı firmanın BA formına hangi tutarı yazmalıyız arkadaşlar. Gümrük Beyanındaki rakamımı acaba..
  13. T

İthalatta Ödenen Para Cezası

arkadaşlar merhaba, yeni bir ithalatçı müşterimiz oldu. bende yanlış yapmamak için araştırıyorum. firmamız yaptığı ithalatta yaklaşık 8000 TL para cezası ödemişler eksik beyandan dolayı.bu para cezasını neyapmalıyım nasıl muhasebeleştirmeliyim. 2.sorum ithalatta gümrük vergisinin yanında ÖTV de...
  14. T

İthal Mal Maliyeti

Kayıt Tarihi: 02-Şubat-2005 Gönderilenler: 31 Konu: ithal mal maliyeti Gönderim Zamanı: Bugün Saat 17:38 Medikal ithali yapan bir müşterim var Gümrük beynnamesi şöyle fatura : 2.763,13 navlun: 663,76 sigorta: 88,11 Cif : 3.515,00 Ydışı : 117,48 GVM : 3.632,48 Yiçi : 300,00 KDVM...