Arama sonuçlarınız

1. A

E-Fatura Ve E-Defter Hk.

Üstat e-fatura geçişte bazı meslektaşlarımızla farklı düşünüyoruz. Sizlerin de son olarak görüşlerinizi rica ediyorum. 1-Tatlı imalat ve satışı yapan mükellef , Yemek sepeti-getir üyeliği de bulunmakta. Brüt satışları, 1 milyonu geçiyor e-fatura ve e-defter geçecek mi ? 2-Kebapçi mükellef de...
  2. A

Sgk İdari Para Cezası

üstat kolay gelsin; 09/2020 dönemi için denetmen raporuna istinaden idari para cezası geldi. Bugün tebliğ aldık. Denetmen rapor tarihi :03/12/2022 bunu 7256 ya sokabilir miyiz ? çok teşekkür ederim
  3. A

Kdv İade Sorunu

Üstat; 2019 dönemi ihracatımız da ; Mal alış faturamız ve İrsaliyesi 21/05/2019 tarihli Mal satış Fatura tarihimiz 16/05/2019 GÇB kapanış 24/05/2019 iade servisiyle günlerdir tartışıyorum. En sonunda iadeyi ret ettiler. Bana dedikleri alış fatura tarihimiz , satış fatura tarihinde sonra olduğu...
  4. A

Teşvik Yararlanma,

Dosyada 2 kişi var. 1 kişi 5510 dan yararlanıyor diğeri 27103 den... mükellefin başka dosyada borcu var ocak ayında 5510 ve 27103 teşviki vermedi. 5510 dan yararlanan personeli kanunsuz yaptım. 27103 den yararlanan personelin teşvikini verdi. Ama tereddüt yaşıyorum onaylamaya,
  5. A

Nace Kodu

masa oyunu, işletmesi için Nace kodu bulamadım ? satranç,monopoly gibi masa oyunları,akıl oyunları vs...
  6. A

Şikayet Hk...

Arabulucu da işçi işveren anlaştı ve hatta ödemeler yapıldı. İşçi şimdi anlaşma sağlanan konulardan,eksik prim ödemesi hakkında sgk şikayet edeceğini söylüyor. Arabuluc da anlastiktan sonra böyle bir hakkı var mi ?
  7. A

Sermaye Taahhüdü Ödemesi

yabancı ortak açıklamaya sermaye ödemesi yazmış, şirket hesabına dolar eft yapmış . Birgün önceki kurdan kayıtlara alsak .. Sermaye ödemesinin TL. Olması zorunlu mu ?
  8. A

Sınıf Değişikliği Hk.

Üstat;emlakci mukellefimiz var.vergi levhasinda emlak faaliyeti yaziyor ikinci faalyeti sanal ofis faaliyetleri destek hizmetleri ... Mükellefin emlakci belgesi de var. Ancak Mükellef açıldığından bu tarihe kadar sadece sanal ofisi faalyeti yapmaktadir.(enazindan resmi olarak ) Biz hersene...
  9. A

509 Nolu Tebliğ Hk.

üstat bazı sorularım olacak fikrilerinize ihtiyacım var; 1-tebliğin 1.maddesinde her türlü ortamda e-ticaret yapan firmalar olarak değiştirilmiş. Bir çok mükellefimiz Trend yol, yemek sepeti , Getir gibi firmalar ile çalışıyor. Mesala restoranlar hem sıcak satışı var hemde bunlar üzerinden ürün...
  10. A

İşe Girişin Geç Yapılması Tespiti Hk.

Üstat; Eylül 2020 de işe başlayan personelin işe girişi 15 gün geç yapılmıştır. Denetim sonucunda tespit edilmistir. Bu tarihten itibaren çalışan diğer personellerin tesvileri iptal olurmu ? Bir yazida ilk tespit de 1 ay iptal olur, ikinci tespitte 1 sene iptal olur yaziyordu. Doğrusu nedir?
  11. A

Vize Başvuru Ve Takip İşlemler

üstat; Nace kodu ne olabilir ?
  12. A

Marka Tescil Acentesi

Bugün kafama takıldı. Bu mükellefler serbest meslek degil mi ? Bir kaç özelge okudum aksi yönde ?
  13. A

Taşıma Faturası Hk.

Herkesin bildigi bir online alışveriş firmasına kurye hizmeti veren bir mükellefimiz var. Bu alışveriş sitesi bir muhasebe programi ile anlaşmalı. Bizim e portaldan düzenlediğimiz faturaları kabul etmediler. Mükellefe e imza aldirdilar ve o programi aldirdilar. Hizmet faturalari her hafta bu...
  14. A

Şirket Ortağının Tutuklanması

Tek ortaklı şirketin yabanci uyruklu ortağı tutuklanmış. Bu durumda ne yapmak gerekli? Beyannameleri vermeye ne zamana kadar devam etmeliyiz? Vasi mi atanacak şirkete? Teşekkür ederim..
  15. A

İşlem Yetkisi Vermek

Firmada müşterek 2 müdür bulunmakta. Bu müdürlerden birisi bankalarda, belediyelerde ve bazı kurumlarda münferit işlem yapmak istiyor. Bununla ilgili Karar alınsa olur mu ? Olur ise Noter tasdiklimi olmalı ? Örnek bir şablon paylaşabilir misiniz ?
  16. A

Asker Kaçağı, Devre Kaybı Personel

personel sigortalı olarak çalışıyor,bizim bir sorumluluğumuz olur mu ?
  17. A

Suriyeli İşe Giriş Hk.

Uluslarası Sigorta Anlaşması Olmayan Ülkelerde '0-Tüm Sigorta Kolları' sigorta kolu seçilemez.. çalışma izni geldi, şimdi giriş yapacağım bu uyarı çıkıyor ? yeni bir şey çıktı acaba ?
  18. A

Sigorta Poliçesi

sigorta poliçeleri BA da bildirilmeye devam ediyor mu ?
  19. A

Karantinada Olan Kişi

kişi covid' den dolayı karantina da bu kişiyi işe alabilir miyiz ? giriş yapabilir miyiz ?
  20. A

Kira Sözleşmesi

üstat; kira süresi kira başlangıç tarihinden itibaren 5 yıldır yazıyor. aylık kira bedeli 12.000-TL. damga vergisini hesaplarken 5 yıl diye hesaplayacağım ama diğer yılların rakamı belli değil. Her yıl tefe-tüfe yazıyor. Burada ne yapmamız gerekiyor ? Birde kefil var ama Adi kefil yoksa...